Imiona dla gdańskich gepardów wybrane. Firma wygrała licytację WOŚP za 21,2 tys. zł

ITCARD, zwycięzca aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oficjalnie nadał imiona gepardom z gdańskiego zoo! Urodzone w sierpniu 2022 roku kocięta od poniedziałku, 3 kwietnia 2023, oficjalnie noszą imiona Planeta, Appka, Paya, Pinia oraz Cash. - Jako ITCARD faktycznie od początku namierzyliśmy tę aukcję i chcieliśmy ją wygrać - przyznaje Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu spółki, która wygrała licytację z kwotą 21,2 tys. złotych.
03.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzy gepardy leżą na drewnianej platformie: jeden duży, dwa małe
W sierpniu 2022 roku w gdańskim zoo urodziło się pięcioro gepardów (na zdjęciu dwa z nich z dorosłym). Kocięta od 3 kwietnia oficjalnie noszą imiona: Planeta, Appka, Paya, Pinia oraz Cash
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Pięć gepardów urodzonych w Gdańsku

We wrześniu 2022 r. ogłoszono wielki sukces hodowlany gdańskiego zoo: narodziny pięciu gepardów grzywiastych. Później pojawił się pomysł, aby nadanie im imion odbyło się w ramach zorganizowanej przez Miasto Gdańsk aukcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim zoo urodziły się gepardy grzywiaste

 Ostatni rok to pasmo sukcesów gdańskiego ogrodu zoologicznego, zarówno na polu krajowym, jak i europejskim. Aukcja, która oferowała nadanie imion gdańskim gepardom, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, za co chciałbym podziękować wszystkim licytującym. Cieszę się, że jesteśmy w stanie połączyć działalność zoo wraz z działaniami charytatywnymi i zbiórkami na szczytny cel - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Co słychać u gdańskich gepardów? Kończą 4 miesiące - rodzina zdrowa, maluchy rosną

Wylicytowane imiona

W poniedziałek, 3 kwietnia, w gdańskim zoo odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano zwycięzcę licytacji: firmę ITCARD S.A. Za możliwość nadania imion oraz oficjalne wpisanie ich w kartotekę zwierząt, spółka przekazała na rzecz WOŚP kwotę 21 200,00 zł!

- Wylicytowana kwota, ponad 21 tysięcy złotych, zasiliła konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla nas to duży zaszczyt. To już druga licytacja w ramach WOŚP i cieszę się, że pomysły naszego zespołu i akcja wzbudzają zainteresowanie na zewnątrz - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Samiczkom nadano imiona: Planeta, Appka, Paya, Pinia, a samczyk został nazwany: Cash.

- Serdecznie dziękuję, że w taki sposób celebrujemy finał tej aukcji. Jako ITCARD faktycznie od początku namierzyliśmy tę aukcję i chcieliśmy ją wygrać. W związku z tym licytowaliśmy do samego końca. Oczywiście wspieramy ten szczytny cel, który ma Wielka Orkiestra, ale dla nas istotne było to, żeby faktycznie tutaj zostawić swój ślad. Te imiona, które zostały nadane gepardom korespondują z tym, co my robimy, jaki profil ma nasza działalność - mówi Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu spółki ITCARD.

Aukcje WOŚP: za nadanie imion gepardom zapłacono 21,2 tys. zł, za gotowanie z prezydent - 11,4 tys.

 

Cztery dorosłe osoby oraz dwoje dzieci stoją obok siebie, dorośli trzymają dużą tablicę z imionami gepardów i ich danymi. Na tablicy u góry napis: Kartoteka zwierząt
W uroczystości nadania imion udział wzięli (od lewej): dyrektor zoo Michał Targowski, z-ca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w zoo Beata Kuźniar oraz Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu firmy ITCARD wraz z dziećmi
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Co słychać u kociąt

Młode gepardy rozpoczęły 8 miesiąc życia. Ich masa ciała wynosi od 27 do 34 kg. Na tym etapie opiekunowie mogą jeszcze do nich wchodzić, bezpośrednio prowadzić trening medyczny: przyzwyczajać do wchodzenia na wagę, targetowania (tj. podążania za celem, piłeczką tenisową). Gepardy mają już za sobą wszystkie szczepienia, teraz pozostało tylko regularne odrobaczanie.

- Gepard grzywiasty to gatunek, który podlega Europejskiemu Programowi Hodowli. Musimy liczyć się z tym, że za chwilę pożegnamy się z naszymi kociakami. Dostaniemy informacje o ich nowych domach, czy ogrodach zoologicznych, do których będą musiały wyjechać - mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych. - Natomiast mogę zapewnić, że pójdą w świat, a „Planeta” zostanie przez nie zasiedlona. Miejmy nadzieję, że w niejednej „Apce” będzie można zobaczyć Pinie, Peje i całe jej rodzeństwo. Także bądźmy dobrej myśli, że te imiona rzeczywiście nie zostaną tu w gdańskim zoo, ale pójdą z nimi w świat.

Wraz z dojrzewaniem młodych drapieżników, konieczne było wykonanie zmian w pawilonie: kosztem powierzchni obsługi wyodrębniono dodatkowe pomieszczenie, by wkrótce młode mogły być karmione oddzielnie. Pozostały jeszcze do przeprowadzenia prace porządkowe na dużym wybiegu, na który za około 10 dni przeniesiona zostanie matka Vega wraz z dziećmi.

 

Dwa małe gepardy na wybiegu
Młode gepardy rozpoczęły 8 miesiąc życia. Ich masa ciała wynosi od 27 do 34 kg
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Zapraszamy do odwiedzania gdańskiego ZOO i obserwowania stada gepardów! Ogród jest czynny codziennie, przez cały rok. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.