Masz kłopoty finansowe? W Gdańsku możesz skorzystać z bezpłatnej mediacji i pomocy prawnej

Masz problemy finansowe? Rachunki mieszkaniowe rosną, brakuje środków na ich opłacenie i dlatego się zapożyczasz? A może nie jesteś w stanie spłacić zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych? Między innymi w takich sytuacjach warto skorzystać w Gdańsku z bezpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją.
22.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kiedy długi rosną z pewnością pomoc prawna się przyda (zdjęcie ilustracyjne)
Kiedy długi rosną z pewnością pomoc prawna się przyda (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Pixabay

Zgłoszenia w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej

Usługa jest dostępna dla każdej osoby, której nie stać na płatną wizytę u prawnika. Wsparcie świadczone jest w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją, prowadzonych przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i organizacje pozarządowe. Ich lista jest na stronie MOPR. 

Specjaliści udzielają konsultacji w punktach, można też uzyskać wsparcie drogą telefoniczną lub zdalną. W każdym przypadku obowiązują zapisy na konsultacje. Zgłoszenia przyjmowane są w dni powszednie pod numerem tel.: 58 342 31 88 (w godz. pracy MOPR) lub poprzez email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Na poradę można też się zarejestrować przez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

O biedzie i jak z nią walczyć - rozmowa Agnieszki Michajłow z Jolantą Banach

Skorzystaj z fachowego wsparcia

- Coraz więcej ludzi nie jest w stanie na bieżąco regulować opłat za gaz, prąd, wodę czy też opłacać regularnie wzrastający czynsz za wynajem mieszkania – mówi Małgorzata Klisko, radczyni prawna i mediatorka z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku -  Jeśli dojdzie do takiej sytuacji i płynność finansowa zostanie zachwiana, najważniejszym krokiem jaki należy podjąć, jest natychmiastowe skierowanie do wierzyciela pisma z prośbą o rozłożenie świadczenia na raty czy też o przesunięcie terminu spłaty należności. Pismo takie powinno zawierać uzasadnienie oraz dowody na potwierdzenie naszej ciężkiej sytuacji materialnej. Należy je wysłać jak najszybciej, w celu uniknięcia kumulacji zadłużenia i skierowania przez wierzyciela kroków prawnych w celu wyegzekwowania swoich należności. Zapraszamy do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji w celu uzyskania wsparcia w takich sytuacjach.

CTUS przy ulicy Wyzwolenia 48. Miasto pomaga w powrocie do samodzielności

Prawnicy, doradcy obywatelscy, mediatorzy 

Oprócz prawników, którzy wspierają potrzebujących m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych i spadkowych, konsultacji udzielają też doradcy obywatelscy. W szczególności pomagają oni klientom w zakresie spraw dot. zadłużenia, zabezpieczenia społecznego, spraw mieszkaniowych i rodzinnych.

W zależności od sytuacji m.in. wyjaśniają zainteresowanym treść pism urzędowych, podpowiadają jak uzyskać rozłożenie spłaty pożyczki na raty. Niektóre sprawy można załatwić polubownie. W tym pomagają mediatorzy. Starają się doprowadzić do porozumienia pomiędzy zwaśnionymi stronami np. w kwestiach złamania warunków umowy konsumenckiej. Doradzają też m.in. w przypadku niedopełnienia lub złamania warunków umowy gospodarczej czy w konfliktach finansowych, o zadłużenie.

W 2022 roku w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej, obywatelskiej wraz z mediacją udzielono w Gdańsku około 7 tysięcy porad.

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka