Gdańsk spisał się na medal. Najbardziej cyfrowa gmina w województwie pomorskim

Gdańsk zajął 1. miejsce w województwie pomorskim w konkursie na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Celem konkursu było włączenie gmin do aktywnego promowania idei samospisu internetowego. Zgodnie z regulaminem zwycięskie gminy otrzymają cenne nagrody. Do gmin o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego trafią urządzenia wielofunkcyjne oraz laptopy.
05.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
cyfrowa_gmina_znamy_liste_laureatow

Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. realizowany był Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Był najnowocześniejszym ze wszystkich spisów przeprowadzonych dotąd w Polsce. Został zrealizowany z wykorzystaniem internetowej aplikacji do zbierania danych. Digitalizacja spisu ma ogromny wpływ na szybkość opracowywania danych.

Nagrody dla gmin promujących samospis

Podstawową formą gromadzenia informacji w tej odsłonie spisu powszechnego był samospis w formule online. Można było go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl. Formularze dostępne były w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. W trakcie trwania spisu, od 15 lipca do 30 września 2021 roku, ogłoszono konkurs, którego celem było włączenie gmin do aktywnego próbowania idei samospisu jako prostej i bezpiecznej metody wypełnienia obowiązku spisowego.

Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań właśnie został rozstrzygnięty. Poznaliśmy laureatów wyłonionych spośród ponad 700 gmin! Nagrodzone zostały gminy, które najaktywniej zaangażowały się w promowanie idei samospisu oraz przyczyniły się do zwiększania świadomości obywateli o obowiązku spisowym. Zwycięzcom konkursu, łącznie 96 gminom z całej Polski, zostały przyznane nagrody główne oraz nagrody dodatkowe w postaci sprzętu elektronicznego. Zwycięzców ustalono na podstawie wskaźnika samospisu internetowego. Jest to stosunek osób, które spisały się metodą samospisu internetowego, do ogólnej liczby osób zobowiązanych do spisania się na terenie danej gminy.

Gdańsk najlepszy w województwie

W Konkursie Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 gmina miejska Gdańsk zajęła 1. miejsce w województwie pomorskim i otrzymała nagrodę główną Prezesa GUS.

– Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie, promowanie i realizację działań związanych z samospisem podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w 2021 roku – czytamy w piśmie wystosowanym przez Urząd Statystyczny w Gdańsku do Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na kolejnych miejscach, za Gdańskiem uplasowały się m.in. Pruszcz Gdański oraz Gdynia. Wręczenie nagród nastąpi 27 maja w Dzień Samorządu Terytorialnego.

Wyniki konkursu sprawdź na spis.gov.pl

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania