• Start
  • Wiadomości
  • Kliknij i zgłoś lokalizację osoby bezdomnej. Aplikacja Arrels w Gdańsku i Trójmieście

Kliknij i zgłoś lokalizację osoby bezdomnej. Aplikacja Arrels w Gdańsku i Trójmieście

Do 22 listopada 2020 roku trwać będzie wspólna akcja Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, firmy Energa z Grupy Orlen, Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Fundacji Arrels „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam odnaleźć bezdomnych”. To pomoc osobom bezdomnym z wykorzystaniem znanego na świecie lokalizatora Arrels. 
( 09.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miasto Gdańsk od lat angażuje się w pomoc osobom bezdomnym, jedną z form tych działań jest coroczne liczenie takich osób przebywajacych na terenie miasta. Nz Monika Ostrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, podkomisarz Zbigniew Kowalczyk i wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk
Miasto Gdańsk od lat angażuje się w pomoc osobom bezdomnym, jedną z form tych działań jest coroczne liczenie takich osób przebywajacych na terenie miasta. Nz Monika Ostrowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, podkomisarz Zbigniew Kowalczyk i wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk
                                                                                                                                                                         Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Aplikacja Arrels to nowoczesne narzędzie do lokalizacji osób bezdomnych, potrzebujących pomocy i wsparcia. Od lipca 2018 roku działa w Gdańsku. Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta dzięki współpracy z hiszpańską organizacją pozarządową z Barcelony wykonało polską edycję aplikacji dostępną dla urządzeń z systemem Android i IO. Było to pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie.

Teraz - przez dwa listopadowe tygodnie, do 22 listopada - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie namawiać będzie do przyłączenia się do akcji pomocy bezdomnym, których tylko w Gdańsku jest około tysiąca. Za pośrednictwem plakatów na przystankach, informacji w komunikacji miejskiej, w Urzędzie Miejskim, w social mediach, mieszkańcy miasta będą zachęcani do dwóch kliknięć.

Pierwsze z nich pozwoli pobrać darmową aplikację ze sklepu w smartfonie lub za pomocą kodu znajdującego się na plakacie. Drugie kliknięcie pomoże zgłosić lokalizację osoby potrzebującej pomocy - dzięki niemu przekażemy wolontariuszom Towarzystwa potrzebne informacje o osobie bezdomnej.


- Aplikację pobieramy przez kod, który znajdziemy na plakatach już wiszących na przystankach, w autobusach, tramwajach, w internecie - tłumaczy Dagmara Rybicka, rzecznik Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. - Można ją też ściągnąć ze sklepu operatora komórkowego i pobrać wpisując "Arrels lokalizator" w wyszukiwarkę sklepu. Kiedy pobierzemy aplikację i zechcemy jej użyć, bo właśnie zauważyliśmy osobę bezdomną, za pomocą aplikacji odpowiadamy na pytania: ile takich osób jest, jakiej płci, gdzie się znajdują, czy posiadają zwierzę. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafia do streetworkerów, osób świetnie wyszkolonych w specjalistycznej pomocy bezdomnym, a my możemy być pewni, że od tego momentu jest ona w dobrych rękach.  

 

Aplikacja ARRELS jest bardzo prosta w obsłudze
Aplikacja ARRELS jest bardzo prosta w obsłudze
Jerzy Pinkas/ www.gdansk.pl

 


Jak przypomina Dagmara Rybicka, okres jesienno-zimowy to dla osób bezdomnych najtrudniejszy czas, w którym każda minuta może zaważyć o ich zdrowiu i życiu. Wykluczenie społeczne powoduje, że takim osobom pomaga się mniej chętnie. A nawet jeśli pojawi się taka chęć pomocy, to czas, w którym ma to miejsce niestety nie zawsze jest sprzymierzeńcem. 

- Takim przełomem w działaniach może być pierwszy w Polsce i w tej części Europy lokalizator osób bezdomnych, który właśnie "oddajemy" w ręce mieszkańców Gdańska - dodaje Rybicka.

Dom Wspólnotowy św. Brata Alberta (dla bezdomnych mężczyzn) na Przegalinie
Dom Wspólnotowy św. Brata Alberta (dla bezdomnych mężczyzn) na Przegalinie
                                                                                                                        Fot. Materiały prasowe Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta

 

Jak mówi Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG w Energa, wspierając działania Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – najpierw w Gdańsku, a w przyszłości także w innym miastach - można przyłączyć się do poprawy sytuacji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością.

- Kampania wpisuje się w strategię Energi na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu, dlatego pragniemy udzielać wsparcia najbardziej potrzebującym pomocy, w tym osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym - dodaje Alina Skorb-Gała. - To szczególnie ważne, aby nieść taką pomoc, zwłaszcza w dobie pandemii.


Dagmara Rybicka ma nadzieję, że hasło aplikacji „Klikasz w wirtualu i pomagasz w realu. Pomóż nam
odnaleźć bezdomnych” faktycznie zaangażuje gdańszczan.

- Życie bywa nieprzewidywalne, a historie podopiecznych Towarzystwa udowadniają, jaką lawinę następstw może wywołać jeden mały błąd, czy źle podjęta decyzja – dodaje rzeczniczka Towarzystwa w Gdańsku. - Naszym wielkim marzeniem jest, aby aplikacja Arrels pozwoliła postawić pierwszy krok na drodze do edukacji i zmiany stereotypu osoby bezdomnej, chcemy też aby stała się dostępna w 67 miastach, w których Towarzystwo ma swoje Koła. 

Kampania społeczna Arrels potrwa do 22 listopada br. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej i profilu facebookowym Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie. 

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego Patrona Św. Brata Alberta. W 67 miastach na terenie całego kraju prowadzi 132 ośrodki i placówki, oferujące różnorodną pomoc wszystkim potrzebującym. Gdańskie Koło TPBA prowadzi 15 ośrodków, zlokalizowanych na terenie całego Trójmiasta, w których każdego dnia około 1000 osób korzysta ze specjalistycznego wsparcia, zapewnianego przez doświadczoną kadrę.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Energa Grupa Orlen, która wspiera kampanię Arrels w ramach Strategii CSR Grupy Energa. Partnerami inicjatywy są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja Arrels. Do grona Patronów Medialnych należą Radio Eska i portal gdansk.pl

 

TV

Jestem z Gdańska. O śmiertelnym ataku na prezydenta Adamowicza