Pięć i jeden. Zaskakujące wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Pomorskiego w Gdańsku

Można było się spodziewać, że komitet Koalicji Obywatelskiej weźmie w Gdańsku większość z 6 mandatów do Sejmiku Województwa Pomorskiego - ale żeby tyle? Gdańskich radnych z KO będzie aż pięcioro, dzięki temu, że koalicyjny komitet Lewicy miał zbyt małe poparcie. Szósty mandat przypadnie PiS. Kto konkretnie w Gdańsku został radną lub radnym Sejmiku?
08.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie mężczyzny w wieku lat około 60, ubranego w garnitur. Widzimy go od torsu w górę
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, był w nowych wyborach do pomorskiego sejmiku "lokomotywą" Koalicji Obywatelskiej. Niemal 40 tysięcy głosów po raz kolejny potwierdziło jego mocną pozycję w regionie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pięć miejsc dla Koalicji Obywatelskiej

Na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska było osiem osób, które w sumie zgromadziły poparcie 98 682 osób, co stanowi 55,53 procent.

  • Mieczysław Struk uzyskał rekordowy wynik. To aktualny marszałek województwa pomorskiego. Jego kandydaturę poparło 39 799 wyborców, co stanowi 22,4 proc. wszystkich głosujących. Wynik jak najbardziej spodziewany, biorąc pod uwagę, że Mieczysław Struk jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie pomorskim, a od lutego 2010 roku marszałkiem województwa. Swoją mocną pozycję w regionie potwierdzał wcześniej już kilkakrotnie, w wyborach 2010, 2014 i 2018.
  • Kinga Borusewicz uzyskała mandat, osiągając drugi wynik w Gdańsku. Otrzymała 19 648 głosów (11,06 proc.). To będzie druga z rzędu kadencja Kingi Borusewicz w Sejmiku Województwa Pomorskiego. Prywatnie jest córką Bogdana Borusewicza i śp. Aliny Pienkowskiej.
  • Przemysław Ryś to trzeci radny Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku nowej kadencji. Poparło go 16 417 wyborców (9,24 proc.). Dotąd przez trzy ostatnie kadencje - od roku 2010 - był radnym Miasta Gdańska z ramienia PO. Jego banery wyborcze wyróżniały się elementami zachęcającymi do lepszego traktowania zwierząt, m.in. adopcji psów i kotów ze schroniska.
  • Paulina Filipowicz, czyli czwarty mandat KO w Sejmiku. Liczba głosów: 9536 (5,37 proc.). Psycholożka, która jesienią ub. roku była w Gdańsku najmłodszą kandydatką do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej. Posłanką ostatecznie nie została. Sejmik wojewódzki udało się zdobyć z ostatniej pozycji na liście.
  • Beata Dunajewska jest piątą - dość niespodziewaną - radną KO w sejmiku nowej kadencji, ponieważ przed wyborami przewidywano jedynie zdobycie czterech mandatów. Uzyskała 5813 głosów (3,27 proc.). W przeszłości była dziennikarką TVP Gdańsk i Radia Gdańsk. Przez ostatnie 14 lat (trzy kadencje) była radną Miasta Gdańska, zdobywając mandat w wyborach samorządowych 2010, 2014, 2018. Należy do Wszystko dla Gdańska. 

Wyniki do Rady Miasta Gdańska. KO - 25 mandatów, PiS - 8, Wspólna Droga 2050 - 1

PiS z jednym mandatem

Jeden jedyny mandat do Sejmiku w Gdańsku poza Koalicją Obywatelską zdobyło PiS. To poniżej oczekiwań, dla tej partii spodziewano się bowiem dwóch mandatów.

  • Natalia Nitek-Płażyńska zdobyła pokaźne 33 435 głosów (18,82 proc.). Jest debiutantką na politycznych salonach. Jesienią próbowała zdobyć mandat w wyborach do Senatu RP z okręgu Nowy Dwór - Malbork - Sztum - Kwidzyn. Przegrała wówczas, mimo dobrego wyniku. Prywatnie żona posła Kacpra Płażyńskiego. 

Kandydat PiS na prezydenta Gdańska gratuluje Aleksandrze Dulkiewicz zwycięstwa w wyborach

Najwięksi przegrani

Lepszy wynik, niż Beata Dunajewska, miała w tych wyborach prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, działaczka feministyczna. Uzyskała niebagatelne 6637 głosów (3,73 proc.) jednak radną wojewódzkiego sejmiku nowej kadencji nie zostanie, ponieważ startowała z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica - a ten per saldo otrzymał zbyt niskie poparcie i nie jest uwzględniony w podziale mandatów. 

Drugim istotnym przegranym wyborów do Sejmiku jest mec. Jacek Bendykowski. To adwokat, prezes Fundacji Gdańskiej, jedna z jaśniejszych postaci w debacie publicznej na Pomorzu. Ze swoim wynikiem uplasował się za Beatą Dunajewską, w związku z czym pomorskim radnym w nowej kadencji nie będzie.

Będzie piękniej na Kokoszkach. Nagroda 100 tys. zł na poprawę przestrzeni wspólnej za najwyższą frekwencję wyborczą

Pomorski sejmik - czym jest

Sejmik Województwa Pomorskiego to organ stanowiący i kontrolny samorządu województwa pomorskiego. Istnieje od 1998 roku. Składa się z 33 radnych, którzy reprezentują gminy i miasta całego regionu.

W nowej kadencji siła poszczególnych ugrupowań w Sejmiku kształtuje się następująco: Koalicja Obywatelska 20 mandatów, PiS - 10, Trzecia Droga - 3. Gdańsk ma w sumie 6 mandatów. Nowa kadencja sejmiku, która się wkrótce rozpocznie będzie już piątą i potrwa pięć lat. Siedzibą sejmiku województwa jest Gdańsk.

TV

Światowa stolica bursztynu