• Start
  • Wiadomości
  • “Jak się tu znaleźliśmy” - nominacja w konkursie Książka Roku 2022

“Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej z szansą na tytuł Książki Roku 2022

Opowiadająca z perspektywy dziecka o wielokulturowej tradycji Gdańska książka “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej, na co dzień kierowniczki literackiej Gdańskiego Teatru Miniatura, otrzymała nominację w prestiżowym konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY, w kategorii „Nominacje literackie”. W kategorii „Upowszechnianie czytelnictwa” nominowana została Justyna Sawicka, specjalistka ds. literackich w dziale literackim TM. Wyniki konkursu poznamy 16 grudnia 2022.
02.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedna ze stron książki “Jak się tu znaleźliśmy”  Agnieszki Kochanowskiej
Jedna ze stron książki “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszki Kochanowskiej
fot. mat. MTM

“Jak się tu znaleźliśmy” - opowieści mieszkańców, którzy przybyli do Gdańska z różnych stron

W “Jak się tu znaleźliśmy” Agnieszka Kochanowska pisze o mniejszościach narodowych, czyli grupach żyjących na terenie Polski już od ponad 100 lat. To książka dla dzieci i o dzieciach, ponieważ jej bohaterami i bohaterkami są właśnie one.

 - Są tu opowieści o wojnie i powojniu - opowiadała przy okazji premiery publikacji rok temu autorka. - Powody emigracji mogłyby wydawać się podobne, ale jednak inne są historie osób, które przyjechały zaraz po wojnie z Wilna, a np. Ukraińców w ramach akcji „Wisła”. Wszystkie są jednak w jakiś sposób dramatyczne. Nie ma zbyt wielu okazji, by o najbliższej historii rozmawiać w szkole, chciałabym żeby ta książka była w tym pomocna.

Agnieszka Kochanowska, autorka książki Jak się tu znaleźliśmy” (2021) jest również rzeczniczką MTM i kierowniczką literacką teatru
Agnieszka Kochanowska, autorka książki "Jak się tu znaleźliśmy” (2021) jest również rzeczniczką MTM i kierowniczką literacką teatru
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 Agnieszka Kochanowska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku jest kierowniczką literacką i rzeczniczką prasową, dokonuje przekładów, pisze scenariusze.

Joanna Czaplewska, graficzka i ilustratorka: - Jako twórca staram się prowadzić grę z czytelnikiem

Książkę “Jak się tu znaleźliśmy” zaprojektowała ilustratorka i graficzka, Joanna Czaplewska z gdańskiej Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, 

"Jak się tu znaleźliśmy" - okładka książki w nietypowym wymiarze, czarny tytuł i rysunki graficzne postaci
"Jak się tu znaleźliśmy" - okładka książki Agnieszki Kochanowskiej
fot. mat Teatr Miniatura

Konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBB

Konkurs na „Książkę Roku” ustanowiło w 1988 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - polska sekcja Międzynarodowej Rady do Spraw Książki dla Młodych (w skrócie IBBY) (International Board on Books for Young People), której celem jest promowanie wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy, a konkurs odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.

W konkursie, organizowanym co roku, przyznawane są nagrody w 3 kategoriach:

  • pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany)
  • ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową  oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego)
  • upowszechnianie czytelnictwa – tu nagrody otrzymują osoby fizyczne lub prawne, działające wyjątkowo aktywnie na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodego czytelnika.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej Gali Polskiej Sekcji IBBY 16 grudnia 2022 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. 

Wszystkie nominacje literackie do nagrody literackiej Książka Roku 2022 PS IBBY

Jury literackie w składzie Ewa Gruda, Katarzyna Slany i Joanna Żygowska nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2022 PS IBBY następujących twórców i twórczynie (lista według nazwisk w porządku alfabetycznym):

  • Justyna Bednarek, Nasza niegrzeczna mama, Wydawnictwo Wytwórnia
  • Agnieszka Kochanowska, Jak się tu znaleźliśmy, Miejski Teatr Miniatura
  • Krzysztof Łapiński, Świnia Malwina, Wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Jarosław Mikołajewski, Drogocenny kamyczek, Wydawnictwo Słowne
  • Anna Onichimowska, Listy od Jaśka, Wydawnictwo Tandem
  • Zofia Stanecka, Drań, czyli moje życie z jamnikiem, Wydawnictwo Kropka
  • Maria Strzelecka za ilustracje i opracowanie graficzne książki Beskid bez kitu. Zima, Wydawnictwo Libra PL
  • Marcin Szczygielski, Antosia w bezkresie, Instytut Wydawniczy Latarnik
  • Marcin Szczygielski, Jasny gwint, Wydawnictwo Bajka
  • Ilona Wiśniewska, Przyjaciel Północy, Wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Rafał Witek, Zapiski szczęściarza, Wydawnictwo Harper Collins

Więcej informacji o konkursie oraz pozostałych nominacjach na profilu IBBY

Za upowszechnianie czytelnictwa - nominacja dla Justyny Sawickiej 

Nominację do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2022 otrzymała Justyna Sawicka – specjalistka ds. literackich w dziale literackim Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań dla rodzin z dziećmi „Książka w roli głównej”.

“Książka w roli głównej”. Mistrzowie sportu czytają dzieciom w Miniaturze

Nominowany za upowszechnianie czytelnictwa, ciekawy, interdyscyplinarny i międzypokoleniowy projekt pt. „Książka w roli głównej”, realizowany w Miejskim Teatrze Miniatura, obejmuje trzy obszary kultury: teatr, literaturę i sport. W ramach tego projektu rodziny z dziećmi od 5 r. ż uczestniczą m. in. w bezpłatnych warsztatach, których motywem przewodnim jest wybrana książka.

Na spotkaniach, tłumaczonych również na język migowy, książki się czyta (robią to znani sportowcy) i inscenizuje. Teatr, uważany przez wielu rodziców za atrakcyjniejszy dla dzieci niż książka, włącza się więc w promocję czytania i ciekawych działań z literaturą.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna