Wiceprezydent Monika Chabior w Wilnie. Partnerskie miasto Gdańska świętuje 700-lecie

Spotkanie z prezydentem Litwy, udział w okolicznościowej konferencji, do tego liczne rozmowy, życzenia i prezent. Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska Mateusz Skarbek i dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska Wioletta Krewniak z 2-dniową wizytą w stolicy Litwy.
27.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać jasny budynek katedry i wieżę, wszystko oświetlone ogromnymi reflektorami, widać tłum ludzi przed budynkiem, zdjęcie wykonane po zmroku
Wilno świętuje w tym roku 700-lecie istnienia
Fot. ze strony www.700vilnius.lt

Gdańsk świętuje z miastem partnerskim

Wilno świętuje w tym roku 700-lecie powstania. Dla Gdańska jest to miasto szczególne - wielu dzisiejszych gdańszczan ma wileńskie rodzinne korzenie, i w związku z tym ogromny sentyment do tego miasta. W tym roku przypada też inny okrągły jubileusz - 25-lecie partnerstwa obu miast. Dokładnie 27 sierpnia 1998 roku podpisano umowę o współpracy. Jednym z jej owoców jest popularny w naszym mieście festiwal "Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske". To interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, w ramach którego odbywa się tradycyjny jarmark wileński oraz wiele wydarzeń artystycznych.

Na zaproszenie mera Wilna Remigijusa Šimašiusa oraz wicemer Edity Tamošiūnaitė do stolicy Litwy udała się kilkuosobowa delegacja z Gdańska, wraz z zastępczynią prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Moniką Chabior.

Gdańsk podzieli się dobrem z WOŚP

- Chciałabym serdecznie podziękować za gościnę, rozmowę i wymianę doświadczeń podczas naszej wizyty. Celebrowaliśmy nie tylko 700. urodziny Wilna, ale także 25-lecie stosunków partnerskich naszych miast. To szczególnie ważna dla nas relacja, ponieważ wielu gdańszczan i gdańszczanek ma wileńskie korzenie. Pielęgnujemy nasze relacje i przyjaźń - napisała na Facebooku Monika Chabior.

pamiątkowe zdjęcie, widać stojących w szeregu ludzi, wszyscy w oficjalnych strojach służbowych
Zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior, wzięła udział w spotkaniu z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą oraz burmistrzami i prezydentami: Wilna, Reykjawiku, Sztokholmu, Tampere, Lublina, Łodzi i Lwowa
Fot. Kancelaria Prezydenta Republiki Litewskiej / Robertas Dačkus

Urodzinowe spotkania i konferencja

W Wilnie zorganizowano w tym tygodniu spotkanie burmistrzów i prezydentów: Wilna, Reykjawiku, Sztokholmu, Tampere, Lublina, Łodzi, Gdańska i Lwowa z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą. W jego trakcie rozmawiano m.in. o solidarności i pomocy Ukrainie przez europejskie miasta, zbliżającym się w Wilnie szczycie NATO, jak również o potrzebie bezpośredniego finansowania europejskich miast ze środków Komisji Europejskiej.

Z okazji okrągłego jubileuszu przygotowano też międzynarodową konferencję: „Champion Cities Summit Vilnius 2023”, podczas której burmistrzowie z Europy, jak i innych kontynentów, opowiadali o sukcesach i najlepszych praktykach swoich miast. Wiodącymi tematami były: urbanistyka, zielone miasta, inteligentna mobilność, różnorodność i edukacja.

Karta Turysty zdobywa uznanie gości odwiedzających Gdańsk

- Jak powiedział mer Wilna, Remigijus Šimašius, miasta wiedzą już co robić, ale pozostaje najważniejsza kwestia - jak działać. Wilno zaprezentowało inspiracje edukacyjne, Reykjawik profilaktyczne, a Wiedeń - wyrównujące szanse ukierunkowane na dzieci. Były też innowacje ekologiczne oraz bardzo mocna sesja o wsparciu Ukrainy przez społeczności miejskie - podsumowała wiceprezydent Monika Chabior.

Pamiątkowe zdjęcie, pozuje pięć osób. Od lewej: wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė, wiceprzewodniczący RMG Mateusz Skarbek, pracownica Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dyrektor Wioletta Krewniak i zastępczyni prezydent Monika Chabior
Na urodziny Wilna udała się kilkuosobowa delegacja z Gdańska. Od lewej: wicemer Wilna Edita Tamošiūnaitė, wiceprzewodniczący RMG Mateusz Skarbek, Jolanta Murawska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, dyrektor Wioletta Krewniak i zastępczyni prezydent Monika Chabior
fot. FB Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska

Urodziny Wilna doceniło UNESCO

25 stycznia 2023 r. stolica Litwy, oficjalnie rozpoczęła świętowanie 700-lecia swojego istnienia. Co ciekawe, tegoroczne urodziny Wilna zostały wpisane na listę 67 najbardziej znaczących rocznic UNESCO w latach 2022-2023. Świętowanie będzie więc trwało przez cały rok - zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne, edukacyjne, artystyczne i wiele innych.

Obchody jubileuszowe rozpoczęto od "uruchomienia" specjalnie zaprojektowanego na tę okazję zegara - symbolicznej instalacji w centrum miasta, na Placu Katedralnym. Towarzyszył temu festiwal światła, pokaz balonów i muzyka.

Historia Wilna rozpoczęła się w 1323 roku, kiedy to Wielki Książę Litewski Giedymin po raz pierwszy wspomniał o mieście w jednym ze swoich listów z 25 stycznia do zagranicznych kupców i rzemieślników.

TV

Światowa stolica bursztynu