• Start
  • Wiadomości
  • Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Miasta Gdańska - relacja z uroczystości

Danuta Wałęsa uhonorowana przez Radę Miasta Gdańska podczas uroczystości w Dworze Artusa

Było uroczyście i wytwornie pod każdym względem - w Dworze Artusa, najbardziej dostojnej sali w Gdańsku. Mieliśmy wystrzał z zawieszonego pod sklepieniami modelu feluki, piękną muzykę na żywo, w wykonaniu Cappella Gedanensis i gromkie “Sto lat!” na zakończenie. Przyszli mieszkańcy, radni, posłowie, przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak i prezydent Aleksandra Dulkiewicz. W takich okolicznościach Danuta Wałęsa przyjęła tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska. 
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do zdjęcia pozują trzy kobiety. Pośrodku kobieta w starszym wieku, w okularach, proste i dość krótkie siwe włosy. Po bokach - kobiety w średnim wieku, obie w okularach, mają włosy do ramion. Aleksandra Dulkiewicz znajduje się po lewej, jest szatynką, ma pofalowane włosy. Agnieszka Owczarczak po prawej - ma proste włosy ciemny blond
Danuta Wałęsa w towarzystwie prezydent Aleksandry Dulkiewicz i Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej RMG. Świeżo upieczona Honorowa Obywatelka Gdańska trzyma dyplom potwierdzający to najwyższe w mieście wyróżnienie
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Publiczność śpiewa "Sto lat!" dla Danuty Wałęsy, Cappella Gedanensis wtóruje

Wszystko odbyło się w poniedziałek, 6 lutego o godz. 18.00 w Dworze Artusa, podczas uroczystej sesja Rady Miasta Gdańska. 

Laudację na jej cześć Danuty Wałęsy napisała i wygłosiła Krystyna Janda, wybitna aktorka, która już u progu kariery zasłynęła rolą w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy.

“Objawiła się Polakom i światu kobieta z Gdańska”. Poznaj laudację Krystyny Jandy dla Danuty Wałęsy, Honorowej Obywatelki miasta

Wysłuchaliśmy także wystąpień przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszki Owczarczak oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Poseł Piotr Adamowicz odczytał list gratulacyjny od Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a na cześć bohaterki spotkania wystrzeliła feluka (model dawnej galery bojowej). Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Cappella Gedanensis, która wykonała m.in. “Alleluja” G.F. Haendla z Oratorium “Mesjasz”. Gdy pod koniec uroczystości publiczność spontanicznie zaczęła śpiewać Danucie Wałęsie "Sto lat!", muzycy zespołu akompaniowali na skrzypcach.

Uchwała w sprawie nadania tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska Danucie Wałęsie to wspólna inicjatywa klubów radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska.

Sesja RMG. Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Miasta Gdańska - większością głosów 20 do 11

Agnieszka Owczarczak: szacunek i podziękowanie dla wszystkich ludzi opozycji

Podczas uroczystości w Dworze Artusa, sylwetkę laureatki przypomniała przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

- Pani Danuta jako 20-latka wyszła za mąż za Lecha Wałęsę, robotnika Stoczni Gdańskiej, późniejszego lidera Solidarności i Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Doczekali się ośmiorga dzieci. Kiedy jej mąż podejmował walkę o suwerenną Polskę, ona o jego działaniach dowiadywała się z Radia Wolna Europa - mówiła przewodnicząca Owczarczak. - 10 grudnia 1983 roku w imieniu Lecha, który nie chciał opuścić kraju z obawy, że nie będzie mógł już wrócić, odebrała w Oslo wraz z synem Bogdanem Pokojową Nagrodę Nobla. Po latach wspominała, że mąż nie zapytał, czy czuje się na siłach jechać, ale ona nie buntowała się. „Skoro mam jechać to pojadę. Niczym automat, maszyna.” Powtarzała sobie, że jest „turem, który wszystkiemu poradzi. Ja wszystko potrafię, a jak nie umiem, to się nauczę”. - napisała we wspomnieniach.

Z pewnością nie była to w tamtej sytuacji politycznej łatwa misja do wykonania dla skromnej kobiety z Gdańska. Gdy okazało się, że mający z nią jechać Tadeusz Mazowiecki nie dostał zgody na wyjazd, pani Danuta została właściwie pozostawiona sama z wykonaniem zadania. Musiała się przygotować emocjonalnie. Wiedziała, że jej rolą jest stworzyć odpowiedni wizerunek: I tu znów cytat ze wspomnień: „Nie pojadę po Nobla, jako Danuta, żona Lecha Wałęsy, lecz pojadę tam jako Danuta, kobieta Polka. Kobieta, która będzie reprezentować polskie kobiety”.

Siedem lat później, 22 grudnia 1990 roku, po wygranych przez Lecha Wałęsę wyborach prezydenckich, na pięć lat objęła obowiązki pierwszej damy. Z zapałem oddała się działalności społecznej. Dołączyła do rady fundatorów Fundacji „Sprawni Inaczej”, była honorową prezeską gdańskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury. A także członkinią wielu rad honorowych konkursów i organizacji społecznych.

Danuta Wałęsa była wielokrotnie nagradzana. Zdobyła m.in.: nagrodę Wiktor w kategorii Największe Odkrycie Telewizyjne roku 2011, nagrodę TVP Kultura w kategorii Gwarancje Kultury, nagrodę Róże Gali w kategorii Literatura za książkę „Marzenia i tajemnice”, nagrodę „Tygodnika Powszechnego”, Medal Świętego Jerzego, nagrodę radia RMF Classic w kategorii Za klasę i styl, nagrodę radia Tok FM oraz tytuł Człowieka Roku 2011 „Dziennika Bałtyckiego”.

W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”.

W imieniu wszystkich kobiet wspierających ruch Solidarność

Wyróżnienie Danuty Wałęsy tytułem jest jednocześnie hołdem dla wszystkich żon i matek, które wspierały działaczy demokratycznej opozycji w PRL. Agnieszka Owczarczak tak dziękowała Honorowej Obywatelce Gdańska.

- Patrząc na przykład Pani Danuty Wałęsy, zobowiązani jesteśmy pamiętać, że za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały właśnie żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki. Wspierali i zapewniali poczucie bezpieczeństwa. Jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy los, w ciągłym napięciu i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy a jutro jest zawsze niepewne - mówiła Agnieszka Owczarczak. - Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności. W imieniu Rady Miasta Gdańska dziękuję pani Danucie Wałęsie, że przyjęła ten najwyższy honor naszego miasta w imieniu swoim, ale także wszystkich kobiet wspierających ruch Solidarność. Kobiet dzielnie znoszących nieobecność strajkujących, a potem internowanych mężów. Kobiet, które biorąc na swoje barki wszystko, co w tamtym trudnym czasie przynosiło im życie, zapewniały poczucie bezpieczeństwa i namiastki normalności swoim rodzinom. Tym wyróżnieniem chcemy wyrazić szacunek i podziękowanie wszystkim ludziom zaangażowanym w działania opozycji antykomunistycznej w Polsce.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z UROCZYSTOŚCI:

Aleksandra Dulkiewicz: "Dziękuję za świadectwo sensu i wartości trudu kobiet, dowód ich siły i godności"

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w bardzo osobistych słowach podkreśliła wdzięczność dla Danuty Wałęsy za dawanie kobietom nadziei oraz świadectwo sensu i wartości ich trudu.

- Na zdjęciach sprzed lat widzę kobietę z małym dzieckiem, która odwiedza męża w strajkującej stoczni. Z balkonu bloku na Zaspie uśmiecha się z dłonią wzniesioną w geście wiktorii, pozdrawia tłumy, które przyszły na znak solidarności z internowanym Lechem Wałęsą. Podziwiam ją, gdy w Oslo odbiera w imieniu całego ruchu Solidarność Pokojową Nagrodę Nobla dla przywódcy związku. Gdy we wzorzystej sukience u boku męża, oddaje głos w wyborach 4 czerwca 1989. A potem pełni honory pierwszej damy i bez rozgłosu pracuje na rzecz dobra wspólnego, niezmiennie tuląc w ramionach dzieci, potem wnuki - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Czuję wielką wdzięczność, pani Danuto. Dziękuję za świadectwo sensu i wartości trudu kobiet, dowód ich siły i godności. Dziękuję za dawanie kobietom nadziei. Dziękuję wreszcie za uświadomienie wielu, że my kobiety mamy prawo myśleć też o sobie. Dla Gdańska to prawdziwy zaszczyt, że ma taką obywatelkę

Honorowe obywatelstwo dla Danuty Wałęsy - hołd dla cichych bohaterek. Reakcje po uroczystości

Danuta Wałęsa: "Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, mamy krótki czas na ziemi, szanujmy się"

- Dziękuję Radzie Miasta i Pani Przewodniczącej za tak wielki zaszczyt, który mnie spotkał. Dziękuję za to całej Radzie, i tym, co za tym głosowali i tym, co nie głosowali. Mam nadzieję, że wszyscy państwo w Radzie Miasta i wszyscy ci, którzy są za PiS-em, nie będą aż tacy zadziorni i złośliwi, że będą dzielić ludzi na dwa oddziały. Bo wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, mamy krótki czas na ziemi i szanujmy się. Zwracajmy się do siebie z szacunkiem i z miłością - powiedziała Danuta Wałęsa po otrzymaniu wyróżnienia.

Honorowa Obywatelka Gdańska podziękowała także Krystynie Jandzie, Agnieszce Owczarczak i prezydent Aleksandrze Dulkiewicz za to - jak żartobliwie ujęła - że wszystkiego o niej można było się z ich wystąpień dowiedzieć, a ona nie musi już „skracać swego życiorysu”.

ZOBACZ ZAPIS WIDEO CAŁEJ UROCZYSTEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej