• Start
  • Wiadomości
  • Hevelianum z pomysłem dla Kaponiery Środkowej - konsultacje projektu

Hevelianum ma pomysł na nowe życie dla Kaponiery Środkowej - przyjdź na konsultacje

Położona nieco na uboczu “głównego nurtu” Fortu Góry Gradowej Kaponiera Środkowa to kolejny zabytkowy obiekt, w który Hevelianum chciałoby tchnąć nowe życie i wyremontować. W niedzielę, 29 października, odbędą się konsultacje społeczne projektu „Pracownia Rzemiosł Dawnych w zabytkowym obiekcie Kaponiery Środkowej”.
27.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ceglany budynek z trawiastym dachem
Kaponiera środkowa, natkniemy się na nią idąc Redutą Miejską w stronę ul. Powstańców Warszawskich, za dolnymi zielonym drzwiami działała kiedyś pracownia kowalstwa artystycznego
Fot. mat. Hevelianum

O Kaponierze środkowej na Górze Gradowej

Kaponiera środkowa wraz z Poterną Drogi Straży oraz Galerią Przeciwskarpową z Blokhauzem tworzy Zespół Kaponiery Środkowej. Kaponiera to charakterystyczna, dwukondygnacyjna budowla, przypominająca kształtem trapez. Powstała w latach 60-tych XIX wieku i jest jedną z trzech kaponier Fortu Góry Gradowej położonych w zachodniej części umocnień fortyfikacyjnych.

Starsi gdańszczanie mogą jeszcze pamiętać czasy, gdy funkcjonowało tu kowalstwo artystyczne. Od dobrych 20 lat budynek nie jest już jednak użytkowany.

Jak pięknieje Zespół poszpitalny Bożego Ciała. Relacja z dnia otwartego

Hevelianum, obecnie zaangażowane w remont kapitalny trzech obiektów Zespołu poszpitalnego Bożego Ciała, którego zakończenie planowane jest za rok, równolegle patrzy w przyszłość, a dokładnie właśnie na Kaponierę Środkową.

- Kaponiera środkowa jest położona trochę na uboczu względem pozostałych zabudowań Hevelianum na Górze Gradowej, ale jest to obiekt zdecydowanie wart zaopiekowania, przywrócenia go do życia - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. - Chcielibyśmy, we współpracy z Garnizonem Gdańsk, urządzić w kaponierze przestrzeń warsztatową z wystawą pod nazwą Pracownia Rzemiosł Dawnych i wystąpić o dofinansowanie adaptacji kaponiery na ten cel z Funduszy Europejskich dla Pomorza. Konsultacje społeczne są obowiązkowym elementem naszych starań o te środki. Zapraszam wszystkich chętnych do udziału.

Konsultacje społeczne odbędą się w Wozowni Artyleryjskiej w Sali Haxo (1 piętro) w niedzielę 29 października o godzinie 12:00.

ceglany budynek zabytkowy z dachem trawiastym
Ponad kaponierą środkową (po lewej) położone są m. in. Koszary Schronowe i główny plac Góry Gradowej
Fot. mat. Hevelianum

Pracownia Rzemiosł Dawnych składać się będzie z dwóch części:

  • Parter - będzie ogólnodostępną przestrzenią ekspozycyjną z wystawą w formie wielkoformatowych wydruków na szkle hartowanym, która będzie prezentować historię obiektu, fortu i Gdańska.
  • Piętro - ma być wielofunkcyjną przestrzenią warsztatową w założeniu przeznaczona dla grup do 25-30 osób, z możliwością organizacji spotkań na większa liczbę osób.

Powierzchnia użytkowa kaponiery środkowej na obu poziomach to blisko 150 mkw.

Projekt będzie uwzględniał rozwiązania ułatwiające dostęp i korzystanie z obiektu oraz jego przyszłych funkcji osobom z niepełnosprawnościami.

Więcej szczegółów na temat projektu przyszłej Pracowni - na stronie Hevelianum.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku