Kumulacja wydarzeń: Dzień Ojca i Noc Świętojańska

Nadchodzący weekend jest szczególny, bo obchodzimy Dzień Ojca oraz Noc Świętojańską, a dla uczniów rozpoczynają się wakacje. Gdańskie instytucje kultury i jedna z uczelni przygotowały wernisaże, pokazy filmowe, koncert na 300 (!) wykonawców, i wiele, wiele więcej. Zobaczcie, jakie atrakcje czekają w dniach 21 – 23 czerwca w naszym mieście.
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się starsza kobieta w okularach i szalu, stojąca w galerii sztuki. W tle widoczne są sztalugi z czarno-białymi rysunkami postaci
Prof. Maria Targońska od początku swojej artystycznej pracy prowadzi dialog pomiędzy rysunkiem a malarstwem
fot. Wojtek Jakubowski / www.gdansk.pl

Dzieła holenderskich mistrzów na Ołowiance. Jedyna taka wystawa w Polsce!

Piątek, 21 czerwca

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5) zaprasza w piątek do swojego oddziału w Nowym Porcie na wernisaż wystawy Marii Targońskiej, zatytułowanej „W ruchu”.

Artystka od 1981 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie przez wiele lat pełniła funkcję Kierownika Katedry Rysunku na Wydziale Malarstwa. Ma w dorobku 35 wystaw indywidualnych i udział w ponad 250 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach polskich oraz zagranicznych, m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Izraelu, Gruzji i Litwie. Na wystawie w CSW Łaźnia zostaną pokazane prace ukazujące kolejne etapy jej twórczości, oraz cykle, których wspólnym mianownikiem będzie rysunek, który jest centralnym i jedynym środkiem wyrazu Marii Targońskiej.

- W swoich rysunkowych kompozycjach staram się operować starannie opracowanym rysunkiem światłocieniowym. Formy kształtuję przez drobny bądź delikatny modelunek. Rysunek jest dla mnie śladem. Śladem drogi przebytej w czasie, drogi myśli, drogi ręki. Jest to zanotowany proces świadomego, bywa że nieświadomego we wstępnej fazie, dążenia za pierwszym impulsem – opowiada o swoich pracach artystka.

Wystawie indywidualnej prof. Marii Targońskiej będzie towarzyszyć aneks w postaci prac jej studentów i absolwentów z Pracowni Rysunku na Wydziale Malarstwa. Wezmą w nim udział: Zuzanna Dolega, Marta Garbaczewska, Magdalena Kamińska, Barbara Kuchnowska, Agnieszka Nienartowicz, Antoni Walas, Marta Wirtel oraz Wirginia Wojtania.

Wernisaż wystawy „W ruchu” odbędzie się w piątek o godzinie 18:00. Prace będą prezentowane do 18 sierpnia. Na wernisaż i wystawę wstęp wolny.

Mobillon 2024 - poznaj mobilny carillon. W czerwcu i lipcu wiele atrakcji

W piątek dla miłośników mocnych emocji organizatorzy Kina na Szekspirowskim, które odbywa się na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), przygotowali projekcję gęstego, tajemniczego thrillera z brawurową rolą Natalie Portman: „Obsesję”.

‍Aktorka Elizabeth (Natalie Portman) jest zafascynowana Gracie (Julianne Moore): historią jej życia, jej małżeństwem, domem, dziećmi. Korzystając z zaproszenia, szczegółowo obserwuje jej życie z bliska i coraz odważniej wkracza w świat, w którym początkowo miała być jedynie gościem. Zawodowa fascynacja z czasem przeradza się w niebezpieczną grę pozorów, w której każdy będzie pilnie strzegł swoich tajemnic - i swojej wersji prawdy.

Natalie Portman prezentuje w tej produkcji studium szaleństwa na miarę jej nagrodzonego Oscarem aktorskiego popisu w „Czarnym łabędziu”. Film zresztą mógł liczyć na uznanie krytyków i dostrzeżenie przez jury takich nagród, Złote Globy (cztery nominacje, w tym dla Najlepszego Filmu) czy Oscary (nominacja w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny).

Początek seansu o godzinie 22:00. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

Kino na Szekspirowskim od 29 maja. Najlepsze i najciekawsze filmy, bilety w sprzedaży

Sekrety letniej nocy poznamy podczas spotkania „Z głową w gwiazdach” z Karolem Wójcickim w American Corner – filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (Targ Rakowy 5/6)

- Pierwsza noc astronomicznego lata przyniesie zjawisko, a które czekaliśmy aż 18 lat! Czego jeszcze możemy szukać na niebie przez najbliższe dwa miesiące? Jakie widoki będą przyciągać naszą uwagę podczas wakacyjnych nocy? O fascynujących zjawiskach astronomicznych letniego nieba opowie popularyzator astronomii Karol Wójcicki – zapraszają organizatorzy.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

W piątek promocja książki prof. Andrzeja Januszajtisa - „Nec temere, nec timide. Z dziejów gdańskiej samorządności”

Na zdjęciu znajduje się orkiestra grająca na scenie, oświetlona intensywnym światłem reflektorów i otoczona mgłą sceniczną. Muzycy ubrani są w jasne stroje, a wśród instrumentów widać harfę, skrzypce, keyboard oraz perkusję
Wave Orchestra to 22-osobowa orkiestra bez dyrygenta, która występuje podczas festiwali i koncertów, realizuje także muzykę do spektakli
mat. zespołu

Natomiast w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) w piątkowy wieczór odbędzie się koncert muzyki filmowej, zatytułowany „Gospel w rolach głównych". W programie znalazły się znane z wielkiego ekranu i radia utwory w aranżacjach Macieja Miszy Borowicza i Kanstantsina Yaskou, przygotowane na chór, solistów i orkiestrę: „Zakonnica w przebraniu”, „Żona pastora”, itp. Wykonają je Chór Juventus z Tczewa oraz Wave Orchestra z Sopotu. Początek o godzinie 20:00. Wstęp wolny.

Gdańsk Miasto Literatury. Spotkanie wokół książki „Edward Dwurnik. Robotnicy”

Sobota, 22 czerwca

W sobotnie południe, o godzinie 12:00, Muzeum Gdańska zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej w Domu Uphagena (ul. Długa 12, sale wystaw czasowych na 2. piętrze) - „Pokój z widokiem”. Zostaną na niej zaprezentowane historie wybranych hoteli, które działały w Gdańsku w okresie przed- i powojennym (do 1989 roku). Poza bogatym przeglądem zdjęć i pocztówek ukazujących Gdańskie hotele, na wystawie będzie można zobaczyć elementy zastawy z restauracji hotelowych, przewodniki i foldery turystyczne, a także wysłuchać wspomnień pracowników hotelu Hevelius.

- O hotelach w dzisiejszym rozumieniu tego słowa można mówić dopiero w odniesieniu do XIX w. W Gdańsku powstały w tym czasie dziesiątki hoteli i zajazdów. Do najbardziej znanych i luksusowych należały hotele Danziger Hof, Reichshof czy Continental. W 1945 roku niemal wszystkie hotele w Śródmieściu uległy zniszczeniu, a infrastrukturę hotelową trzeba było budować od podstaw. Bardziej luksusowe obiekty, których oferta była skierowana w dużym stopniu do gości „dewizowych”, powstały dopiero w latach 70. i 80. XX w. – w Śródmieściu Novotel i Hevelius, w Jelitkowie zaś Posejdon i Marina – opowiadają muzealnicy.

Na wernisaż wystawy „Pokój z widokiem” wstęp wolny. W pozostałe dni wstęp do Domu Uphagena w cenie: bilet normalny 25 zł, ulgowy 18 zł, rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) 67zł. Wystawa będzie czynna do 3 listopada 2024 roku. Partnerzy projektu: Archiwum Państwowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Muzeum Sopotu.

W sobotę Biegowe Grand Prix Dzielnic Gdańska 2024 - Orunia Górna - Gdańsk Południe

Na zdjęciu znajduje się główny budynek Politechniki Gdańskiej, charakterystyczny z czerwonej cegły i zdobionymi fasadami. Przed budynkiem widoczni są ludzie spacerujący po placu, na którym napisane jest Politechnika Gdańska
Plac przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej po raz kolejny zamieni się na jeden czerwcowy wieczór w koncertową scenę, na której wystąpi niemal trzystu artystów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

A wieczorem, niemal 300 artystów stanie w sobotę na scenie przed Gmachem Głównym Politechniki Gdańskiej (ul. Gabriela Narutowicza 11/12) w ramach Jubileuszowego Koncertu Plenerowego. Wydarzenie jest częścią obchodów 120-lecia powstania uczelni.

O godzinie 20:30 pod batutą prof. Mariusza Mroza z PG wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Politechniki Poznańskiej „Volantes Soni”, Chór Politechniki Warszawskiej, chór dziecięcy „Canzonetta” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, oraz Operowy Chór Dziecięcy Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Towarzyszyć im będą soliści: Anna Fabrello sopran, Adam Sobierajski tenor, Tomasz Rak baryton oraz Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Artyści wykonają kantatę sceniczną „Carmina Burana”, autorstwa Carla Orffa. To trzynastowieczny zbiór świeckich pieśni i poezji, głównie o tematyce miłosnej, na podstawie których w XX wieku niemiecki kompozytor i dyrygent Carl Orff skomponował utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Najsłynniejszym fragmentem kantaty jest, znana nie tylko melomanom, rozpoczynająca i kończąca utwór pieśń chóru „O Fortuna”.

- Wydarzenie ma charakter piknikowy, otwarty dla wszystkich: zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i osoby starsze. Przewidziana została płatna strefa gastronomiczna. Ze względu na fakt, że koncert nie jest biletowany, prosimy o wcześniejsze przybycie. Wstęp na wydarzenie jest wolny – zapraszają organizatorzy.

Uwaga, ponieważ koncert odbywa się pod gołym niebem, niezbędna jest odpowiednia pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne będą niekorzystne, organizator zastrzega sobie prawo do zmiany warunków organizacji wydarzenia. Więcej informacji na jubileusz.pg.edu.pl.

Wielokulturowy piknik rodzinny World Refugee Day 2024. W sobotę, na Placu Zebrań Ludowych

Natomiast na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) tego wieczoru wystąpi Chór Vyrij, z koncertem, podczas którego zabrzmią najpiękniejsze ukraińskie pieśni ludowe i współczesne.

- Nasze pieśni opowiadają o miłości, która inspiruje i ogrzewa serca, a także o trudnych momentach w naszej historii i o sile, która pomogła naszemu narodowi przetrwać; o wytrwałości i niezłomności naszych ludzi. W programie koncertu znajdziecie tradycyjne pieśni ludowe przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz współczesne utwory rezonujące z duchem obecnych czasów. Ten koncert to wspaniała okazja, by się zebrać i poczuć głębię oraz emocje ukraińskiej muzyki. Przyjdźcie, aby razem z nami przeżyć ten niezapomniany wieczór – zaprasza zespół.

Chór Vyrij, który można usłyszeć w nominowanym do Oscarów filmie „Chłopi”, to chór działający przy Gama GAK. Członków łączy wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Zachowanie tożsamości narodowej jest dla nich bardzo ważne, a wspólny śpiew ukraińskich pieśni jest jej nieodłącznym elementem. Zespół chóralny tworzą zarówno osoby, które przyjechały z Ukrainy jaki i osoby z ukraińskim pochodzeniem urodzone w Polsce. Liderką oraz dyrygentką chóru jest Hanna Malenka (Tekucheva) - ukraińska piosenkarka, kompozytorka, solistka zespołu Hanna.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00. Bilety: 40 zł, do kupienia na www.kupbilecik.pl

Święto Ulicy Północnej podczas Pikniku Letniego w sobotę

Na zdjęciu widoczne są dwie osoby na tle ośnieżonych gór, z czego jedna z nich, kobieta, patrzy w dół z zamyśleniem, ubrana w ciepły płaszcz i szalik. Druga osoba, mężczyzna, stoi tyłem do kamery, również ubrana w zimowy strój, co sugeruje chłodną atmosferę i krajobraz
Siłą thrillera „Anatomia Upadku” jest m.in. mistrzowska rola Sandry Hüller
mat. dystrybutora

W ramach Kina na Szekspirowskim w sobotę zobaczymy film „Anatomia upadku” (w zamian za zaplanowany wcześniej film „Latanie dla Początkujących”, który został przesunięty na 3 lipca).

Film opowiada o życiu pozornie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach, które nagle zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. 

„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie filmowe, jeden z najgłośniejszych tytułów roku, zdobywca pięciu nominacji do Oscarów (w tym dla Najlepszego Filmu), dwóch Złotych Globów, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. Mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy zabiła? ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie. W roli głównej fenomenalna Sandra Hüller.

Początek seansu o godzinie 22:00. Bilety: 19-21 zł, do kupienia na kinonaszekspirowskim.pl.

W niedzielę Święto Wielkiej Alei 2024 - pod hasłem „Otulmy drzewa opieką – Otulmy drzewa czułością”

Niedziela, 23 czerwca

W Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) w niedzielę, w ramach „Świętojańskiego świętowania” odbędzie się muzyczne wydarzenie „Świat nie jest taki zły…”, podczas którego królować będzie piosenka aktorska. 

Wystąpią aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni: Karolina Trębacz, Karolina Merda, Katarzyna Kurdej, Krzysztof Kowalski, Maciej Podgórzak i Marcin Słabowski. W ich wykonaniu, w nowych aranżacjach Krzysztofa Wojciechowskiego, usłyszymy m.in. takie piosenki, jak „Kocha się raz”, „Historia jednej znajomości”, „Jednego serca”, „Za daleko mieszkasz miły”, „Czas nas uczy  pogody”, „Królowa łez”, „Kiedyś do Ciebie wrócę”, „Nie zadzieraj nosa”, „Córka Rybaka”, „Słodkiego miłego życia”, „Makumba”, „Oprócz błękitnego nieba”, „Uciekaj moje serce”, czy „Niech no tylko zakwitną jabłonie”.

Aktorom towarzyszyć będzie zespół  muzyków w składzie: Piotr Gierszewski (bas), Michał Lasota (perkusja), Paweł Kasprzewski (gitara) oraz Krzysztof Wojciechowski (piano). Scenariusz i reżyseria koncertu: Małgorzata Talarczyk.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: normalny 70 zł, ulgowy 40 zł (uczniowie, studenci do 26 roku życia, seniorzy powyżej 65 roku życia, emeryci i renciści,  posiadacze Karty do Kultury, Karty EURO26, Karty Dużej Rodziny,  osoby z niepełnosprawnościami i ich asystenci), do kupienia na nck-bilety.interticket.pl.

Romantyka Fryderyka - w niedzielne południe przyjdź do Parku Oruńskiego

Na zdjęciu widzimy starszego mężczyznę w eleganckim garniturze, który stoi przy otwartym fortepianie, trzymając ręce na jego strunach. Uśmiecha się lekko, patrząc w stronę kamery, a cała scena jest utrzymana w monochromatycznej, czarno-białej kolorystyce
Waldemar Malicki z towarzyszeniem wiolonczelistki zaprezentuje z okazji Dnia Ojca najpiękniejsze tematy muzyczne
mat. organizatora

Szukający pomysłów na Dzień Ojca mogą zabrać tatę (albo samych siebie) w niedzielę do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) na specjalny koncert Waldemara Malickiego, zatytułowany „Wirtuoz i Małgorzata”. Będzie to muzyczne show mistrza fortepianu i dowcipu, który wystąpi w towarzystwie „prześlicznej wiolonczelistki” Małgorzaty Malickiej. Wydarzenie odbywa się w ramach XIII EURO Chamber Music Festival Gdańsk 2024

- Wirtuoz i Małgorzata zaprezentują z okazji Dnia Ojca najpiękniejsze tematy muzyczne w iście wirtuozowskim brzmieniu. Artyści zabiorą publiczność w podróż przez porywające fantazje na temat wielkich przebojów muzyki nie zawsze klasycznej: „Forrest Gump”, „Nessun dorma”, „Belle”, „W grocie króla gór”, a nawet „I will survive” czy „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Wszystko w oszałamiających aranżacjach na fortepian i wiolonczelę. A jedna z piosenek Skaldów nawet szczególnie na wiolonczelę – zapraszają organizatorzy, Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego.

Początek o godzinie 18:00. Bilety: 100 zł, w promocji: 50 zł, do kupienia online na www.interticket.pl, oraz na miejscu w dniu imprezy na dwie godziny przed rozpoczęciem (ilość miejsc ograniczona, płatność gotówką, cena biletu 100 zł).

Wiemy kto wystąpi na festiwalu Inside Seaside. Sponsorem ponownie Hestia

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania