• Start
  • Wiadomości
  • 7 kwietnia wybieramy władze samorządowe. Nagroda za najwyższą frekwencję

7 kwietnia wybieramy władze samorządowe. Będzie nagroda za najwyższą frekwencję

“Kto głosuje ten się liczy” - tak władze miasta zachęcają do obywatelskiej aktywności w najbliższych wyborach samorządowych. Już za niecały miesiąc w Gdańsku mieszkańcy zdecydują kto będzie prezydentem Miasta. Wybiorą też miejskich radnych oraz radnych do sejmiku woj. pomorskiego. Najaktywniejsza dzielnica otrzyma 100 tysięcy złotych z przeznaczeniem na upiększenie publicznej przestrzeni - zieleni, placu zabaw czy siłowni zewnętrznej.
08.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie kobiety w średnim wieku w jasnych płaszczach zimowych między nimi starszy mężczyzna, pozują do zdjęcia
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz Jacek Bendykowski prezes Fundacji Gdańskiej zachęcali podczas piątkowego briefingu do licznego udziału w wyborach samorządowych, które zaplanowano 7 kwietnia
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wszelkie informacje dotyczące wyborów w Gdańsku znajdziecie TUTAJ

Miasto zachęca do wysokiej frekwencji w kwietniowych wyborach

Wysoka frekwencja w jesiennych wyborach parlamentarnych zaskoczyła pozytywnie wiele osób. W trzech gdańskich dzielnicach wyniosła ona ponad 90 procent! W nagrodę powstają w nich właśnie kwietniki ufundowane przez Miasto. Władze Gdańska postanowiły zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału także w wyborach samorządowych. O szczegółach rozpoczynającej się właśnie kampanii opowiadały podczas piątkowego briefingu: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

- Dotychczas, od 1990 roku, wybory samorządowe cieszyły się niestety stosunkowo niską frekwencją. Dlatego po sukcesie kampanii profrekwencyjnej prowadzonej przy okazji zeszłorocznych jesiennych wyborów parlamentarnych, także w tym roku zachęcamy wyborców do tego, żeby brali swoje sprawy w swoje ręce, czyli korzystali z prawa wyborczego - podkreśliła na wstępie prezydent Dulkiewicz.

Nagroda dla Zaspy, Jasienia i Kokoszek za frekwencję

W pierwszych dniach marca  rozpoczęły się prace przy stworzeniu zieleńca w dzielnicy Zaspa Rozstaje, na terenie parku im. Jana Pawła II. 

- Mimo przymrozku pogoda pozwala na to, żeby zrealizować prezent dla jednego z obwodów wyborczych, w dzielnicy Zaspa-Rozstaje, który był w pierwszej trójce tych o najwyższej frekwencji. Ta wyniosła aż 90,6 proc. To naprawdę rekordowa frekwencja w historii naszego miasta. Ponad 90-procentową frekwencję odnotowano też w obwodach w dzielnicach Kokoszki oraz Jasień - przypomniała prezydent Dulkiewicz.

Zieleńce - nagrody powstaną też przy ul. Węsierskiej i przy ul. Stolema.

na zdjęciu dwóch mężczyzn kuca, sadzi krzaczki w ziemi
Miasto postanowiło nagrodzić trzy dzielnice, w których podczas jesiennych wyborów parlamentarnych odnotowano ponad 90-procentową frekwencję wśród głosujących. Nagrodą są zieleńce
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Chcesz zagłosować - zamelduj się

W ubiegłym roku w całym kraju prowadzono kampanię profrekwencyjną pod hasłem: “Nie śpij, bo cię przegłosują”. Pomysł na nią powstał w Gdańsku. Tym razem kampania profrekwencyjna jest pomysłem warszawskim, ale wspólnym dla dwunastu miast Unii Metropolii Polskich. Prowadzona jest pod hasłem: “Kto głosuje, ten się liczy”.

- Zachęcamy do udziału w wyborach, ale przede wszystkim zachęcamy do tego, żeby w Gdańsku się zameldować. W wyborach samorządowych można głosować tylko w tym miejscu, w którym się mieszka. To nie jest tak, jak w wyborach parlamentarnych, że można wziąć zaświadczenie o prawie do głosowania i głosować na drugim końcu Polski.

- Wybory samorządowe, z racji tego, że wybieramy lokalne władze, są dla tych, którzy w tej wspólnocie mieszkają - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz.

Oni powalczą o miejsca w Radzie Miasta Gdańska

100 tys. złotych za wysoką frekwencję w wyborach samorządowych

W ubiegłym roku Miasto przygotowało trzy nagrody o wartości około 50 tysięcy złotych, które wydane zostaną na przygotowanie zieleńców dzielnicowych. W tym roku nagroda będzie jedna, ale jeszcze bardziej atrakcyjna - dzielnica z najwyższą frekwencją otrzyma 100 tysięcy złotych. Taką pulę będzie można przeznaczyć na upiększenie przestrzeni publicznej w danej dzielnicy - w jakiej formie, o tym zdecydują radni zwycięskiej dzielnicy. Będzie to mogło być np. uatrakcyjnienie o kolejne elementy placu zabaw dla dzieci czy siłowni plenerowej dla dorosłych, ale też nowe nasadzenia zieleni. 

- Warto głosować, warto współodpowiadać za to, co się dzieje w naszym mieście - zaapelowała prezydent Dulkiewicz. - Warto też zawalczyć o upiększenie konkretnego miejsca w jednej z 35. dzielnic naszego miasta. 

na zdjęciu kobieta w średnim wieku, w okularach, uśmiecha się, obok niej żółta tablica z napisem Kto głosuje, ten się liczy
Właśnie ruszyła kampania profrekwencyjna pod hasłem: „Kto głosuje, ten się liczy”
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zamelduj się lub dopisz do spisu wyborców

Do udziału w wyborach zachęcała także przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak.

- To jest ten moment, kiedy każdy z nas może wziąć odpowiedzialność za nasze miasto, za nasze województwo, może zdecydować, kto będzie rządził przez najbliższe 5 lat i jaki program będzie realizowany. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gdańska do poznania kandydatów, do zapoznania się z ich pomysłami na dzielnicę, na miasto, do rozmowy o naszym najbliższym otoczeniu - podkreślała przewodnicząca Owczarczak.

W Gdańsku jest zameldowanych obecnie około 430 tys. mieszkańców. Agnieszka Owczarczak przyznała, iż inne dane wskazują, że w naszym mieście może żyć nawet pół miliona osób.

- Dlatego zachęcamy, żeby ci wszyscy, którzy mieszkają w Gdańsku, a z różnych względów nie zameldowali się jeszcze, dokonali tego meldunku, jeżeli jest to możliwe. Można to zrobić do 5 kwietnia, by móc wziąć udział w wyborach. Natomiast jeżeli z różnych względów mieszkańcy nie mogą się zameldować, mogą na stałe dopisać się do spisu wyborców na podstawie dokumentów, które poświadczają, że mają stałe miejsce zamieszkania w Gdańsku. Może to być np. rozliczenie podatkowe, umowa najmu mieszkania albo karta mieszkańca - poinformowała przewodnicząca Owczarczak. - Tej czynności można dokonać do 2 kwietnia, dlatego że do 5 dni trwa dopisanie do spisu wyborców. 

11 ton czarnoziemu na Zaspie

Od kilku dni trwają prace przy stworzeniu zieleńca - nagrody na terenie parku im. Jana Pawła II na Zaspie Rozstajach, od strony ul. Meissnera. Już za 2-3 tygodnie zakwitną pierwsze kwiaty, w tym tulipany. Za trzy miesiące zieleniec powinien rozkwitnąć w pełni - zasadzono tu m.in. hiacynty, hortensje i róże.

- Żeby zorganizować ten zieleniec trzeba było przywieźć aż 11 ton czarnoziemu - zdradził Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która była zaangażowana w jesienną kampanię “Nie śpij, bo Cię przegłosują”, a także w realizację zwycięskich zieleńców. - Zostanie tu posadzonych kilka tysięcy bylin, kwiatów i krzewów, które stworzą piękny układ kolorystyczny - dodał. 

Zieleńce powstają przy współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni oraz radnymi zwycięskich dzielnic. 

Kto może głosować korespondencyjnie?

Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością i te, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć najpóźniej do 25 marca. Te osoby mogą ustanowić również pełnomocnika do głosowania - wniosek w tej sprawie należy złożyć do 29 marca. Wyborcom, którzy chcieliby zagłosować osobiście, a nie mogą samodzielnie dotrzeć do lokalu wyborczego, oferowany będzie bezpłatny transport. Potrzebę taką wystarczy zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu: telefonicznie lub mailowo, całodobowo w dniach 1 - 7 kwietnia.

Meldowanie się jest proste

Proces zameldowania jest bezpłatny i prosty. Zameldować się można na dwa sposoby:

- w urzędzie, osobiście lub przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie pisemnej w punktach zlokalizowanych w:

Warto wcześniej zarezerwować wizytę przez rezerwację internetową lub telefonicznie: (58) 52 44 500 (dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu).

- przez internetową stronę Ministerstwa Cyfryzacji

Jakie dokumenty są potrzebne?

  • wypełniony druk meldunkowy „zgłoszenie pobytu stałego”, znajduje się TUTAJ
  • dokonane, na druku meldunkowym, przez właściciela (najemcę) mieszkania potwierdzenie faktu zamieszkiwania osoby meldującej się
  • do wglądu oryginał aktu notarialnego, odpisu księgi wieczystej lub umowy najmu lokalu (należy zwrócić uwagę czy wynajmujący jest właścicielem lokalu. Jeśli nie - potrzebna jest zgoda właściciela na wprowadzenie do mieszkania przez wynajmującego innych osób)
  • dowód osobisty lub paszport.

Wykaz dokumentów niezbędnych do zameldowania znajduje się TUTAJ.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy