Koniec prac przy ul. Nowe Ogrody i Strzeleckiej. Gdzie jeszcze planowane są zmiany?

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) zakończył prace drogowe na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i Strzeleckiej. Powiększono tam przestrzeń dla pieszych i wyprofilowano przebieg drogi dla rowerów. Do wykonania pozostało jeszcze nowe oznakowanie poziome na jezdni, co jest uzależnione od pogody. Po jego wymalowaniu przywrócona zostanie stała organizacja ruchu w tej części Śródmieścia. Grzegorz Krajewski, pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. pieszych, zapowiada jednocześnie kolejne ważne inwestycje w innych dzielnicach, mające na celu bezpieczeństwo niezmotoryzowanych uczestników ruchu.
( 03.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment remontowanej ulicy, na której stoją biało-czerwone pachołki
Modernizacja skrzyżowania Nowych Ogrodów i Strzeleckiej powstała w ramach miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa w ruchu pieszym i rowerowym
mat. GZDiZ

Co zmieniono na skrzyżowaniu Nowych Ogrodów i Strzeleckiej?

Dzięki przebudowie skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i Strzeleckiej zwiększone zostało bezpieczeństwo poruszających się tamtędy pieszych oraz rowerzystów. 

Zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Nowe Ogrody. Wróciły roboty drogowe. MAPKA

W miejsce dotychczasowego pasa do skrętu w prawo przesunięto drogę dla rowerów. Z kolei przestrzeń po niej przeznaczona została na chodnik. Ponadto, jezdnia ul. Strzeleckiej została wyniesiona do wysokości chodnika i drogi dla rowerów. Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy zwolnią, będzie więc bezpieczniej.
 
Piesi zyskali teraz więcej miejsca przy budynku Sądu Okręgowego i Rejonowego, a nowy profil przejazdu przez jezdnię jest teraz komfortowy dla rowerzystów

Miasto poprawia bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

Inwestycja przy ul. Nowe Ogrody i Strzeleckiej została zrealizowana w ramach funkcjonującego od kilku lat w Gdańsku programu poprawy bezpieczeństwa w ruchu pieszym i rowerowym, którego roczny budżet wynosi ok. miliona złotych.

W sobotę oficjalne otwarcie Nowej Warszawskiej. Będzie piknik i bezpłatne przejazdy tramwajem

- To doskonały przykład na to, w jaki sposób można niewielkim kosztem zdecydowanie poprawić warunki ruchu publicznego i widoczność dla kierowców, w tym przypadku, wyjeżdżających z ul. Strzeleckiej - podkreśla Grzegorz Krajewski, pełnomocnik prezydenta miasta Gdańska ds. pieszych.

Lada dzień przywrócenie stałej organizacji ruchu

Większość prac drogowych w tej części miasta została już zakończona.
 
- Wykonana została nowa podbudowa, nawierzchnia bitumiczna drogi dla rowerów oraz chodnik, a także ustawiono słupki. Czekamy tylko na warunki pogodowe, które pozwolą nam na wymalowanie oznakowania poziomego. Jest ono konieczne, bowiem przebudowa skrzyżowania to także zmiana organizacji ruchu dla kierowców - informuje GZDiZ.

Ujeścisko - Łostowice. Kierowcy i piesi na nowym odcinku ul. Piotrkowskiej. Ulica oficjalnie otwarta

Zamiast dotychczasowego osobnego pasa, skręt w ul. Strzelecką z ul. Nowe Ogrody będzie możliwy z prawego pasa do jazdy na wprost.

Jakie jeszcze inwestycje na rzecz pieszych i rowerzystów?

Grzegorz Krajewski wymienia niektóre inwestycje, które będą wykonane w tym roku, a są objęte programem poprawy bezpieczeństwa w ruchu pieszym i rowerowym w Gdańsku.

Śródmieście. Naziemne przejście dla pieszych przy Bramie Wyżynnej oficjalnie otwarte!

- Będziemy na przykład poszerzać chodnik przy skrzyżowaniu ul. Uphagena i Miszewskiego. Uzupełnimy chodnik na długości ok. 200 metrów przy Alei Grunwaldzkiej wzdłuż drogi rowerowej, na wysokości sklepu Castorama. Na starym Chełmie na ul. Worcella zbudujemy przejścia dla pieszych. Z kolei, w pobliżu ulicy Klonowej, wzdłuż Al. Grunwaldzkiej, będzie korygowany przebieg drogi rowerowej i powiększona zostanie przestrzeń dla pieszych - zapowiada Grzegorz Krajewski.