Letni szczyt nie taki groźny, przed nami jesienne wzrosty zakażeń Covid-19

- Letni szczyt zakażeń Covid-19 zakończył się pod koniec lipca, choć spodziewaliśmy się wzrostu zakażeń i zachorowań także w sierpniu. Przed nami wzrosty związane z jesienią - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. Jak się przygotować? - Osoby z grup ryzyka powinny przyjąć czwartą dawkę szczepionki, warto też nosić maseczki w zamkniętych pomieszczeniach czy komunikacji. 
27.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z lewej strony młoda kobieta w stroju medycznym trzyma w ręku strzykawkę, z prawej widać ramię
Stosowana obecnie szczepionka przeciw Covid-19 (mRNA) w 90 procentach chroni przed śmiercią z powodu ciężkiego zakażenia, w 80 procentach przed ciężkim przebiegiem wymagającym respiratoreterapii 30-40 procentach przed powtórnym zakażeniem. 
fot. KFP/Krzysztof Mystkowski

Niewielu chorych w szpitalach w związku z Covid-19

Jak mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Departamentu Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, kliniczny obraz letniego szczytu zachorowań “nie wyglądał źle” - średnio w ciągu dwóch tygodni od 8 do 20 pacjentów trafiało do szpitali z powodu zapalenia płuc lub niewydolności oddechowo-krążeniowej wywołanej ciężkim przebiegiem zakażenia Covid-19. 

Gdzie się można zaszczepić czwartą dawką? W regionie działa ponad 500 punktów

To liczba chorych, która w żaden sposób nie obciążyła pomorskich szpitali, a w obecnym stanie zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje w Polsce od 16 maja 2022 roku, to właśnie monitorowanie hospitalizacji jest głównym parametrem, na podstawie którego podejmowane są ewentualne decyzje o stosowaniu instrumentów zapobiegających Covid-19. Zapowiedział to już na początku lipca 2022 roku Adam Niedzielski, minister zdrowia po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. Covid-19. 

Szczepienia na koronawirusa w 507 punktach na Pomorzu 

W piątek, 26 sierpnia, na Pomorzu zanotowano 198 zakażeń Covid-19, w tym ponownych - 40, przypadków śmiertelnych - 5, w tym wyłącznie z powodu koronawirusa trzy. 

Na Pomorzu dla pacjentów z przebiegiem zakażenia wymagającym hospitalizacji jest do dyspozycji 40 łóżek w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku, pacjenci którzy zgłaszają się na Szpitalne Oddziały Ratunkowe z powodów "niecovidowych" także mają wykonywane testy na koronawirusa. Jeśli wynik testu jest dodatni, szpital do którego trafia taki chory, musi zapewnić mu izolację. Na razie są to sytuacje jednostkowe.

Prof. Tomasz Smiatacz: - Covid-19 nie należy do przeszłości. Wciąż warto się szczepić

- Przygotowujemy się na wrzesień i jesienno-zimowy wzrost zakażeń Covid-19 - dodaje Jerzy Karpiński. - Zachęcamy do szczepień czwartą dawką osoby po 65 roku życia, teraz nie ma kolejek w punktach szczepień na Pomorzu, we wrześniu i październiku na pewno będzie tłoczniej. Osobom, które czekają na nową szczepionkę, powiem, żeby nie czekały. Stosowana obecnie mRNA jest równie skuteczna, w 90 procentach chroni przed śmiercią z powodu ciężkiego zakażenia, w 80 procentach przed respiratorem i 30-40 procentach przed powtórnym zakażeniem. 

Minister Niedzielski mówi o czwartej dawce szczepionki. Dla kogo?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek w mediach społecznościowych, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich dorosłych. Na twitterze napisał, że szczepionki celowane dla tej grupy są już zamówione.

Od 16 maja stan zagrożenia epidemicznego. Nadal w maseczkach w lecznicach i aptekach

Minister zdrowia przekazał też, że do piątku, 26 sierpnia, czwartą dawką szczepionki przeciw Covid-19 zaszczepiło się 1 milion 33 tysiąc osób.

Od 22 lipca na czwartą dawkę szczepionki mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 60. rok życia i osoby z obniżoną odpornością, które ukończyły 12. rok życia. Już wcześniej tak zwaną drugą dawką przypominającą mogły szczepić się osoby mające 80 lat i więcej.

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas