• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Dzień Tańca 2021. Czy taniec jeszcze żyje? Posłuchaj orędzia Friedemanna Vogla

Międzynarodowy Dzień Tańca 2021. Czy taniec jeszcze żyje? Posłuchaj orędzia Friedemanna Vogla

“Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu” - z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, 29 kwietnia o godz. 12, tradycyjnie wysłuchamy orędzia, które w tym roku przygotował pierwszy tancerz Stuttgart Ballet Friedemann Vogel. W ramach uroczystości Miejski Teatr Miniatura przygotował teledysk “Zatańcz z Kleksem”. Premiera 29 kwietnia o godz. 16 w sieci.
( Publikacja: 28.04.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Międzynarodowy Dzień Teatru Gdańsk uczci teledyskiem, który przygotował Miejski Teatr Miniatura pt. Zatańcz z Kleksem
Międzynarodowy Dzień Teatru Gdańsk uczci teledyskiem, który przygotował Miejski Teatr Miniatura pt. Zatańcz z Kleksem
fot. mat. MTM

 

„Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu” - mówi w orędziu Friedemann Vogel, pierwszy tancerz Stuttgart Ballet. Posłuchasz go 29 kwietnia od godz. 12 tutaj.

W felietonie, który przywołuje na swoim profilu FB Instytut Muzyki i Tańca, Jagoda Ignaczak, teatrolog i historyk tańca pisze o środowisku, które “od roku codziennie zdaje egzamin ze sztuki przetrwania”, lecz zauważa też z nadzieją: “jak bardzo silne jest pragnienie tworzenia, budowania relacji z widzem, docierania do niego przez nowe media i najprzeróżniejsze formy techniczne.“

Z powodu wciąż panującej pandemii, obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w całej Polsce odbywać się będą głównie ramach akcji tańczMY, którą Instytut Muzyki i Tańca organizuje już po raz trzeci. Do akcji tańczMY zgłosiły się zarówno największe najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne i uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury czy szkoły tańca. W sumie zgłoszono rekordowo aż 122 wydarzenia taneczne. Do 9 maja oglądać możemy więc spektakle, uczestniczyć w spotkaniach, wykładach, warsztatach, oglądać pokazy filmów, performance’y, zarówno on-line, jak i w miarę możliwości na żywo. 

Pełen harmonogram wydarzeń w ramach akcji tańczMY, znajduje się na stronie imit.org.pl.

Do listy wydarzeń akcji tańczMY dołączył Miejski Teatr Miniatura, który na 29 kwietnia przygotował premierę - “Zatańcz z Kleksem”. Będzie to teledysk, złożony z filmów nadesłanych przez widzów - tych młodszych i tych starszych, do czego namawiała Ula Zerek z Miejskiego Teatru Miniatura, tancerka i choreografka. - Organizujemy tę akcję, żeby zachęcić dzieci i młodzież do kreatywnego ruchu, pokazać, że taniec jest dostępny dla każdego i może nas połączyć w tym trudnym czasie siedzenia w domu i nauczania zdalnego – tłumaczyła.

Efekt tego działania obejrzymy 29 kwietnia o godz. 16.00 na Facebooku, a o godz. 16.30 na YouTube.

Opera Bałtycka nie planuje specjalnych wydarzeń z okazji święta. Teatr jest świeżo po premierze spektaklu składającego się z trzech jednoaktówek - dwóch operowych: "Judyta" i "Syn marnotrawny" w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego oraz baletowej "Święto wiosny", której choreografię opracowała wybitna tancerka i choreografka Ewa Wycichowska. To ona rok temu zmotywowała tancerzy z całego kraju do wspólnego projektu - tak powstał zmontowany z nadesłanych przez artystów filmików “Kwarantaniec”, w którym wzięli udział również gdańscy tancerze. 

 

Klub ŻAK, organizator Gdańskiego Festiwalu Tańca, zbiera zgłoszenia - do 31 maja - tancerzy do Międzynarodowego Konkursu Solo Dance Contest 2021, odbywającego się w ramach festiwalu. 18 maja dowiemy się, kogo wybrało międzynarodowe jury festiwalu, ale na popisy tancerzy poczekać musimy do lata - Konkurs Solo Dance Contest 2021 odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia 2021 w Klubie ŻAK.