• Start
  • Wiadomości
  • Koniec Szpitala Zakaźnego w Gdańsku. Zamiast niego Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Koniec szpitala zakaźnego w Gdańsku. Zamiast niego Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

Działający od 55 lat Szpital Zakaźny - obecnie Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy - z końcem 2022 roku przestanie istnieć w dotychczasowej formule. Oddział zakaźny zostanie przeniesiony do szpitala w Gdyni Redłowie, oddział dziecięcy prawdopodobnie do Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. W budynku powstanie Zakład Opiekuńczo Leczniczy. 
06.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czteropiętrowy budenk z balkonami
Szpitale Pomorskie mają przygotowaną koncepcję nowego budynku Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy jako infrastruktury krytycznej na wypadek np. przyszłej pandemii, a w normalnych czasach będzie działał tu Zakład Opiekuńczo- Leczniczy. 
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Dokąd przeprowadzi się Oddział Zakaźny?

- Ten szpital powstał w latach sześćdziesiątych - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Wtedy były zupełnie inne technologie, obowiązywały inne procedury. Dziś placówka nie ma zaplecza diagnostycznego, nie ma własnego laboratorium, intensywnej opieki medycznej. Przenosiny wydają się bardzo dobrym pomysłem, bo dzięki nim zapewnione będą odpowiednie narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne, których brakuje przy ulicy Smoluchowskiego. 

21 mln zł dofinansowania na sprzęt medyczny i środki do walki z COVID-19 od samorządu

Z informacji przekazanych przez Małgorzatę Pisarewicz, rzeczniczkę Szpitali Pomorskich, wynika, że przeprowadzka do Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni miałaby nastąpić na przełomie 2022 i 2023 r. Oddział Zakaźny z PCChZiG zostanie przeniesiony w miejsce dawnego Oddziału Chorób Wewnętrznych, który jeszcze w tym roku powstanie w zmodernizowanej przestrzeni szpitalnej.

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci PCChZiG ma prawdopodobnie zostać przeniesony do Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie, natomiast przychodnia specjalistyczna z poradniami ma pozostać w starej lokalizacji.

W szpitalu w Redłowie nowocześniej, konsultacje ze specjalistami

- Szpitale Pomorskie od lat realizują szereg inwestycji mających na celu poprawę jakości pobytu pacjentów i pracy personelu. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni trwają obecnie prace remontowe, które pozwolą jeszcze w trzecim kwartale 2022 roku przyjąć pierwszych pacjentów na nowoczesny Oddział Chorób Wewnętrznych - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich. - W miejscu zaś obecnego oddziału zaplanowano na przełomie 2022/2023 r. uruchomienie Oddziału Zakaźnego, przeniesionego z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Dodatkowym atutem umiejscowienia w tym szpitalu Oddziału Zakaźnego jest możliwość konsultacji z szeregiem specjalistów, a także doskonałe warunki na wykonanie szerokiej diagnostyki Obecnie ze względu na małą liczbę pacjentów wymagających hospitalizacji, w wyniku połączenia oddziałów powstał w PCChZiG 42-łóżkowy Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, który zapewnia leczenie pacjentów wymagających hospitalizacji w zakresie chorób zakaźnych.

Płot, na nim tablica Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku
Podczas epidemii koronawirusa w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy leczono pacjentów z ostrym przebiegiem Covid-19
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak tłumaczy lekarz wojewódzki oprócz braku zaplecza diagnostycznego PCChZiG jest po prostu za duże na potrzeby pacjentów leczonych tylko na choroby zakaźne. Kiedy mamy do czynienia z epidemią, przeorganizowywany jest i tak cały system opieki medycznej - powstają szpitale tymczasowe, tworzone są na bieżąco oddziały w istniejących szpitalach itp.  

Co z oddziałem zakaźnym dla dzieci?

Obecnie trwają rozmowy z właścicielem szpitali (samorządem województwa pomorskiego) dotyczące nowej lokalizacji dla Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego dla Dzieci. Brana jest pod uwagę lokalizacja, która w ramach swojej działalności prowadzi wysokospecjalistyczną diagnostykę dla najmłodszych pacjentów, tj. szpital na Zaspie działający w strukturach spółki Copernicus. Decyzje w tej sprawie ma zapaść niebawem. W lokalizacji Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku będzie natomiast bez zmian funkcjonowała Przychodnia Specjalistyczna, w której działają Poradnie Chorób Zakaźnych dla Dorosłych i Dzieci. Wszyscy pracownicy PCCHZiG w Gdańsku zapewnione mają miejsca pracy w ramach działalności Szpitali Pomorskich: zarówno personel biały, jak i administracja.

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów dla Szpitala Dziecięcego Polanki

Jak dodaje Małgorzata Pisarewicz, Szpitale Pomorskie mają przygotowaną koncepcję nowego budynku Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy jako infrastruktury krytycznej na wypadek np. przyszłej pandemii. 

- A w czasach nie wymagających uruchomienia łóżek związanych z epidemiami, w nowym obiekcie planujemy utworzyć bazę nowych łóżek, działających w strukturach nowoczesnego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, a także łóżka rehabilitacyjne, których brakuje w całej Polsce - dodaje Pisarewicz. - Oczekujemy jednak na ogłoszenie konkursu w ramach Funduszu Medycznego, a następnie pozytywną decyzję o możliwym finansowaniu. Inwestycja ta została ujęta w Wojewódzkim Planie Transformacji.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka