Coraz więcej miejsc postojowych dla rowerów. Ile zamontowano w 2022 roku?

W Gdańsku przybywa miejsc, w których rowerzyści mogą bezpiecznie i wygodnie pozostawić swoje jednoślady. Tylko w tym roku, w różnych częściach naszego miasta, zamontowano kilkadziesiąt stojaków, dzięki czemu powstały w sumie 622 miejsca postojowe. Część z nich zrealizowano w ramach akcji "Zamów stojak", która będzie kontynuowana również w 2023 roku.
31.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku zamontowano ponad 600 nowych miejsc rowerowych
W tym roku zamontowano ponad 600 nowych miejsc rowerowych
Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej UMG

By codzienne korzystanie z roweru było łatwiejsze

Wygodne, bezpieczne i powszechnie dostępne stojaki rowerowe są bardzo ważnym elementem infrastruktury ułatwiającym codzienne korzystanie z roweru. Dlatego Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku co roku zamawia nowe stojaki. Montowane są m.in. w pobliżu miejsc, w których na co dzień robimy zakupy, załatwiamy ważne sprawy czy pracujemy. To jedno z działań, które ma zachęcać coraz większą liczbę mieszkańców do odbywania codziennych podróży rowerem.

Trwa renowacja stacji Mevo - zabierz swój rower, bo zostanie odpięty i odholowany

Ponad 600 nowych miejsc dla rowerów

W tym roku powstały dokładnie 622 nowe miejsca postojowe dla rowerów. Nowe stojaki pojawiły się w ramach trzech zamówień publicznych.

W czerwcu, przed rozpoczęciem sezonu letniego, nowe parkingi rowerowe zostały zamontowane na gdańskich kąpieliskach nadmorskich. Zamówienie obejmowało montaż nowych parkingów oraz prace naprawcze przy tych już istniejących. Remonty polegały na regulacji wysokości i uzupełnieniu brakujących stojaków na platformach. Pojawiło się 7 nowych modułów z 4 stojakami.

 

O montaż nowych stojaków rowerowych dba Wydział Gospodarki Komunalnej
O montaż nowych stojaków rowerowych dba Wydział Gospodarki Komunalnej
Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej UMG

W listopadzie odbył się montaż stojaków rowerowych w ramach corocznej akcji „Zamów stojak”. Na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców Gdańska zostały zamontowane 183 stojaki. Parkingi były montowane w pasach drogowych oraz na terenach należących do gminy miasta Gdańska.

Śródmieście, Kokoszki, Przymorze. Nowe odcinki dróg rowerowych

Pod koniec roku udało się również zrealizować zamówienie na 20 modułowych parkingów rowerowych. 5 z nich wykorzystywane jest na potrzeby imprez plenerowych organizowanych przez miasto. Pozostałe 15 modułów zostało przeznaczone na potrzeby parkowania rowerów w zasobie komunalnym miasta. Zostaną one zamontowane przy budynkach zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości. Moduł składa się z 5 stojaków u-kształtnych na prostokątnej ramie.

 

Każdy mieszkaniec może zgłosić potrzebę montażu stojaka w danej lokalizacji w przestrzeni miejskiej
Każdy mieszkaniec może zgłosić potrzebę montażu stojaka w danej lokalizacji w przestrzeni miejskiej
Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej UMG

Gdzie potrzebny stojak?

Zgłoszenia na zapotrzebowanie stojaków rowerowych w ramach akcji „Zamów stojak” można przesyłać na adres: klaudia.megger@gdansk.gda.pl.

Oprac. KG