• Start
  • Wiadomości
  • Kliknij i podziwiaj Sąd Ostateczny Hansa Memlinga w interpretacji Jacka Kaczmarskiego

Kliknij i podziwiaj Sąd Ostateczny Hansa Memlinga w interpretacji Jacka Kaczmarskiego

Na początku był obraz. Teraz jest projekt multimedialny. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga to dzieło będące inspiracją dla innych twórców, w tym poety i muzyka Jacka Kaczmarskiego. Z inicjatywy Fundacji Fale Kultury powstał film i strona internetowa.
( Publikacja: 08.11.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obraz Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku
Obraz Hansa Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Tryptyk Hansa Memlinga Sąd Ostateczny to najcenniejsze i jedno z najciekawszych dzieł sztuki w gdańskich zbiorach muzealnych. Właśnie temu obrazowi Fundacja Fale Kultury poświęciła projekt „Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga”, który otrzymał dofinansowanie Miasta Gdańska.

Powstały w ramach projektu krótkometrażowy film opowiada historię zawartą w obrazie w oparciu o wiersz „Sąd Ostateczny” Jacka Kaczmarskiego. Stara się skrócić dystans pomiędzy dziełem sztuki a odbiorcą łącząc ze sobą elementy malarstwa, poezji oraz muzyki w formie filmowej.

Uruchomienie strony internetowej i premiera filmu odbyły się we wtorek, 12 listopada.

Poza filmem na stronie dostępne są również sylwetki Hansa Memlinga, jednego z najznakomitszych renesansowych malarzy oraz Jacka Kaczmarskiego, silnie związanego z malarstwem i sztukami pięknymi muzyka oraz poety. Autorzy projektu przygotowali też poświęcony dziełu konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Plakat reklamujący projekt
Plakat reklamujący projekt

 

Ponadto głodnym wiedzy zostanie przybliżony główny bohater projektu, czyli obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. To zaskakująca historia przybycia do Gdańska i wielowiekowa tułaczka, jaką musiało odbyć dzieło, by znaleźć się w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie pozostaje do dziś.

Więcej na: www.sadostateczny.pl