Lechia - Śląsk, debiut Davida Badii

Mecze Lechii Gdańsk ze Śląskiem Wrocław od lat nazywane są meczami przyjaźni. To ze względu na sympatie i szacunek fanów obu klubów wobec siebie. Ale o przyjaźni nie może być mowy na boisku, Lechia jeśli ciągle myśli o utrzymaniu w ekstraklasie, to w sobotę, 1 kwietnia, na Polsat Plus Arenie Gdańsk musi wygrać. To będzie debiut Davida Badii na ławce trenerskiej Biało-Zielonych.
31.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn przy stole. Po lewej starszy, po prawej lekko w tle (zamazany) - młodszy
David Badia i Maciej Gajos podczas przedmeczowej konferencji prasowej
fot. lechia.pl

David Badia poznawał Lechię

Od 21 marca trenerem Lechii Gdańsk jest 48-letni Hiszpan David Badia, który  ostatnio pracował na Cyprze, prowadząc kolejno zespoły: Ethnikos Achnas (II liga cypryjska), AEK Larnaka, Akritas Chlorakas (obie I liga cypryjska). 

Dzień później poprowadził pierwszy trening zespołu. 

Widzę ogromny potencjał w zawodnikach. Widzę, że chcą walczyć o to, by Lechia pozostała w najwyższej klasie rozgrywkowej. Co dla mnie najważniejsze, to chcą się uczyć. Oczywiście czasu nie ma zbyt dużo. Nie będzie dużo zmian jeśli chodzi o taktykę, jeśli chodzi o aspekty wolicjonalne - mówił szkoleniowiec na spotkaniu z dziennikarzami po pierwszym treningu. - Chciałbym, żeby drużyna podczas meczów miała większe posiadanie piłki, bo to powoduje, że możemy kreować więcej sytuacji i zdobywać gole.

David Badia widzi wielki potencjał w piłkarzach Lechii i oczekuje większej intensywności w grze

Dostosować taktykę do jakości piłkarzy

David Badia szkoleniowcem Lechii został w momencie, gdy ekstraklasa miała przerwę ze względu na mecze reprezentacji. Trener miał ponad tydzień, by spokojnie przygotować zespół do meczu ze Śląskiem Wrocław.  

- Pomysły, o których mówiłem na pierwszej konferencji prasowej się nie zmieniły, 95-90 procent z nich pozostaje. Próbujemy je dostosować do jakości zawodników, które mamy i do tego jak chcemy grać. Mamy kilka kontuzji (m.in. Michał Nalepa, David Stec, Filip Koperski - przyp. red.) i to nieco zmienia nasze plany.

Lechia na dole tabeli

Po 25. meczach Lechia zajmuje siedemnaste, przedostatnie miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Ma 25 punktów, brakuje trzech do bezpiecznej, czyli piętnastej pozycji. 

Śląsk ma 30 "oczek", zajmuje dwunaste miejsce. 

Mecz Lechii ze Śląskiem odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia, na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Początek o godz. 20.00. 

Co wie trener po tygodniu treningów? 

Trener jest po tygodniu treningów z zespołem.

- Widzę dobrą mentalność, widzę odpowiednie podejście, widzę intensywność i wspólną pracę. Jestem zadowolony z tego co zobaczyłem - mówił podczas przedmeczowej konferencji prasowej. 

Co trener mówił o Śląsku Wrocław?

- Znamy doskonale mocny strony Śląska, jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to będzie trudny mecz. Rywal jest bardzo wymagający, dzieli nas w tabeli pięć punktów i na pewno będą walczyć o dobry wynik. 

Jaką Lechię zobaczą kibice?

- W związku z tym, że gramy u siebie chcemy mić jak największą kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Nie da się tego zrobić oczywiście przez 90 minut, ale będziemy chcieli reagować na konkretne sytaucje na boisku 

Mówi Maciej Gajos

Na konferencji obecny był także Maciej Gajos, kapitan Lechii.

- Nowy trener to zawsze jest nowy bodziec. Mieliśmy kilka treningów, trzeba się szybko zaadoptować. Trener od początku stara się powiedzieć, pokazać nam rzeczy, których będzie od nas wymagał i które chce wprowadzić. Mam nadzieję, że będziemy przygotowani (do meczu - red.) i uda nam się zrealizować w większości to co trener założy na mecz - mówił Maciej Gajos.

Komunikacja na mecz 

Dojazd na stadion i powrót będą możliwe bezpłatnym pociągiem SKM kursującym na trasie: Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion-Expo – Gdańsk Główny. Pociągi SKM nie zatrzymują się na przystankach Gdańsk Stocznia i Gdańsk Nowe Szkoty

Godziny odjazdów pociągów:

  • z Gdańska Głównego: 18.56, 19.24
  • z przystanku Gdańsk Stadion Expo: 22.15, 22.43

 Pociągi SKM nie zatrzymają się na przystankach Gdańsk Stocznia i Gdańsk Nowe Szkoty.

Bilet wstępu na stadion nie upoważnia do bezpłatnego podróżowania autobusami i tramwajami ZTM w Gdańsku.  

Po zakończeniu meczu, przez 40 minut, w obu kierunkach wstrzymany będzie ruch tramwajowy w ciągu ul. Marynarki Polskiej, na odcinku od Nowego Portu do Węzła Kliniczna. Tramwaje linii 10 oraz autobusy linii 158 będą funkcjonować według powszednich rozkładów jazdy.

Kursy linii zostaną wykonane trasą objazdową przez Brzeźno, al. Hallera i ul. Kliniczną:

  • 10 - o godz. 21.37 z Brętowa PKM do Nowego Portu,  
  • 10 - o godz. 22.00 z przystanku "Władysława IV" w kierunku Brętowa PKM

Na polecenie służb mundurowych mogą zostać wprowadzone dodatkowe operacyjne zmiany w organizacji ruchu komunikacji miejskiej. Bieżące informacje na ten temat będą publikowane na stronie www.ztm.gda.pl i na tablicach SIP.