• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody od GUS. 16 sztuk sprzętu elektronicznego trafiło do Gdańska

Gdańsk nagrodzony za samospis. 16 sztuk sprzętu elektronicznego przekazano potrzebującym

10 laptopów oraz 6 tabletów zostało przekazanych do Gdańskich Domów dla Dzieci i Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. Są to nagrody, które zostały przyznane miastu Gdańsk za zwycięstwo w województwie pomorskim w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz za promocję Powszechnego Spisu Rolnego 2020.
03.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ze sprzętu elektronicznego ucieszą się podopieczni Gdańskich Domów dla Dzieci i Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego
Ze sprzętu elektronicznego ucieszą się podopieczni Gdańskich Domów dla Dzieci i Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

W środę, 3 sierpnia, sprzęt elektroniczny został przekazany Iwonie Poniatowskiej-Olejniczak, dyrektorce Gdańskich Domów dla Dzieci oraz Krzysztofowi Bajdanowi, dyrektorowi Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego.

Gdańsk liderem cyfryzacji w regionie

Jesteśmy najbardziej cyfrową gminą w województwie pomorskim. Gratuluję gdańszczankom i gdańszczanom, to nagroda dla Was. Wygrana cieszy podwójnie, bo świadczy o tym, że działamy skutecznie i mamy wyjątkowo aktywnych cyfrowo mieszkańców. Dziękujemy za to wyróżnienie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Laptopy i tablety przekazujemy teraz do Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego oraz do Gdańskich Domów dla Dzieci. Jestem przekonana, że sprzęt ucieszy podopiecznych i będzie im dobrze służył.

Prezes GUS ogłosił konkurs 

W konkursie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 gmina miejska Gdańsk zajęła 1. miejsce w województwie pomorskim i otrzymała nagrodę główną prezesa GUS.

Celem konkursu było włączenie gmin do aktywnego promowania idei samospisu internetowego. Nagrodą było przekazanie Gdańskowi 11 laptopów i urządzenia wielofunkcyjnego.

W maju Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, odebrała wyróżnienie z rąk Jerzego Auksztola, dyrektora Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

W 2021 roku Urząd Miejski w Gdańsku otrzymał także nagrodę specjalną za największe zaangażowanie we współpracę z urzędem statystycznym w promocji Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Wówczas przekazanych zostało 7 tabletów, które były nagrodą za to wyróżnienie.

Jakie placówki otrzymały sprzęt elektroniczny?

W sumie do gdańskich placówek przekazanych zostało 10 laptopów oraz 6 tabletów. Sprzęt trafi teraz do pięciu oddziałów Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego oraz 6 placówek Gdańskich Domów dla Dzieci.

- Dziękujemy za przekazanie nam tego sprzętu, który obecnie jest potrzebny, bo okres pandemii wzmagał niestety zapotrzebowanie na tego typu sprzęty, więc bardzo dziękuję w imieniu moich wychowanków - mówiła Iwona Poniatowska-Olejniczak, dyrektor Gdańskich Domów dla Dzieci.

Podziękowanie za urządzenia złożył też Krzysztof Bajdan, dyrektor Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego. - Jest to niezmiernie miły gest. W tej chwili borykamy się z pewnymi problemami, jeżeli chodzi o zakup takich sprzętów, dlatego przekazane nam dziś urządzenia z pewnością zostaną dobrze wykorzystane - zapewnił. 

Jak zorganizowano Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań?

Od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku realizowany był Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma ogromny wpływ na szybkość opracowywania danych.

Podstawową formą gromadzenia informacji w tej odsłonie spisu powszechnego był samospis w formule online. Można było go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl. Formularze dostępne były w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Gdańsk spisał się na medal. Najbardziej cyfrowa gmina w województwie pomorskim

W trakcie trwania spisu, od 15 lipca do 30 września 2021 roku, ogłoszono konkurs, którego celem było włączenie gmin do aktywnego propagowania idei samospisu, jako prostej i bezpiecznej metody wypełnienia obowiązku spisowego. Zwycięzców ustalono na podstawie wskaźnika, który jest stosunkiem osób, które spisały się metodą samospisu internetowego, do ogólnej liczby osób zobowiązanych do spisania się na terenie danej gminy.

autor: Patryk Rosiński - Urząd Miejski w Gdańsku / Biuro Prezydenta / Referat Prasowy

oprac. RP

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę