Gdańsk i bułgarskie Burgas stawiają na współpracę: gospodarka, nauka, kultura, sprawy społeczne

We wtorek, 13 czerwca Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Dimitar Nikolov, prezydent bułgarskiego Burgas podpisali umowę o współpracy w zakresie rozwoju relacji gospodarczych, wymiany handlowej i kulturalnej, polityki społecznej oraz wzmacnianiu roli społeczeństwa obywatelskiego w obu miastach.
13.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Burgas2
Dimitar Nikolov, prezydent bułgarskiego Burgas i Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, po podpisaniu umowy o współpracy
fot. Urząd Miasta w Burgas

Burgas i Gdańsk: nowe możliwości rozwoju

Strony umowy zobowiązały się do wspierania rozwoju współpracy w różnych dziedzinach, w tym handlu, nauki, technologii, kultury, edukacji oraz turystyki. Plan roboczy przewiduje również organizację kongresów, prezentacji, spotkań biznesowych, wystaw i targów w obu miastach, w celu częstszej wymiany handlowej i budowania partnerstw pomiędzy przedsiębiorstwami.

- Burgas, Gdańsk i województwo pomorskie mają świetne podstawy do współpracy na rzecz rozwoju. Gospodarka morska, kultura, edukacja, nauka, zdrowie, integracja uchodźców czy rozwiązania ekologiczne to tylko część tematów, które poruszyliśmy podczas krótkiej i intensywnej wizyty. Planujemy teraz rozwinąć wspólne działania i projekty, które przyniosą świeże pomysły, kontakty i możliwości naszym miastom i regionom - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.

Ważnym elementem umowy jest również promowanie współpracy w dziedzinie kultury, turystyki i sportu. Miasta Gdańsk i Burgas będą współpracować w celu rozwinięcia wymiany turystycznej oraz wymiany artystycznej i sportowej między grupami młodzieżowymi.

Wiceprezydent Monika Chabior w Wilnie. Partnerskie miasto Gdańska świętuje 700-lecie

Na współpracę stawia też marszałek i uczelnie

Ponadto, obie strony zobowiązały się do dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie gospodarki, innowacji, ochrony środowiska, adaptacji do zmian klimatu, nauki, kultury i turystyki. Współpraca w dziedzinie informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz rozwój technologii również znajdują się w obszarze zainteresowania obu miast.

Podczas wizyty w Burgas podpisane zostały także inne umowy o współpracy pomiędzy:

  • Marszałkiem Województwa Pomorskiego, a Stowarzyszeniem Gmin Czarnomorskich w Bułgarii
  • Akademią Wychowania Fizycznego w Gdańsku, a Narodową Akademią Sportu w Sofii
  • Uniwersytetem Gdańskim, a Uniwersytetem Trackim
  • Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku, a Uniwersytetem prof. dr Asena Zlatarova w Burgas
  • Akademią Muzyczną w Gdańsku a Bułgarską Akademią Sztuki

Burgas - ważne miasto Bułgarii i Mickiewicz

To portowe miasto leży na zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, nad Zatoką Burgaską. Założone zostało w XVIII wieku, w miejscu znanym z budownictwa obronnego wcześniejszych stuleci. Dziś Burgas liczy 200 tysięcy mieszkańców i jest pod tym względem czwartym miastem Bułgarii. To ośrodek, który daje duże możliwości współpracy w zakresie turystyki, przemysłu (głównie przemysł chemiczny) i rybołówstwa. Burgas jest znanym uzdrowiskiem ze względu na źródła termalne. Dysponuje też jednym z największych w Bułgarii międzynarodowych portów lotniczych.

Gdańsk gratuluje: miasto partnerskie Rijeka z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2020

Co ciekawe, w centrum Burgas znajduje się duży park z pomnikiem Adama Mickiewicza. Bułgarzy zaznaczyli w ten sposób pamięć o pobycie w ich mieście polskiego wieszcza narodowego. Adam Mickiewicz spędził w Burgas 11 dni (6-16 października) uczestnicząc w staraniach o stworzenie polskiego wojska do walki z Rosją, podczas wojny krymskiej. Zmarł niedługo potem (26 listopada 1855 roku), w Stambule - prawdopodobnie zaraził się w czasie panującej w stolicy Turcji epidemii cholery. Miał niespełna 57 lat. 

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże