• Start
  • Wiadomości
  • Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Nowego przewodniczącego wybrali biskupi podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Abp Wojda zastąpi na tym stanowisku metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, który na czele KEP stał od 2014 r. Metropolita gdański uważany jest za przedstawiciela konserwatywnej frakcji w Episkopacie.
14.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu duchowny, arcybiskup w uroczystym stroju w jasnym kolorze
Abp Tadeusz Wojda został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Z Białegostoku do Gdańska, z Gdańska do Warszawy

Abp. Tadeusz Wojda w marcu 2021 roku został metropolitą gdańskim. Jako motto posługi przyjął słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia). Zastąpił na tym stanowisku abpa Sławoja Leszka Głódzia. Wcześniej - od 2017 r. - abp Wojda był ordynariuszem metropolitą białostockim.  

W Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda pracuje od 2017 roku. Jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 roku członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 roku wybrano go na przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, a w 2022 roku na delegata ds. Telewizji Trwam.

W czwartek, 14 marca 2024r., abp Wojda podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie został wybrany nowym przewodniczącym KEP.

Konfederacja Episkopatu Polski kieruje Konferencją Biskupów, która koordynuje prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce, stanowi także normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych oraz z rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury Apostolskiej.

 Z Białegostoku do Gdańska. Papież wybrał nowego metropolitę gdańskiego 

Kim jest abp Tadeusz Wojda?

Urodził się w 1957 r. na Kielecczyźnie. Po maturze w liceum ogólnokształcącym, w 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.

Abp Tadeusz Wojda podczas odpustu św. Wojciecha: „Bez wiary człowiek nie idzie naprzód”

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej, został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r. Obronił pracę doktorską nt. "Nurty teologii misji z Münster i Louvain". Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 roku.

W styczniu 1990 r. ks. Tadeusz Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ponadto od 1991 r. ks. Wojda jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. Jest też autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę