Mieszkanie Interwencyjne dla młodych osób LGBTQIA+ uruchomiono w ramach projektu o tej samej nazwie, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
Podobne działania realizowane są już przez organizacje pozarządowe w innych polskich miastach – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i we Wrocławiu. Przygotowując mieszkanie w Gdańsku, Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT Tolerado korzystało z ich doświadczeń, porad i rozwiązań.
- Mieszkanie jest odpowiedzią na słabo rozpoznany i ignorowany z punktu widzenia polityki państwa problem bezdomności osób niecisheteronormatywnych (przeciwieństwo osoby cispłciowej, która odczuwa poczucie tożsamości płciowej zgodnej z płcią metrykalną przypisaną przy urodzeniu - red.) - mówi Piotr Jankowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Tolerado, koordynator projektu mieszkania w Gdańsku.
Jak wskazują badania Kampanii Przeciw Homofobii opisane w Raporcie „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019 – 2020”, aż 16,50 proc. badanych wskazało, że przynajmniej raz w życiu doświadczyło epizodu bezdomności, przy czym u 20 proc. respondentów epizod trwał od miesiąca do roku, a w przypadku 10,60 proc. osób powyżej roku. Badania wykazały także, że u 73,95 proc. młodych osób LGBT+ występują myśli samobójcze. Nierzadko zdarza się, że młode niecisheteronormatywne osoby nie są akceptowane przez swoich rodziców.
W połączeniu z innymi możliwymi doświadczeniami dyskryminacji bądź przemocy (także domowej), tworzy to szczególne obciążenia, którym poddawana jest młoda osoba nierzadko dosłownie lądująca na ulicy lub poszukująca możliwości zamieszkania u znajomych bądź dalszej rodziny. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby transpłciowe i różnorodne płciowo, które nie wpisują się w istniejące już binarne rozwiązania dla osób w kryzysie bezdomności.
Gdańsk Miastem Równości. "Nadal mamy jeszcze wiele do zrobienia"
- Tworzymy w Gdańsku miejsce, które jest gwarantem, że osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, uzyskają pomoc - podkreśla Magdalena Nowacka, psycholożka i seksuolożka związana ze Stowarzyszeniem Tolerado, która w projekcie mieszkania odpowiada za proces rekrutacji i wsparcie psychologiczne. - Osoby LGBTQIA+ to wyjątkowa grupa, narażona na ryzyko zapadnięcia na choroby psychiczne, ryzyko suicydalne i uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych. Naszym celem jest (i dlatego kierujemy tę pomoc do młodych ludzi) zapobiec tym doświadczeniom. W obecnej sytuacji społecznej jest to bardzo ważne, by na mapie Trójmiasta takie mieszkanie się znalazło i by osoby, które potrzebują wsparcia w tym momencie i wciąż są w lęku, że nie zostaną zaakceptowane, nie musiały iść na kompromisy, czy podejmować ryzykownych zachowań.
Osoby korzystające z mieszkania będą miały zapewnione miejsce do spania, kuchnię, łazienkę oraz dostęp do produktów podstawowej potrzeby. Pobyt będzie bezpłatny.
Celem mieszkania jest przede wszystkim pomoc w wyjściu z sytuacji kryzysowej. Osoby w nim przebywające będą więc mogły skorzystać z pomocy zatrudnionej w projekcie psycholożki specjalizującej się w pomocy osobom niecisheteronormatywnym, a także ze wsparcia doświadczonego asystenta społecznego.
Miejsce w mieszkaniu będzie udostępniane na okres do sześciu miesięcy, a w indywidualnych przypadkach - do roku.
- To nie jest tak, że ktoś jest już teraz na ulicy, zadzwoni do nas i my zapewniamy mu w tym momencie mieszkanie - tłumaczy Piotr Jankowski. - Taka osoba będzie mogła się z nami skontaktować i umówimy się na rozmowę, ponieważ chcemy mieć pewność, że będziemy w stanie jej pomóc w ramach rozwiązań, którymi dysponujemy. Zadaniem psychologia i asystenta społecznego będzie wsparcie tej osoby w wyjściu z bieżącej sytuacji kryzysowej, wspólne przepracowanie tego kryzysu, tak by dana osoba z czasem mogła normalnie wejść na rynek pracy, żyć społecznie, być samodzielna.
Szczegółowy regulamin mieszkania, zasady jego funkcjonowania i sposób “rekrutacji” mieszkańców - na stronie internetowej Stowarzyszenia Tolerado.
Adres mieszkania ze względów bezpieczeństwa jest tajny. Projekt będzie trwać do końca września 2023.
- W tym czasie mamy nadzieję przekonać gdański samorząd o konieczności zorganizowania mieszkania / hostelu w ramach istniejącego w mieście systemu opieki społecznej, na podobnej zasadzie jak ma to miejsce chociażby w Warszawie - podsumowuje Piotr Jankowski.