• Start
  • Wiadomości
  • Danuta Wałęsa i hołd dla cichych bohaterek. Reakcje po uroczystości

Honorowe obywatelstwo dla Danuty Wałęsy - hołd dla cichych bohaterek. Reakcje po uroczystości

Podczas uroczystości nadania Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Danucie Wałęsie Dwór Artusa wypełniony był po brzegi. Wśród uczestników było wiele osób, które osobiście znają laureatkę. Zobacz, co mówili. Oto zebrane na gorąco komentarze po uroczystości.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
starsza kobieta w zabytkowym wnętrzu stoi i pokazuje dłońmi gest V
Danuta Wałęsa podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Danuta Wałęsa - Honorowym Obywatelem Gdańska

Pani Danuta Wałęsa podążając przez szpaler gości w Dworze Artusa na swoje honorowe miejsce, na chwilę zatrzymała się przy jednej osobie i wręczyła jej różę, którą niosła. To pani Irena Urbanek, która zna się i przyjaźni z laureatką od wielu lat.

- Jestem naprawdę bardzo wzruszona, że mogłam uczestniczyć w uroczystości - mówiła pani Irena. - Znamy się bardzo długo, przyjaźnimy się, mieszkałyśmy na Zaspie blisko siebie. Danusia zawsze mówiła, że kocha ludzi. Jestem szczęśliwa.

Danuta Wałęsa uhonorowana przez Radę Miasta Gdańska podczas uroczystości w Dworze Artusa

Bliskich osób było tego wieczora wiele. Jarosław Wałęsa przyszedł na uroczystość w dwóch rolach jako poseł na Sejm RP i jako syn. Nie krył wzruszenia, że jego mama odebrała tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

- Radość i duma. Cieszę się, że moja mam jest w taki sposób wyróżniona, bo ona jest cichą bohaterką, która nie była tak wyróżniana do tej pory. Te kobiety, które znosiły znoje walki swoich mężów, robiły to po cichu i na prawdę bohatersko. My nie dostrzegamy tego i nie potrafimy nawet powiedzieć „dziękuję”. Dzisiaj jest właśnie ten wieczór, kiedy mówimy „dziękuję bardzo” - powiedział Jarosław Wałęsa.

- Pamiętam Danutę z dawnych czasów. My byliśmy żywiołowi, a ono kiedy wchodziła, to wprowadzała spokój. Miała w sobie dużo ciepła. W jej domu było centrum najważniejszych wydarzeń we współczesnej naszej historii. Nie zapomnę, że zawsze w tych trudnych czasach pytała „Czy zrobić Ci herbatę?”. Decyzja Rady Miasta jest bardzo ważna, bo uhonorowuje wszystkie dzielne, często anonimowe, kobiety, żony i matki, które wspierały działaczy podziemia w ich walce. Bez tego nie byłoby zwycięstwa. Poza tym ma ona jeden podstawowy atut potrafiła poskromić Lecha, który był człowiekiem nieokiełznanym - mówił Andrzej Drzycimski, historyk, były rzecznik prasowy Lecha Wałęsy.

ZOBACZ ZAPIS WIDEO CAŁEJ UROCZYSTEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Danuta Wałęsa - rola kobiet w rewolucji "Solidarności

Zarówno przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak, jak i prezydent Gdańska Aleksandra Dukiewicz w swoich wystąpieniach podkreślały ważną rolę kobiet w walce z komunizmem. Ten sam wątek podkreślała Krystyna Janda, która odczytała laudację.

“Objawiła się Polakom i światu kobieta z Gdańska”. Poznaj laudację Krystyny Jandy dla Danuty Wałęsy

- Tak właśnie odbieram przyznanie pani Danucie Wałęsie tytułu honorowego obywatelstwa. To uhonorowanie za łączenie funkcji wspierania i towarzyszenia Lechowi Wałęsie z zajmowaniem się liczną rodziną. Była kobietą Sierpnia, ale też stanu wojennego. To wyróżnienie dla tych wszystkich matek i córek, które były internowane bądź pozostały w domu i wspierały mężów. Myślę, że bez tych kobiet mężczyznom byłoby o wiele trudniej - powiedziała Bożena Grzywaczewska, działaczka opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Wśród gości dostrzegliśmy wiele znanych osób. Obecny był uhonorowany również tytułem Honorowego Obywatela Gdańska znany aktor Jerzy Kiszkis wraz z córką.

- Mam najgłębsze przekonanie, że pani Danuta zasłużyła na ten tytuł pod każdym względem, jako matka, jako kobieta, jako działacz społeczny - mówił Jerzy Kiszkis. - Mam pewną osobistą satysfakcję, tak jakby ktoś bardzo mi bliski został uhonorowany. Myślę, że tak to odbierają gdańszczanie i cieszę się.

- Jestem zachwycona przyznaniem tego wyróżnienia - dodała Joanna Kiszkis – Dzisiaj patrząc na nią, kiedy tak króciutko i dobitnie przemówiła. Dobrze pamiętam - byłam wtedy młodą dziewczyną - jak odbierała Nagrodę Nobla w Oslo. Pamiętam, jak wtedy zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie swoją godnością. Jestem dumna, że dostała to wyróżnienie.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z UROCZYSTOŚCI:

 

Podczas uroczystości poseł Piotr Adamowicz odczytał list gratulacyjny od wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zanim został posłem, był dziennikarzem. Jest współautorem słynnej, bestsellerowej biografii Danuty Wałęsy zatytułowanej „Marzenia i tajemnice”.

- Ucieszyłem się, że pani Danuta została uhonorowana, bo to, co zrobiła jest istotnym fragmentem historii Gdańska, Polski, a nawet Europy. Czy to komuś się podoba, czy nie. Mam na myśli opozycyjnych radnych w Gdańsku. Wiem, że oni woleliby napisać historię na nowo - powiedział Piotr Adamowicz.

Podczas uroczystości radni koalicyjni z klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska wystąpili w odświętnych togach, usiedli na honorowych miejscach, które są przeznaczone dla radnych. Do Dworu Artusa przyszli też radni PiS, ale zajęli miejsca wśród publiczności, w tylnych rzędach. Kilka miesięcy temu, podczas głosowania, byli przeciw honorowemu obywatelstwu dla Danuty Wałęsy.

Sesja RMG. Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Miasta Gdańska - większością głosów 20 do 11

Lech Wałęsa nie był obecny podczas uroczystości, ponieważ wyjechał w zagraniczną podróż służbową.