Mikołajkowe propozycje i nie tylko: zajrzyj do Teatru Wybrzeże, Starego Maneża i na Jarmark

Mikołajki w ECS, Trójmiejskie Targi Twórców „Klimaty”, Jarmark Bożonarodzeniowy - to tylko niektóre z ciekawych propozycji na ten weekend w Gdańsku, które pozwolą nam poczuć świąteczną atmosferę. W swoje progi zapraszają też trójmiejskie teatry, gdzie czekają atrakcje dla małych i dużych.
( 02.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Są jeszcze bilety na „Sceny z egzekucji” w ten weekend w Teatrze Wybrzeże. W rolach głównych Grzegorz Gzyl Agata Bykowska (oboje na zdjęciu)
Są jeszcze bilety na „Sceny z egzekucji” w ten weekend w Teatrze Wybrzeże. W rolach głównych Grzegorz Gzyl Agata Bykowska (oboje na zdjęciu)
fot. Dominik Werner / Teatr Wybrzeże

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Miłośników teatru ucieszy wiadomość, że są jeszcze bilety na spektakle Teatru Wybrzeże w ten weekend - na „Sceny z egzekucji” Howarda Barkera, w reżyserii Adama Orzechowskiego”, na Scenie Malarnia (ul. Teatralna 2). To spektakl obrazujący skutki mariażu sztuki z polityką, z mistrzowską kreacją Grzegorza Gzyla.

Ceniony i utytułowany brytyjski dramatopisarz Howard Barker napisał w 1984 roku dramat konfrontujący burzliwe relacje między sztuką i polityką, osobistymi ambicjami a odpowiedzialnością moralną, oraz wizją mecenasa i autonomią artysty. Tekst, początkowo pomyślany jako słuchowisko, przyniósł autorowi prestiżową międzynarodową nagrodę Prix Italia.

W tej opowieści władze XVI-wiecznej Republiki Weneckiej zlecają malarce Galactii namalowanie wielkiego dzieła - obrazu uwieczniającego zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Lepanto. Jak można się spodziewać wizja cenionej i powszechnie szanowanej artystki, która chce być wierna sobie, ale i czuje moralną powinność wobec świata, diametralnie różni się od oczekiwań Doży i Kościoła, którzy pragną afirmacji władzy - dzieła sławiącego triumf Wenecji,  szlachetność dowódców i poświęcenie żołnierzy. To doprowadza do licznych starć między artystką a zleceniodawcami, którzy próbują na twórczynię wpływać, nękając ją i zamykając usta cenzurą.

W spektaklu występują: Agata Bykowska - Galactia, malarka, Janek Napieralski - Carpeta, malarz, Grzegorz Gzyl - Urgentino, doża Wenecji, Cezary Rybiński - Suffici, Admirał, Magdalena Boć - Rivera, krytyczka, Jarosław Tyrański - Ostensible, kardynał, Paweł Pogorzałek - Prodo, Weteran, Magdalena Gorzelańczyk - Supporta, córka Galactii.

Spektakl zalecany dla widzów od 16. roku życia. W ten weekend zobaczymy go w sobotę i w niedzielę, o godzinie 18:00. Bilety: 40-50 zł.

W ten weekend „Szelmostwa Lisa Witalisa” na Scenie Kameralnej zostaną zagrane w podwójnej wersji językowej - polskiej i ukraińskiej
W ten weekend „Szelmostwa Lisa Witalisa” na Scenie Kameralnej zostaną zagrane w podwójnej wersji językowej - polskiej i ukraińskiej
fot. Dominik Werner / Teatr Wybrzeże

Almanach Legend Gdańskich. Bezpłatne spacery, słuchowiska i warsztaty

Młodszych widzów wraz z towarzyszącymi im dorosłymi w ten weekend Teatr Wybrzeże zaprasza na swoją Scenę Kameralną w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30), na „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy w reżyserii Joanny Zdrady. 

To klasyka literatury dziecięcej, której bohaterem jest lis o nietuzinkowym sprycie i wspaniałym ogonie. Choć jest przewrotny i wyrachowany, potrafi zjednać sobie przychylność mieszkańców lasu - obiecując przysłowiowe „gruszki na wierzbie” zostaje wybrany na prezydenta leśnej wspólnoty. Czy takiego przywódcy chciały zwierzęta?

- To spektakl nie tylko dla dzieci. Zabawna i przejmująca historia rudego szelmy, który obejmuje urząd prezydenta leśnych zwierząt, to w rzeczywistości błyskotliwa satyra polityczna - przekonuje reżyserka. - Gdy czytałam poemat Brzechwy moim dzieciom, uderzyło mnie jak bardzo głęboko przeżywają temat wyzysku i kłamstwa. Ucząc się współczucia sprzeciwiały się oszustwom. Pomyślałam wówczas, że poemat Brzechwy, to wspaniała lekcja anty-populizmu dla dzieci. Przestroga, by nie ulegać doraźnym i prostym rozwiązaniom, oraz że to, co atrakcyjne, nie zawsze jest dobre.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowali Anna Kaczkowska i Pavel Hubicka, muzykę - Miłosz Sienkiewicz. W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak (Wiewiórka), Anna Kociarz (Narratorka), Agata Woźnicka (Niedźwiedzica), Piotr Chys (Lis Witalis), Jerzy Gorzko/Maciej Konopiński (Wilk), Piotr Łukawski (Niedźwiedź) i Paweł Pogorzałek (Ryś).

Spektakl odpowiedni jest dla dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat. W ten weekend zobaczymy go w sobotę, 3 grudnia, i w niedzielę, 4 grudnia, o godzinie 11:00 oraz 13:00. Oba grania o 11:00 odbędą się w polskiej i ukraińskiej wersji językowej. Bilety: 25-30 zł.

Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który w każdą sobotę „zaraża” swoją pasją dużych i małych
Jerzy Snakowski to miłośnik i znawca opery, który w każdą sobotę „zaraża” swoją pasją dużych i małych
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Biżuteria inspirowana kosmosem i twórczością Lema. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

W sobotę, 3 grudnia, jak co tydzień w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się muzyczne spotkanie w ramach odsłony popularnego cyklu, pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. 

- Czternasty sezon „Opera? Si!” będzie sezonem „NAJ" - sezonem rekordów, zjawisk ekstremalnych, skrajnych emocji. Ten pomysł zrodził się z propozycji samych widzów, których w ubiegłym sezonie pytaliśmy o to, co w operze interesuje ich najbardziej. Do naszych opowieści jak zwykle dołożymy sporą dawkę muzyki, śpiewu i tańca - oczywiście - w jak najlepszym wykonaniu - zaprasza Jerzy Snakowski.

Dowiemy się m.in. które opery są najciekawsze, kto jest najlepszym śpiewakiem, do napisania której arii użyto największej ilości nut, kto śpiewa najwyżej, i kto zrobił największą karierę, a kto zaliczył najgorsze wpadki.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 30-35 zł.

Pierwsza niedziela grudnia w Starym Maneżu zapowiada się bardzo klimatycznie - za sprawą Targów „Klimaty”
Pierwsza niedziela grudnia w Starym Maneżu zapowiada się bardzo klimatycznie - za sprawą Targów „Klimaty”
fot. Targi Klimaty

Pełen atrakcji grudzień w Muzeum Gdańska. Promocja na biżuterię bursztynową i książki

Świąteczne prezenty i nie tylko znajdziemy w ten weekend w Starym Maneżu (ul. Słowackiego 23) - w niedzielę, 4 grudnia, odbywają się tu „Klimaty” - Trójmiejskie Targi Twórców.

Lista wystawców wygląda imponująco: stanie blisko 80 stoisk, na których znajdziemy świetne marki i nazwiska wspaniałych twórców, wielu znakomitych debiutantów oraz sporo gości z różnych części Polski. To najlepsza okazja do zrobienia świątecznych zakupów, ale też szansa by zobaczyć najciekawsze i najnowsze propozycje polskich artystów, a przy tym wspierać rodzime marki.

Niewątpliwą ozdobą Klimatów będą w tym roku stoiska z ceramiką i porcelaną. To rzadka okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć i kupić prace najzdolniejszych ceramików. Klimaty to także dziesiątki stoisk z biżuterią, modą, książkami, akcesoriami, dekoracjami oraz wspaniała reprezentacja produktów wellness i eko, m.in. z naturalnymi kosmetykami, świecami oraz innymi akcesoriami, które koją i relaksują. W ofercie znajdziemy również propozycje dla najmłodszych - czyli przytulanki i zabawki.

Podczas targów nie zabraknie ponadto twórców grafiki, ilustracji i plakatów, prezentujących niezwykłe projekty, których na darmo szukać w zwykłych sklepach. Wielu wystawców zapowiedziało premiery nowych produktów oraz atrakcyjne ceny, które będą obowiązywać wyłącznie podczas Klimatów. Organizatorzy polecają śledzić zapowiedzi twórców na profilach w mediach społecznościowych, gdzie będzie można znaleźć hasła, które umożliwią skorzystanie z promocji.

Targi czynne są w godzinach 11:00 - 18:00. Wstęp wolny.

Mikołajki w ECS to wspaniała okazja, by w pełni poczuć atmosferę zbliżających się świąt
Mikołajki w ECS to wspaniała okazja, by w pełni poczuć atmosferę zbliżających się świąt
mat. ECS

Obrazy Fangora w Pałacu Opatów. Zobacz niezwykłą wystawę

Także w niedzielę, 4 grudnia, Europejskie Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) zaprasza na Mikołajki, i otwiera w swoich wnętrzach fabrykę świątecznych ozdób.

- Zbierzcie dzieciaki, rodziców, dziadków, kuzynostwo, sąsiadów - wszystkie ręce na pokład. Dlaczego na pokład? Bo w tym roku namawiamy Was do tworzenia ozdób w klimacie stoczniowym. Mamy wystawę czasową „Stocznia”, a to zobowiązuje. Będą statki, śrubki, nakrętki Ograniczy nas tylko wyobraźnia. Znajdzie się też coś dla miłośników klasycznych ozdób - zapraszają organizatorzy.

Na miejscu stanie świąteczny plan zdjęciowy, żeby można było przygotować np. fotograficzne kartki dla najbliższych. Wspólnie, oczko do oczka, uczestnicy skleją też długi łańcuch (może uda nim się opleść cały ECS?).

Początek o godzinie 12:00. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają materiały oraz świąteczną atmosferę. Przygotowane własnoręcznie ozdoby każdy będzie mógł zabrać do domu.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym znajdziemy upominki i prezenty dla najbliższych, smakołyki wytrawne i słodkości, a także rozgrzewające napoje
Na Jarmarku Bożonarodzeniowym znajdziemy upominki i prezenty dla najbliższych, smakołyki wytrawne i słodkości, a także rozgrzewające napoje
mat. MTG

Wystawa biżuterii Danki Czapnik w Muzeum Bursztynu

Wspaniałą propozycją na weekend jest także niedawno rozpoczęty Jarmark Bożonarodzeniowy. Ten wyczekiwany, wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil potrwa od 18 do 23 grudnia. Na odwiedzających, na Targu Węglowym, ulicy Bogusławskiego oraz ulicy Tkacka, czeka 155 stoisk, czynnych od piątku do soboty w godzinach 12:00-21:00 oraz od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00. 

Wystawcy oferują niepowtarzalne upominki, dekoracje i smakołyki. Miłośnicy ludowego rękodzieła znajdą tu drewniane dziadki do orzechów, wyroby z lnu i wełny, ręcznie dmuchane bombki, lampki, malowane anioły, biżuteria, świece naturalne i drewniane zabawki. Nie zabraknie też dekoracji z suszonych owoców, stroików, świątecznych ozdób i ceramiki artystycznej. Dodatkowo, przy Forum Gdańsk znajdziemy mini jarmark, gdzie można znaleźć 11 dodatkowych stoisk bożonarodzeniowych. A od 2 do 23 grudnia Jarmark Bożonarodzeniowy odbywać się będzie także w Wielkiej Zbrojowni, gdzie mieści się Zbrojownia Sztuki ASP w Gdańsku.

Na smakoszy odwiedzających jarmark także czeka wiele dobrego - poza klasycznymi, świątecznymi przysmakami popróbujemy tu potraw kuchni z całego świata. W tym roku oferta jest szczególnie bogata, bo aż z 20 krajów, w tym kuchni japońskiej, tajskiej i krymsko-tureckiej. Można skosztować dań rodem z Litwy, Ameryki, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Belgii, Grecji, Ukrainy, Włoch, Turcji i Polski. Poszukiwacze zimowych smaków znajdą m.in. currywursty, churrosy, langosze, kurtosze, frytki, zapiekanki, świąteczne pierogi i aromatyczne grzańce.

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy trwa. Smakujmy, oglądajmy. PROGRAM