• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 14 mln na mikropożyczki i 160 tys. zł dla NGO. Instytucje kultury i przedszkola od 18 maja

Ponad 14 mln na mikropożyczki i 160 tys. zł dla NGO. Instytucje kultury i przedszkola - od połowy maja

Dodatkowych 15 urzędników oddelegowano do rozpatrywania wniosków w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. W GUP jest też mniej ofert pracy, również dla obcokrajowców, a więcej zarejestrowanych bezrobotnych, ale w ciągu ostatnich trzech tygodni nie zgłaszano zwolnień grupowych. - Miejskie instytucje kultury, podobnie jak przedszkola i żłobki, nie zostaną otwarte do 18 maja - poinformowała podczas konferencji prasowej 5 maja Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
05.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa prezydentów Gdańska 5 maja 2020 r. poświęcona była m.in. decyzjom związanym z otwarciem żłobów, przedszkoli i instytucji kultury. - Nie zostaną otwarte do 18 maja. To czas potrzebny na przygotowanie tych placówek do pracy w warunkach pandemii - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Konferencja prasowa prezydentów Gdańska 5 maja 2020 r. poświęcona była m.in. decyzjom związanym z otwarciem żłobów, przedszkoli i instytucji kultury. - Nie zostaną otwarte do 18 maja. To czas potrzebny na przygotowanie tych placówek do pracy w warunkach pandemii - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Podczas wirtualnej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 5 maja, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zaprezentowała m. in. aktualny raport z Domu Pomocy Społecznej Polanki. - W tej chwili w domu przebywa 29 mieszkańców i 9 pracowników. Są to pracownicy z nowej zmiany. Wszyscy są pod baczną opieką lekarzy, jak i służb epidemiologicznych - zapewniła prezydent Gdańska.

 

Żłobki i przedszkola - otwarte od 18 maja 

Głównym tematem konferencji były kwestie związane z ponownym otwarciem żłobków i przedszkoli.  

- Dotyczy to 22 tys. dzieci w całym Gdańsku - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Dzisiaj weryfikujemy możliwości, bo chcemy jak najlepiej i jak najbezpieczniej przygotować przedszkola na przyjęcie dzieci. Na pewno do 18 maja żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte. Gdański magistrat zbiera opinie rodziców, dzięki którym możliwe będzie rozpoznanie potrzeb dotyczących opieki nad dziećmi. Z danych wynika, że 37 proc. rodziców chciałby otoczyć dzieci opieką w żłobkach, natomiast jeżeli chodzi o przedszkola to taką potrzebę deklaruje 21 proc. rodziców.

 

Otwarcie gdańskich żłobków i przedszkoli. Piotr Kowalczuk: "Nie wcześniej niż 18 maja"

 

Do tematu odniósł się również Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Chcemy jak najlepiej przygotować placówki do tego, aby przyjąć państwa dzieci, dbając o ich zdrowie i życie. To, na co też chcemy zwrócić uwagę, to zdrowie i życie członków państwa rodzin. Ten tydzień jest również potrzebny, abyśmy wszyscy przemyśleli, kto będzie odbierał dziecko z przedszkola lub żłobka. Zgodnie z wytycznymi dzieci nie mogą przebywać z osobami 60 plus - przypominał zastępca prezydenta Gdańska.

 

Instytucje Kultury. Brakuje przepisów, jak mają działać w warunkach pandemii

Kolejnym wątkiem poruszanym podczas konferencji był temat otwarcia instytucji kultury w Gdańsku. Pomimo zapowiedzi premiera i ministra kultury o otwarciu instytucji kultury od 4 maja, wciąż brakuje przepisów wykonawczych określających, jak to zrobić w warunkach pandemii. Brak rozporządzenia, które ureguluje zasady funkcjonowania placówek z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i odwiedzających, a także uwzględni specyfikę poszczególnych instytucji kultury. W dniu 2 maja br. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów znoszące nakaz zamknięcia ww. instytucji kultury, ale wciąż bez wskazania trybu uzgadniania procedur z inspektorem sanitarnym.

 

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Kiedy nastąpi?

 

- Te instytucje, podobnie jak żłobki i przedszkola przygotowują się do otwarcia, ale żadna z nich nie jest jeszcze otwarta. Prawdopodobnie będą do tego gotowe w przyszłym tygodniu, mniej więcej w połowie maja – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych przypomniał, że organizacje pozarządowe mogą skorzystać z grantów i innych form wsparcia na realizację zadań w ramach przeciwdziałania koronawirusowi. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawił raport dotyczący aktualnej sytuacji na rynku pracy
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych przypomniał, że organizacje pozarządowe mogą skorzystać z grantów i innych form wsparcia na realizację zadań w ramach przeciwdziałania koronawirusowi. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przedstawił raport dotyczący aktualnej sytuacji na rynku pracy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Granty dla organizacji pozarządowych - Miasto oferuje 160 tys. zł na realizację ich zadań

Ważnym punktem konferencji była informacja o konkursie grantowym dla organizacji pozarządowych działających w obszarze usług społecznych. NGO’sy mogą składać oferty na realizację zadań w ramach przeciwdziałania koronawirusowi. W myśl nowych przepisów specustawy wyboru oferty można dokonać z pominięciem otwartego konkursu. Środki w konkursach mogą zostać wykorzystane w ramach kampanii #gdanskpomaga. Środki finansowe na realizację zadań dla NGO’s zostaną przekazane w siedmiu kategoriach na łączną sumę 160 tys. zł. 

- Zaproszenie do współpracy, do skorzystania z grantów, mini grantów i innych form wsparcia jest już dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Zapraszamy do skorzystania z tych grantów - zachęcał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent ds. edukacji i usług społecznych.

 

Sytuacja na rynku pracy - mniej ofert pracy, więcej bezrobotnych. Rozpatrzono wnioski na ponad 14 mln zł w ramach mikropożyczek

Bieżący raport dotyczący rynku pracy przedstawił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Najważniejsze działania prowadzone obecnie przez Gdański Urząd Pracy to realizacja programów pomocowych w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej.

- W dalszym ciągu obserwujemy dynamiczny wzrost liczby składanych wniosków. Jeżeli chodzi o mikropożyczki - złożono już 27 052 wnioski z czego 2814 wniosków zostało już podpisanych na łączną kwotę 14 070 000 zł. Natomiast jeżeli chodzi o działania dotyczące wsparcia wynagrodzeń i składek na różnego rodzaju składowe wynagrodzenia to przedsiębiorcy złożyli już 2458 takich wniosków - wylicza Piotr Borawski. 

Jako że liczby rozpatrywanych wniosków są bardzo wysokie, prezydent Aleksandra Dulkiewicz zdecydowała o przeniesieniu 15 urzędników z różnych wydziałów i jednostek do Gdańskiego Urzędu Pracy.

 

Tarcza to za mało - pomorscy przedsiębiorcy i związkowcy razem apelują do rządu

 

Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 do 30 kwietnia wpłynęły 824 wnioski dotyczące osób rejestrujących się jako bezrobotne. W dalszym ciągu widoczny jest wyraźny spadek liczby oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. W marcu wpłynęło 3548 takich oświadczeń, natomiast do 30 kwietnia było to zaledwie 1509 oświadczeń. W ciągu ostatnich trzech tygodni nie było też zgłoszeń odnośnie planowanych zwolnień grupowych. W marcu zgłoszono 476 nowych miejsc pracy, natomiast w przez cały kwiecień takich zgłoszeń było 291 Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 do 27 kwietnia to 657 wnioski dotyczące osób rejestrujących się jako bezrobotne. W dalszym ciągu widoczny jest wyraźny spadek liczby oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. W marcu wpłynęło 3548 takich oświadczeń, natomiast do 27 kwietnia było to zaledwie 1286 oświadczeń. W ciągu ostatnich trzech tygodni nie było też zgłoszeń odnośnie planowanych zwolnień grupowych. W marcu zgłoszono 476 nowych miejsc pracy, natomiast w okresie od 1 do 27 kwietnia takich zgłoszeń było 248.

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże