• Start
  • Wiadomości
  • Nowe łóżka dla rodziców pacjentów dla Szpitala Dziecięcego Polanki

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów dla Szpitala Dziecięcego Polanki

Pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło do Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. To kolejna darowizna dla gdańskiego szpitala, do którego trzy lata temu trafiło pierwsze dziesięć łóżek.
17.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności - mówi Małgorzata Paszkowicz, prezes zarządu Szpitala Dziecięcego Polanki. Łóżka w w imieniu Fundacji przekazał Arkadiusz Jakubowski, licencjobiorca McDonald’s.
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności - mówi Małgorzata Paszkowicz, prezes zarządu Szpitala Dziecięcego Polanki. Łóżka w w imieniu Fundacji przekazał Arkadiusz Jakubowski, licencjobiorca McDonald’s
Fot. Magdalena Jarzyna/Szpital Polanki

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z brakiem snu, ale także poczucie bycia nieproszonym gościem. We wtorek 17 maja 2022 roku łóżka dla rodziców przekazano szpitalowi. 

21 mln zł dofinansowania na sprzęt medyczny i środki do walki z COVID-19 od samorządu

- Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania - mówi Małgorzata Paszkowicz, prezes zarządu Szpitala Dziecięcego Polanki. - Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu. Dzięki przekazanym łóżkom rodzice mogą w komfortowy sposób spędzać czas ze swoim dzieckiem podczas hospitalizacji. Obecność rodzica podczas procesu leczenia jest nie do przecenienia. Bardzo dziękujemy Fundacji za kolejne wsparcie naszej placówki w postaci pięciu łóżek i dziesięciu materacy.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W tym roku Fundacja doposaża szpitale w różnych częściach Polski. Na ścianie wschodniej dwadzieścia łóżek trafiło do Przemyśla, piętnaście do Ustrzyk Dolnych, a na południu - dwadzieścia do Krakowa. We wszystkich tych miejscach pomoc medyczną na co dzień otrzymują ukraińskie dzieci. Pięć łóżek dla Szpitala Polanki to już drugi taki dar Fundacji. W sumie Fundacja przekazała piętnaście łóżek tej placówce.

Rodzice zastępczy potrzebni! MOPR zaprasza do współpracy

- Zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka, i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło - powiedziała Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. - Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów - przyjaciół Fundacji, którzy sami będąc rodzicami widzą, ile można zrobić, gdy zamiast mówić jak być powinno, proponuje się gotowe rozwiązanie problemu.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Dziesięć łóżek w Gdańsku przekazał w imieniu Fundacji jej przyjaciel i donator - Arkadiusz Jakubowski, licencjobiorca McDonald’s.

- Wszystkie programy Fundacji służą pomocą rodzinom w czasie, gdy muszą zmierzyć się z chorobą dziecka i pobytem w szpitalu - podkreśla Arkadiusz Jakubowski. - Bycie razem jest wtedy szczególnie ważne i wszystko, co Fundacja robi w ramach misji „Aby rodzina mogła być razem” ma ogromny wpływ na życie ludzi. Rodzice doceniają fakt, że łóżko jest dla nich dostępne, że nie muszą organizować miejsca do spania na własną rękę, jakby byli pierwszymi, którzy chcą cały czas być ze swoim maluchem. Dobre odczucia rodziców zawsze przekładają się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale.


Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o. to publiczny szpital wielospecjalistyczny, który opieką obejmuje niemowlęta, dzieci i młodzież do lat 18.  Wysoko wykwalifikowany zespół lekarzy, pielęgniarek i położnych otacza opieką Pacjentów na ośmiu oddziałach, w pięciu pracowniach diagnostycznych oraz dwunastu poradniach. Szpital specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu wielu chorób wieku dziecięcego ze szczególnym uwzględnieniem chorób o podłożu pneumonologicznym, alergologicznym oraz immunologicznym. Jest to jedyny na Pomorzu ośrodek prowadzący diagnostykę i leczenie pacjentów, dzieci oraz dorosłych, chorych na mukowiscydozę. Szpital posiada Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wyposażony w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe. Szpital prowadzi także Oddział Jednego Dnia.

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet