• Start
  • Wiadomości
  • Szczepienia. Mieszkańcy Gdańska korzystają z bezpłatnego transportu. Zapisanych 400 osób 

Szczepienia. Mieszkańcy Gdańska korzystają z bezpłatnego transportu. Zapisanych ponad 400 osób 

Już 102 osoby, które potrzebowały transportu na szczepionkę przeciw Covid-19, skorzystały z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Gdańsk. Dowóz pacjentów, którzy z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą sami dotrzeć do punktu szczepień, to obowiązek gminy. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzech mężczyn, w środku starszy mężczyzna w zimowej kurtce, po bokak młodzi mężczyżni w mundurze z napisem straż
Pan Zbigniew z Gdańska jako jeden z pierwszych skorzystał z bezpłatnego dowozu na szczepionkę przeciw Covid-19. Gdańszczanin jechał do szpitala tymczasowego w Sopocie
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

 

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów, którzy ukończyli 70 lat życia, rozpoczęły się w poniedziałek 25 stycznia 2021 roku. Gdańszczanie, którzy zapisali się na szczepienie, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień ze względu na kondycję fizyczną, bezpłatnie korzystają ze specjalnie zorganizowanego transportu. Od poniedziałku 25 stycznia 2021 roku w Gdańsku do końca marca zapisało się 418 takich osób (dane na 3 lutego) i ciągle ich przybywa. To nie tylko dowóz, ale też usługa asystencka (zwykle pacjentowi pomaga strażak), pomoc w dotarciu do samochodu, towarzyszenie podczas podawania szczepionki i wspólny powrót do domu.

 

- Wozimy mieszkańców Gdańska do różnych lokalizacji - mówi Milena Mieczkowska, koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej, która organizuje transport na szczepienia. - Do przychodni, często do szpitali tymczasowych, ale też ostatnio transport zamówiono do punktu szczepień 15 kilometrów od Gdańska. Dzwoni do nas dużo seniorów, którzy są zainteresowani dowozem, wieści o bezpłatnym transporcie rozchodzą się pocztą pantoflową. Słyszymy na przykład, że czyjaś sąsiadka z niego skorzystała, była zadowolona i nas poleciła. Generalnie osoby, które dowozimy, są zadowolone z takiej możliwości. 

 

 

Jak przypomina Milena Mieczkowska potrzebę transportu trzeba zgłosić od razu podczas umawiania terminu szczepienia w trakcie rozmowy z punktem POZ. Jeśli tego nie zrobiliśmy, można to zrobić za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl lub zadzwonić pod numer infolinii dotyczącej transportu: 500 218 337, gdzie konsultant przyjmie zgłoszenie.

Z każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu „Gdańsk Pomaga”, aby ustalić niezbędne szczegóły transportu.

- Zapisy ciągle trwają, nie ma limitu - podkreśla Mieczkowska. - Oferujemy pomoc wszystkim potrzebującym, warto z niej skorzystać. 

 

Projekt w ramach akcji Gdańsk Pomaga, realizowany jest przez Miasto Gdańsk, Fundację Gdańską oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Finansowany jest ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu „SZCZEPIMY SIĘ” Narodowego Programu Szczepień realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Osoby potrzebujące transportu na szczepionkę przeciw Covid-19 powinny zadzwonić na specjalną infolinię 500 218 337 lub zarejestrować się przez formularz na stronie  gdanskpomaga.pl

TV

“Węzły zwycięstwa” czyli wielkie zaplatanie siatek maskujących w ECS dla żołnierzy ukraińskich