PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Powstaną kolejne toalety na plaży. Działające już GOS wydzierżawił

Powstaną kolejne toalety na plaży. Działające już GOS wydzierżawił
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi w najbliższych dniach przetarg na budowę dwóch całorocznych toalet, które staną na gdańskiej plaży przy wejściach nr 75 i 78. Tymczasem Gdański Ośrodek Sportu, który przejął od Gdańskich Nieruchomości pieczę nad dotychczas wybudowanymi obiektami, niedawno rozstrzygnął przetarg na ich dzierżawę.
Są już cztery, a w najbliższych miesiącach powstaną kolejne trzy całoroczne toalety na plażach
Są już cztery, a w najbliższych miesiącach powstaną kolejne trzy całoroczne toalety na plażach
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

W najbliższych dniach DRMG zamierza ogłosić przetarg na budowę dwóch nowych toalet. Obiekty powstaną przy wejściach na plażę w pobliżu ul. Jantarowej w Jelitkowie.

Będą to obiekty parterowe, całoroczne - podobne do tych, które wybudowano w ubiegłym roku.

- Inwestycja oprócz budynków ogólnodostępnych toalet wraz z infrastrukturą podziemną obejmuje również przebudowę ciągów pieszych umożliwiających dojście zarówno do budynku toalety,  jak i w pobliże plaży osobom niepełnosprawnym – zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W parterowych budynkach o powierzchni około 35 mkw. znajdą się, dostępne z wydzielonych umywalni, dwie kabiny przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz zamontowane zostaną prysznice, które na okres zimowy będą demontowane. Do nowych toalet dostosowane zostaną również dojścia zarówno do budynków, jak i w pobliże plaży. Budowa nowych toalet powinna zakończyć się w listopadzie 2019 roku.

Nowe obiekty będą miały takie same wymiary, jak te które wybudowano przy wejściach na plażę na odcinku pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem (wejścia nr 46, 48, 50, 63).

W ramach ubiegłorocznych inwestycji powstały też "układy komunikacji pieszo-jezdnej", czyli trwałe, nierozbieralne nawierzchnie, umożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie zarówno do budynku toalety, jak i w pobliże plaży. Projekt zakładał także przebudowę istniejących chodników, które uzupełniono o fragment nawierzchni rozbieralnej łączącej plażę z przejściem. Wejście do toalet oddzielono od ciągu pieszego lekkim, ażurowym ogrodzeniem. Podobne rozwiązania zostaną przyjęte przy budowie nowych obiektów.

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego, w którego kompetencjach znajduje się gdański brzeg morski, wszystkie całoroczne toalety znajdują się bliżej plaży niż wydm.

Budowa publicznych toalet na terenie plaży to efekt miejskich planów dotyczących całego pasa nadmorskiego. Jesienią 2015 r. przeprowadzono konsultacje z gdańszczanami, których zapytano o to, jak wyobrażają sobie zagospodarowanie tej części miasta. Okazało się, że jednym z głównych problemów, na które zwracano uwagę, był brak całorocznych szaletów. Osoby wypoczywające na plaży, bądź spacerujące nadmorską promenadą, musiały dotychczas biec za potrzebą do pobliskiego lasu, bądź któregoś z okolicznych lokali gastronomicznych.

Obecnie trwa procedura przygotowawcza do ogłoszenia przetargu dla budowy kolejnego obiektu - przy wejściu nr 60.

 

Toaletami administruje obecnie Gdański Ośrodek Sportu, który wydzierżawił wszystkie obiekty prywatnym firmom
Toaletami administruje obecnie Gdański Ośrodek Sportu, który wydzierżawił wszystkie obiekty prywatnym firmom
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Toaletami na plażach administrowała dotychczas jednostka miejska Gdańskie Nieruchomości, natomiast za obsługę i utrzymanie czystości w plażowych szaletach odpowiadała Gdańska Spółdzielnia Socjalna.

26 kwietnia br. funkcję GN przejął Gdański Ośrodek Sportu, który wszystkie cztery toalety postanowił wydzierżawić na trzy lata. Umowę podpisano z dwiema firmami. Spółka KRANTOR z Lubiszewa wydzierżawiła obiekty przy wejściach nr 46, 50 i 63. Roczny czynsz za dzierżawę dwóch ostatnich obiektów wyniesie 10815,75 zł netto (każdy), a za ten przy wejściu nr 46 - 5899,50 zł netto.

Natomiast za toaletę przy wejściu nr 48 odpowiadać będzie firma „PABLO” Paweł Glanert. Roczny czynsz dzierżawy wyniesie tu 6.033,36 zł netto. Takie stawki zaproponowali przedsiębiorcy.

Dzierżawcy będą odpowiadać przez trzy lata za utrzymanie czystości, bieżące uzupełnianie środków higienicznych i ewentualne naprawy zepsutych sprzętu w toaletach. Zgodnie z umową nie będą mogli prowadzić tam innej działalności, ani wywieszać banerów reklamowych. Dopuszczalny jest jedynie szyld z informacją o ich firmie, która zarządzać będzie danym obiektem.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze