• Start
  • Wiadomości
  • Jak przygotować się do okresu grzewczego? Nie palmy byle czym w piecach i oszczędzajmy energię 

Jak przygotować się do okresu grzewczego? "Nie palmy byle czym w piecach, oszczędzajmy energię" 

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, mówił niedawno, że "trzeba w tej chwili palić wszystkim, no poza oczywiście oponami i tym podobnymi rzeczami". "Bo po prostu Polska musi być ogrzana" - stwierdził lider partii rządzącej. W trosce o siebie samych, swoich najbliższych i sąsiadów zwracajmy jednak uwagę na to, jakiego opału będziemy używać podczas nadchodzącej zimy. 
10.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zimą warto utrzymywać odpowiednią temperaturę, np. w miejscu gdzie śpimy powinna ona wynosić w granicach 17-19 stopni Celsjusza
Zimą warto utrzymywać odpowiednią temperaturę, np. w miejscu gdzie śpimy powinna ona wynosić w granicach 17-19 stopni Celsjusza
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Ważna jakość węgla i drewna, alternatywą może być GPEC

- Powinniśmy pamiętać, by kupować węgiel dobrej jakości, ze sprawdzonych składów, by drewno było odpowiednio suche. I nie palić śmieciami. Jeżeli istnieje taka możliwość zachęcamy do kontaktu z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (GPEC) i przeanalizowanie możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej - mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. 
 
Warto jednocześnie sprawdzić swoje opłaty za energię elektryczną i gaz ziemny.

Jak sprawdzić wysokość taryfy?

- Czy kupujemy energię elektryczną i gaz ziemny w optymalnych stawkach? Podobnie, jak na rynku ciepła najbezpieczniejszymi stawkami przeciwko spekulacji są te zatwierdzane dla Energa Obrót czy PGNiG przez Urząd Regulacji Energetyki. URE zapewnia, że w każdym momencie można wrócić na taryfę do swojego sprzedawcy z urzędu - dodaje Mariusz Sadłowski. 
 
Forum Energii, europejski i interdyscyplinarny think tank z Warszawy, radzi jak przed zbliżającą się zimą ustrzec się wysokich rachunków
Forum Energii, europejski i interdyscyplinarny think tank z Warszawy, radzi jak przed zbliżającą się zimą ustrzec się wysokich rachunków
mat. Forum Energii
Jak najłatwiej sprawdzić, czy korzystamy z takiej taryfy zatwierdzonej przez URE
 
- W taryfie zatwierdzonej przez URE nie ma takiej pozycji na rachunku jak "opłata handlowa" naliczana co miesiąc - wyjaśnia dyrektor Biura Energetyki w gdańskim magistracie. 

Proste metody oszczędzania 

Oprócz wyboru właściwej metody ogrzewania domu czy mieszkania równie istotne są sposoby na zmniejszenie rachunków z tego wynikających.
 
Najprostsza metoda, to umiejętne używanie kaloryferów. Zalecana temperatura w porze zimowej dla pokoi dziennych to 20-21 stopni Celsjusza, w sypialni 17-19 stopni Celsjusza, a dla łazienki 24-25 stopni Celsjusza. 

Gdańskie Nieruchomości. Darmowe czujniki czadu dla lokatorów mieszkań komunalnych

Można też mniej wydać na ogrzewanie pamiętając o odpowietrzeniu kaloryferów. Aby sprawnie i efektywnie działały należy też pozbyć się wszelkich przedmiotów, które je zasłaniają. Warto też umieścić za kaloryferami ekrany z materiału izolacyjnego.
 
Równie istotne jest także prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Należy to robić kilka razy dziennie, krótko i intensywnie przy szeroko otwartych oknach i zakręconych kaloryferach. 
 
Warto też, w miarę możliwości, sprawdzić wyregulowanie domykalności okien oraz zadbać o ich uszczelnienie.

Ważna wizyta kominiarza

Ze sprawą ogrzewania podczas nadchodzącej zimy wiąże się, przyjęta przez Sejm na początku września, ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, zmieniającą przepisy o dodatku węglowym. Celem tej nowelizacji jest uszczelnienie przepisów, aby ograniczyć próby wyłudzenia dodatków węglowych poprzez sztuczne tworzenie gospodarstw domowych jednoosobowych i zmianę złożonych wcześniej deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Taniej za ogrzewanie? 250 komunalnych kamienic i bloków wkrótce do termomodernizacji

W znowelizowanej ustawie dodano przepis, że wójt, burmistrz albo prezydent miasta zamieszcza w widocznym miejscu lub publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej informację o przeprowadzeniu przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie okresowej kontroli źródeł ogrzewania.
 
Obowiązek przeprowadzania okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Zgodnie z art. 62 prawa budowlanego przeglądu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) dokonuje się co najmniej raz do roku.
 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu