“Książka w roli głównej”. Mistrzowie sportu czytają dzieciom w Miniaturze

Miejski Teatr Miniatura postanowił połączyć trzy żywioły: teatr, literaturę oraz sport, i do czytania współczesnych polskich książek dla dzieci zaprosił znanych sportowców, m.in. mistrza świata w gimnastyce sportowej Leszka Blanika i kapitana reprezentacji Polski w rugby Piotra Zeszutka. Pierwsze spotkanie z cyklu “Książka w roli głównej”, odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia. Wstęp bezpłatny.
( 16.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Zeszutek to rugbysta, kapitan klubu Ogniwo Sopot, z którym zdobył mistrzostwo Polski i kapitan reprezentacji Polski w rugby
Piotr Zeszutek to kapitan klubu Ogniwo Sopot i reprezentacji Polski w rugby. Spotkanie z wybitnym sportowcem odbędzie się 29 maja 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W Miejskim Teatrze Miniatura rusza nowy cykl spotkań z literaturą, teatrem i… sportem dla rodzin z dziećmi od 5 lat. 

- Połączenie może wydawać się niecodzienne – sportowcy rzadko pokazują się z książką, co nie znaczy, że nie czytają. Zależy nam na przełamywaniu stereotypów - mówi Justyna Sawicka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Wszyscy zapraszani do Miniatury sportowcy z entuzjazmem zareagowali na projekt teatralno-czytelniczy.

Podczas każdego ze spotkań, mistrzowie - wspomagani przez aktora Wojciecha Stachurę i pedagożkę teatru Monikę Tomczyk - nie tylko przeczytają fragmenty wybranej książki, ale też opowiedzą o uprawianej przez siebie dyscyplinie sportu i odpowiedzą na dziecięce pytania. Po spotkaniu, chętni na teatralną zabawę i pogłębienie tematu książki, mogą wziąć udział w rodzinnych warsztatach, które poporowadzi Monika Tomczyk. 

Zaplanowano pięć takich spotkań, które odbywać się będą raz w miesiącu, począwszy od kwietnia, z przerwą na wakacje. 

Leszek Blanik, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy w gimnastyce sportowej. Spotkanie już 24 kwietnia, o godz. 17
Leszek Blanik, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy w gimnastyce sportowej. Spotkanie już 24 kwietnia, o godz. 17
fot. Mateusz Ochocki / KFP

W pierwszą niedzielę cyklu, 24 kwietnia 2022, o godz. 17, Leszek Blanik - gimnastyk sportowy, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy - przeczyta fragmenty książki „Zawodowcy” Pawła Beręsewicza. W kolejnym miesiącu, w niedzielę, 29 maja, o godz. 12, dzieci poznają Piotra Zeszutka, rugbystę, kapitana klubu Ogniwo Sopot, z którym zdobył mistrzostwo Polski i kapitana reprezentacji Polski w rugby. Książką wybraną na ten dzień będzie „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi. 

Spotkania będą tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy.

PROGRAM cyklu “Książka w roli głównej”

24 kwietnia 2022, godz. 17.00

  • Leszek Blanik czyta fragmenty książki „Zawodowcy” Pawła Beręsewicza
  • Warsztaty „Zawód: pietruszka!” - poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk

29 maja 2022, godz. 12.00

  • Piotr Zeszutek czyta „Bajkę o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi 
  • Warsztaty po czytaniu „Jak w bajce!” - poprowadzi pedagożka teatru Monika Tomczyk 

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny – należy tylko zgłosić chęć udziału w warsztatach (na adres mailowy bilety@teatrminiatura.pl.) i odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16). Liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

TV

680 lat temu rozpoczęła się budowa Bazyliki Mariackiej w Gdańsku