Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Głównego PKP w Gdańsku

Mieczysław Jałowiecki, nazywany “człowiekiem, który kupił Westerplatte dla Polski” będzie patronem Dworca Głównego w Gdańsku. Uroczystość nadania imienia odbędzie się we wtorek, 5 grudnia, w pierwszą rocznicę pochówku Mieczysława Jałowieckiego na polskiej ziemi.
04.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dworzec Główny PKP w Gdańsku, Mieczysław Jałowiecki
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl; ze zbiorów Andrzeja Jałowieckiego

AKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT MIECZYSŁAWA JAŁOWIECKIEGO

Kim był Mieczysław Jałowiecki? 

Już nie tylko Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy działa pod patronatem. Oddany do użytku po wieloletnim remoncie Dworzec Główny PKP nosić będzie imię Mieczysława Jałowieckiego.

Dworzec PKP Gdańsk Główny wreszcie otwarty. Jest ładny, wygodny i dostępny dla każdego

Polski arystokrata i dyplomata Mieczysław Jałowiecki urodził się w 1876 w Syłgudyszkach, zmarł w 1962 roku na emigracji w Beckenham. Choć w Gdańsku przebywał krótko (w latach 1919 - 1920), właśnie tutaj szczególnie zasłużył się dla odradzającej się niepodległej Polski. Będąc Generalnym Delegatem Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, był wówczas najwyższym rangą przedstawicielem rządu RP w Gdańsku, działając pod szyldem Amerykańskiej Misji Żywnościowej. Jego główne zadanie polegało na przyjmowaniu w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową i dopilnowaniu, by trafiła ona do Polski.

Nieoficjalnie zaś przesyłał polskiemu rządowi informacje o sytuacji politycznej i gospodarczej w Gdańsku, przydatnych stronie polskiej podczas późniejszych rokowań na konferencji pokojowej w Paryżu.

Człowiek, który kupił Westerplatte dla Polski. Niezwykłe losy Mieczysława Jałowieckiego

sześciu siedzących mężczyzn w garniturach
Członkowie Generalnej Delegacji Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku, rok 1919. Drugi od lewej - Mieczysław Jałowiecki
Encyklopedia Gdańska/Gedanopedia

Jak Westerplatte stało się polskie?

W trakcie swej misji w Gdańsku Mieczysław Jałowiecki zwrócił uwagę na znajdujący się w prywatnych rękach półwysep Westerplatte. Przekonał rząd o kluczowym znaczeniu półwyspu dla kontroli nad gdańskim portem. Operację zakupu Westerplatte przeprowadzono dyskretnie - Jałowiecki zaciągnął kredyt w prywatnym banku, a półwysep kupił na kaszubskiego znajomego o niemieckim nazwisku, od którego polski rząd ostatecznie odkupił półwysep i urządził na jego terenie Wojskową Składnicę Tranzytową.

Misję w Gdańsku zakończył jesienią 1920 roku. Zrezygnował ze służby publicznej i oddał się gospodarowaniu majątkiem ziemskim swojej żony (był absolwentem studiów agronomicznych).

Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 62 lata. Ewakuował się wraz z rodziną do Anglii, gdzie zmarł i został pochowany.

obelisk z nazwiskiem Mieczysława Jałowieckiego i Zofii Jałowieckiej
Pogrzeb Mieczysława Jałowieckiego na gdańskim cmentarzu Srebrzysko, 5 grudnia 2022
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W alei zasłużonych cmentarza Srebrzysko

Po 83 latach od opuszczenia ojczyzny Mieczysław Jałowiecki spoczął wraz z żoną Zofią Jałowiecką w alei zasłużonych gdańskiego cmentarza Srebrzysko. Organizatorem uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 5 grudnia 2022 roku, było Muzeum II Wojny Światowej.

Inicjatorem sprowadzenia do Polski prochów małżeństwa był mieszkający w Gdańsku prawnuk Mieczysława Jałowieckiego - Andrzej Jałowiecki, który obecny będzie także podczas uroczystości nadania imienia jego pradziadka Dworcowi Głównemu PKP. Wydarzenie zaplanowano w holu głównym dworca, 5 grudnia, we wtorek, w pierwszą rocznicę gdańskiego pogrzebu Mieczysława Jałowieckiego. Początek o godz. 12.

Warto przypomnieć, że w Gdańsku od 2015 roku jest rondo im. Mieczysława Jałowieckiego. Na Chełmie łączy ze sobą ulice: Małomiejską, Świętokrzyską, Platynową i Wawelską.