• Start
  • Wiadomości
  • 100 tys. zł dla Kokoszek za rekordową frekwencję wyborczą

Będzie piękniej na Kokoszkach. Nagroda 100 tys. zł na poprawę przestrzeni wspólnej za najwyższą frekwencję wyborczą

Znamy już oficjalne wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę, 7 kwietnia, a tym samym wiemy, gdzie mieszkańcy najliczniej odwiedzali lokale wyborcze. Najwyższą frekwencję wyborczą - 68,41% odnotowano w komisji nr 160 w dzielnicy Kokoszki. Za wyjątkową aktywność dzielnica otrzyma od miasta 100 tys. zł na poprawę przestrzeni publicznej.
08.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Robotnicy zakładają zieleniec w mieście.
Zieleniec jako nagroda frekwencyjna w jesiennych wyborach parlamentarnych.
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bierzcie sprawy w swoje ręce

Choć wybory samorządowe powinny być obywatelom najbliższe, gdyż to właśnie w nich wybierają przedstawicieli decydujących o codziennych sprawach i jakości życia w miejscu zamieszkania, to frekwencyjnie zawsze przegrywają z wyborami ogólnopolskimi. Samorządność jest jednak w Polsce na tyle młoda i nieokrzepła, że wciąż potrzebuje bodźców i zachęt. Wyborczą zachętę dla mieszkańców zaproponował więc i gdański samorząd, zapewniając bezpłatną komunikację miejską w dzień wyborów oraz proponując nagrodę frekwencyjną.

- Dotychczas, od 1990 roku, wybory samorządowe cieszyły się niestety stosunkowo niską frekwencją. Dlatego po sukcesie kampanii profrekwencyjnej prowadzonej przy okazji zeszłorocznych jesiennych wyborów parlamentarnych, także w tym roku zachęcamy wyborców do tego, żeby brali swoje sprawy w swoje ręce, czyli korzystali z prawa wyborczego – ogłosiła na początku marca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Za zachętą poszły konkrety. Samorząd postanowił nagrodzić najbardziej aktywną przy urnach wyborczych dzielnicę kwotą 100 tys. zł na upiększenie przestrzeni publicznej – stworzenie zieleńca, placu zabaw czy siłowni pod chmurką – o szczegółach zdecydują radni zwycięskiej dzielnicy. To patent sprawdzony już przy jesiennych wyborach parlamentarnych, z tym że wtedy nagrody były trzy – po 50 tys. zł. Nagrodzono wówczas trzy dzielnice, w których znalazły się komisje wyborcze z frekwencją wyższą niż 90 proc.: Kokoszki, Jasień i Zaspa-Rozstaje. Ich przestrzeń wzbogaciła się o nowe zieleńce.

7 kwietnia wybieramy władze samorządowe. Będzie nagroda za najwyższą frekwencję

W jesiennych wyborach parlamentarnych frekwencja w Gdańsku wyniosła aż 81,5 proc. W niedzielnych wyborach samorządowych – 52,27 proc. Wynik potwierdza regułę – wybory samorządowe wciąż cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż ogólnopolskie.

Gdańscy rekordziści wyborów samorządowych

Jak podała w poniedziałek, 8 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza frekwencja w Gdańsku wyniosła 52,31 proc. Najwięcej mieszkańców oddało głos w następujących obwodowych komisjach wyborczych:

 

Jak wynika z powyższego rankingu, nagroda 100 tys. zł na poprawę wspólnej przestrzeni trafi do dzielnicy Kokoszki, w której znalazła się najliczniej odwiedzana komisja nr 160. W jej skład wchodzą ulice: Bieszkowicka, Borucińska, Charzykowska, Czerwcowa, Egiertowska, Gołuńska, Goplańska, Gostyńska od nr 1 do nr 120Z, Karlikowska, Karsińska, Kiszewska, Kolbudzka, Kortowska, Kwietniowa, Lipcowa, Lipuska, Lublewska, Łagowska, Łapalicka, Łapińska, Malachitowa, Franciszka Mamuszki, Marcowa, Mezowska, Niegocińska, Otomińska, Sierakowicka, Sierpniowa, Somińska, Sudomska, Sulmińska, Tuchomska, Wdzydzka, Węsierska, Widlińska, Wiecka, Wielewska, Wiosenna, Wrześniowa.

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów