
Od dziesięcioleci mamy w Gdańsku ulicę Burgaską, a od dwóch lat oficjalną współpracę miast dzięki memorandum podpisanemu w Burgas, 13 czerwca 2023 roku przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz prezydenta Burgas Dimityra Nikołowa, a także między Marszałkiem Województwa Pomorskiego a Stowarzyszeniem Gmin Czarnomorskich w Bułgarii oraz między uczelniami z obu miast:
- Akademią Wychowania Fizycznego w Gdańsku z Narodową Akademią Sportu w Sofii,
- Uniwersytetem Gdańskim z Uniwersytetem Trackim,
- Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku z Uniwersytetem prof. dr Asena Zlatarova w Burgas,
- Akademią Muzyczną w Gdańsku z Bułgarską Akademią Sztuki.
Od poniedziałku, 2 czerwca współpraca Gdańska i Burgas wkracza na nowe tory.
Gdańsk i bułgarskie Burgas stawiają na współpracę: gospodarka, nauka, kultura, sprawy społeczne
Więcej lotów!
Pierwszy w tym sezonie samolot linii Ryan Air z Burgas wylądował w Gdańsku 2 czerwca, kilka minut przed czasem. Inauguracja letnich połączeń odbyła się z przytupem – lotniskowi strażacy wykonali salut wodny, na płycie lotniska podróżnych witała kaszubska kapela Szutenberg Band, a każdy pasażer otrzymał torbę z upominkiem – ptakiem maskotką Portu Lotniczego Gdańsk i opakowaniem jogurtu typu bułgarskiego. Honorowym pasażerem na pokładzie samolotu był prezydent Burgas Dimityr Nikołow, którego oprócz kaszubskich muzykantów przywitali m.in.: wiceprezydentka Gdańska Monika Chabior, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, Ambasador Bułgarii w Polsce Margarita Ganeva, prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski oraz Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Zaraz po lądowaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa poświęcona promocji Gdańska i Pomorza wśród turystów z Bułgarii, promocji Burgas wśród Pomorzan i współpracy samorządów.
- 50 tys. pasażerów każdego roku podróżuje na trasie Gdańsk - Bułgaria. Możemy latać liniami Wizz Air, Ryanair, bądź Polacy mogą latać z tour operatorami na wczasy zorganizowane w Bułgarii. Wszyscy jesteśmy z tego niezadowoleni - za mało nas lata między Bułgarią i Pomorzem i dlatego chcemy wspólnie nad tym popracować – powiedział na wstępie prezes Tomasz Kloskowski.
W rozpoczętym właśnie sezonie letnim z Gdańska do Burgas i z powrotem będą latały linie Ryanair - od 2 czerwca, 3 razy w tygodniu, w poniedziałki, czwartki i soboty; Wizz Air - od 17 czerwca, 2 razy w tygodniu, we wtorki i soboty. Do Burgas lotami czarterowymi z Gdańska podróżować będą od 6 czerwca turyści biur Coral Travel, Itaka i Rainbow, a od 3 czerwca do Warny klienci Rainbow.

Zacieśnić współpracę
Prezydenta Burgas przywitał jako pierwszy Leszek Bonna.
- Witam na Pomorzu, regionie wolności i Solidarności. My, Polacy ostatnio mamy problem z budowaniem mostów wewnętrznych, natomiast jesteśmy najlepsi w budowaniu mostów międzynarodowych. Ten powietrzny most, który Ryan Air utworzył między Burgas a Gdańskiem, jest tego najlepszym przykładem. Każdy most, jak każda budowla, musi mieć solidne podstawy, a ja sądzę, że najważniejszą podporą tego mostu między Burgas a Gdańskiem, miedzy Polską a Bułgarią, jest współpraca młodzieży – powiedział wicemarszałek, nawiązując do funkcjonującej od dwóch lata współpracy gdańskich i bułgarskich uczelni, a także samorządów.
Monika Chabior przypomniała, że współpraca między naszymi miastami została oficjalnie zawarta dwa lata temu i wyraziła nadzieję na większą dynamikę relacji.
- Nasze dotychczasowe spotkania pokazują, że mamy sobie bardzo dużo do dania na poziomie samorządów i polityk, które prowadzimy lokalnie. Ale myślę, że dzisiejsze wydarzenie jest tym momentem, kiedy zobaczymy o wiele większe bogactwo tych połączeń, które między nami mogą zaistnieć. Liczę też na to, że mieszkańcy Burgas docenią to, jak wspaniały jest Gdańsk. Gdańsk rozwija się dynamicznie, jest miastem ludzi współpracujących ze sobą, chcących się dzielić i poszukujących innowacyjnych rozwiązań. I to łączy na pewno Gdańsk i Burgas – powiedziała wiceprezydentka Gdańska.
Całoroczne połączenie i bezpłatna reklama Gdańska
O tym, w jakim kierunku pójdzie współpraca między miastami i regionami, obie strony będą rozmawiać podczas całej wizyty bułgarskiej delegacji.
- Chciałabym podkreślić, że przedmiotem naszych rozmów przez następne dni nie będzie tylko i wyłącznie turystyka. Skupimy się nad kwestiami, które są wspólne dla Burgas i Gdańska, dla naszych regionów, ze względu chociażby na geopolitykę i wyzwania, jakie są przed nami. To przede wszystkim kwestie, takie jak transport, bezpieczeństwo i energetyka. Ale również kultura i wymiana, między innymi studencka, która daje ogromne możliwości poznania – mówiła ambasador Margarita Ganeva.
Dimityr Nikołow jest bardzo doświadczonym samorządowcem - prezydentem Burgas od 18 lat. Już podczas konferencji z jego ust padły dwa konkretne cele do zrealizowania.
- Widzimy we współpracy z Gdańskiem wspaniałe możliwości. Musimy rozwijać połączenia. Chciałbym, żebyśmy wszyscy podjęli te wyzwanie i postawili sobie taki cel, żeby uczynić te połączenie całorocznym. Chcę zapewnić, że my zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby nasi obywatele wiedzieli więcej o tym wyjątkowym regionie. Nasza gmina jest największym właścicielem infrastruktury reklamowej. Wyrażam gotowość bezpłatnej reklamy dla Gdańska, bo reklama jest motorem biznesu – zadeklarował prezydent Nikołow, co zostało z aprobatą przyjęte przez Monikę Chabior.
Na koniec konferencji walory Gdańska i Pomorza przedstawiła prezeska PROT Marta Chełkowska.
Podróże w liczbach
W roku 2022 Port Lotniczy Gdańsk odnotował 56 754 pasażerów na trasach z Bułgarią. W ruchu regularnym linia Ryanair (kwiecień – październik) przewiozła z Gdańska do Burgas 19 736 osób, Wizz Air (czerwiec – wrzesień) 13 451 pasażerów, zaś lotami czarterowymi z Gdańska do Burgas i Warny i z powrotem poleciało 23 567 turystów.
W kolejnych latach podróżnych było nieco mniej. W 2023 roku - 49 942 pasażerów, w tym – Ryanair: 17 617 osób, Wizz Air: 11 286 pasażerów, czartery: 21 039 osób. Rok 2024 rok – 50 912 pasażerów, w tym Ryanair: 14 453 osób, Wizz Air: 12 303, czartery: 24 156 osób.
Obie strony mają więc nad czym pracować podczas roboczej wizyty prezydenta Burgas, by zwiększyć liczbę pasażerów między naszymi krajami.
Warto przypomnieć, że w czasach socjalistycznych miastem partnerskim Gdańska była Warna, jednak w ostatnich latach znacznie większą aktywność w rozwijaniu partnerskich relacji przejawia właśnie Burgas. Dzięki tej aktywności gminy Burgas oraz pobliskich gmin Nesebyr i Sozopol mamy obecnie tak dużą liczbę regularnych lotów.