• Start
  • Wiadomości
  • Jelitkowo. Będą kolejne całoroczne toalety: gdzie, od kiedy?

Jelitkowo. Powstają kolejne całoroczne toalety przy plaży

Przy wejściach na plażę nr 75 i 78 powstają piąta i szósta toaleta publiczna, które dostępne będą dla spacerowiczów przez cały rok. Ich budowa dobiega już końca. Będą wyglądać, i działać, na podobnych zasadach jak istniejące tego typu obiekty.
( Publikacja: 02.01.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa budowa dwóch całorocznych toalet na plaży na wysokości Jelitkowa
Trwa budowa dwóch całorocznych toalet na plaży na wysokości Jelitkowa
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Pierwszą całoroczną toaletę na gdańskiej plaży otwarto w połowie 2018 roku. W kolejnych miesiącach powstały trzy następne. Jesienią br. rozpoczęto budowę dwóch miejskich szaletów. W sumie, już za kilka tygodni, będzie ich sześć. Potrzebę ich powstania zgłaszali mieszkańcy, którz lubią nadmorskie spacery nie tylko w okresie letnim. 

Co obecnie dzieje się na placach budowy?

- Wykonywane są izolacje dachów oraz podłączenia instalacji elektrycznej. Aktualnie układana jest, i podłączana, instalacja sanitarno - kanalizacyjna - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

Obiekty powstają przy wejściach na plażę w pobliżu ul. Jantarowej w Jelitkowie.

Są to budynki parterowe, całoroczne, o powierzchni około 35 mkw. - podobne do tych, które wybudowano w ubiegłym roku.

W szaletach znajdą się, dostępne z wydzielonych umywalni, dwie kabiny przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz zamontowane zostaną prysznice, które na okres zimowy będą demontowane. Do nowych toalet dostosowane zostaną również dojścia zarówno do budynków, jak i w pobliże plaży.

Nowe obiekty będą miały takie same wymiary, jak te które wybudowano przy wejściach na plażę na odcinku pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem (wejścia nr 46, 48, 50, 63).

W ramach ubiegłorocznych inwestycji powstały też "układy komunikacji pieszo-jezdnej", czyli trwałe, nierozbieralne nawierzchnie, umożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie zarówno do budynku toalety, jak i w pobliże plaży. Projekt zakładał także przebudowę istniejących chodników, które uzupełniono o fragment nawierzchni rozbieralnej łączącej plażę z przejściem. Wejście do toalet oddzielono od ciągu pieszego lekkim, ażurowym ogrodzeniem. Podobne rozwiązania przyjęto przy powstających właśnie obiektach.

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego, w którego kompetencjach znajduje się gdański brzeg morski, wszystkie całoroczne toalety znajdują się bliżej plaży niż wydm.

Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Ekoinbud, która wyceniła prace na około 2,2 mln złotych. Osobna umowa została podpisana na budowę sieci  wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, którą za ponad 697 tys. złotych wykonuje firma „ZUK”.

 

Do nowych toalet układana jest, i podłączana, instalacja sanitarno - kanalizacyjna
Do nowych toalet układana jest, i podłączana, instalacja sanitarno - kanalizacyjna
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Toaletami na plaży administruje Gdański Ośrodek Sportu, który wszystkie cztery toalety wydzierżawił na trzy lata. 

Zgodnie z umową, dzierżawcy odpowiadają w tym czasie za utrzymanie czystości, bieżące uzupełnianie środków higienicznych i ewentualne naprawy zepsutych sprzętów w toaletach. Nie mogą natomiast prowadzić tam innej działalności, ani wywieszać banerów reklamowych. Dopuszczalny jest jedynie szyld z informacją o ich firmie, która zarządza danym obiektem.