• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs na mural w tunelu nierozstrzygnięty. Będzie powtórka

Konkurs na mural w tunelu nierozstrzygnięty. Będzie powtórka

Pięć prac. Brak nawiązań do tematyki gdańskiej, niższy niż oczekiwano poziom artystyczny. W konsekwencji – powtórka konkursu. Nowy termin w ciągu kilku dni.
( Publikacja: 18.11.2015 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podwale Przedmiejskie rozdziela Główne Miasto i Stare Przedmieście Gdańska. Mural w przejściu podziemnym ma je znów połączyć.

18 listopada 2015 r. jury oceniało projekty, które wpłynęły na miejski konkurs na aranżację malarską przejścia podziemnego pod ulicą Podwale Przedmiejskie.

– Powtarzamy konkurs – podsumowuje krótko obrady kierownik Działu Estetyzacji Małgorzata Kolesińska, prowadząca ten projekt w Zarządzie Dróg i Zieleni. – Na konkurs wpłynęło pięć prac. Żadna z nich nie spełniła podstawowych założeń, czyli nie nawiązywała do wartości związanych z tradycją i historią Gdańska. Komisja uznała również, że prace prezentowały niski poziom artystyczny. Dlatego też zdecydowano o nierozstrzyganiu konkursu i ogłoszeniu go ponownie.

Aranżacja ma powstać na ścianach i balustradach przejścia podziemnego pod ulicą Podwale Przedmiejskie, blisko Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przejście przebiega w linii prostej, jedna ze ścian jest regularnym prostokątem, natomiast po drugiej stronie są wyjścia na przystanki tramwajowe. Łączna powierzchnia wszystkich ścian to ok. 270 mkw.

Organizatorzy konkursu chcą, by projekt nawiązywał do tradycji i historią Gdańska, w szczególności do historycznej formy Podwala Przedmiejskiego. Nowa aranżacja tunelu ma połączyć dwie historyczne dzielnice Gdańska, które zostały rozdzielone w czasach powojennych z powodu budowy nowej arterii – Podwala Przedmiejskiego (po 1957 roku przemianowanego na aleję Leningradzką, dziś znów noszącego historyczną nazwę). Najważniejsze, aby artyści w swoich projektach potraktowali wnętrze tunelu jako spójną całość kompozycyjną.

Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć pełnoletnie osoby fizyczne lub zespoły autorów. Można zgłosić więcej niż jeden projekt.

Wyboru zwycięskiej pracy dokona sąd konkursowy. Każdy z członków sądu będzie mógł przyznać każdemu projektowi od 1 do 5 punktów. Do finału zakwalifikowane zostaną maksymalnie 3 prace, które otrzymają łącznie największą liczbę punktów. Zwycięzcą zostanie ten, kto otrzyma największą liczbę głosów. On też otrzyma prawo do realizacji projektu.

Autorom trzech najlepszych prac przyznane zostaną nagrody w wysokości: 1500 zł, 800 zł i 500 zł. Natomiast z autorem zwycięskiego projektu Zarząd Dróg i Zieleni zamierza zawrzeć umowę na realizację pracy, wynagrodzenie zostanie ustalone w drodze negocjacji.

Ponowny konkurs zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych kilku dni na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku