Kładka na Ołowiankę już pięć lat z nami. Jest atrakcją miasta - zobacz jej najważniejsze chwile

Trudno uwierzyć, że minęło już pięć lat od czasu otwarcia kładki na Ołowiankę. 8 maja 2017 przęsło zostało zamontowane na przyczółkach, dwa tygodnie później rozpoczęły się próby technologiczne, a 17 czerwca 2017 roku - odbyło się uroczyste otwarcie dla pieszych. Przypominamy, jak jak przebiegał montaż kładki, a pracownicy DRMG i GZDiZ tłumaczą w filmiku, jak obiekt funkcjonuje dzisiaj.
21.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczyste otwarcie kładki odbyło się 17 czerwca 2017 roku
Uroczyste otwarcie kładki odbyło się 17 czerwca 2017 roku
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Kładka na Ołowiankę ma 70,5 metra długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Przęsło podnosi się pod kątem 65 stopni, a jego wysokość wynosi wówczas ok. 40 m. Łączy brzegi Motławy spinając Główne Miasto z wyspą Ołowianką. 

Jeden z jej końców ulokowany jest niedaleko ul. Grodzkiej (w rejonie dawnego zamku krzyżackiego), a drugi - niedaleko budynku filharmonii. Od czasu jej powstania mieszkańcy i turyści szybciej i wygodniej mogą dostać się na koncert do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czy na wystawę do Narodowego Muzeum Morskiego lub Muzeum II Wojny Światowej, a także do kawiarni i restauracji ulokowanych się przy ul. Szafarnia.

Jak montowano kładkę?

W chłodny, deszczowy dzień 8 maja 2017 w niecałą godzinę kładka została zamontowana. Zobacz film z montażu

Podnieśli i opuścili. Kładka na Ołowiankę po pierwszym podniesieniu

Czy wiecie, że?

  • w ciągu ostatnich pięciu lat kładka zwodzona była ponad 15500 razy
  • w tym czasie pod kładką przepłynęło około 75 000 różnego rodzaju jednostek pływających – od jachtów, po statki wycieczkowe
  • serwis kładki obejmuje ponad 200 różnych czynności i procedur - to nie tylko czyszczenie, ale też bieżące sprawdzanie działania systemów, kontrola i konserwacja układu hydraulicznego i wykonywanie pomiarów
  • poszczególne przeglądy odpowiednie służby wykonują co 14, 30, 60 i 180 dni, a także raz do roku, raz na dwa lata i co pięć lat

Ostatnie odliczanie przed otwarciem Kładki nad Motławą. Zobacz najnowszy film z drona

Kładka na Ołowiankę
Kładka na Ołowiankę
fot. Paweł Marcinko / KFP

Kiedy otwarto kładkę?

Budowę rozpoczęto w 2016 roku, a 17 czerwca 2017 roku obiekt został po raz pierwszy udostępniony pieszym. W uroczystym otwarciu kładki łączącej dwa brzegi Motławy wzięło udział kilka tysięcy osób. To był radosny moment - wszystkim dopisywały humory i towarzyszyła muzyka w wykonaniu artystów Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Kładka na Ołowiankę otwarta dla pieszych! Historyczny spacer za nami

Zebranych na gdańskiej wyspie witał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Po krótkich przemówieniach obaj udali się do sterowni, skąd, pod okiem fachowców, opuścili zwodzone przęsło. Kiedy połączyło ono dwa brzegi, zawyła syrena i rozległy się gromkie brawa – zarówno po stronie Długiego Pobrzeża, jak i Ołowianki.

Nowy gdański most został opuszczony około godz. 21.30.

Budowa obiektu kosztowała około 10 mln złotych. Ponad 2 mln złotych na jego realizację przeznaczył sejmik Województwa Pomorskiego. Pozostałą kwotę – miasto Gdańsk.

Jak kładka funkcjonuje dzisiaj?

O budowie oraz o tym, jak obiekt funkcjonuje na co dzień, opowiadają w nagraniu przedstawiciele DRMG i GZDiZ

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki