II Nagroda im. Pawła Adamowicza wręczona w Brukseli

Jury II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza doceniło gminę Michałowo za “odwagę i doskonałość w działaniach na rzecz promowania wolności, solidarności i równości”. Decyzję ogłoszono 13 stycznia w Gdańsku, lecz oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się środę, 8 lutego 2023 r, podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Wydarzenie będzie transmitowane na portalu gdansk.pl o godz. 18.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230113_nagroda-adamowicz-ecs_029_949x633
Laureatem zbiorowym II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza została Gmina Michałowo - za pomoc emigrantom na wschodniej granicy Polski. W imieniu burmistrza gminy Marka Nazarko, nagrodę z rąk prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz oraz Magdaleny i Antoniny Adamowicz odebrał Konrad Sikora, zastępca burmistrza Michałowa
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

O niewielkiej gminie - Michałowo to nazwa miasta i 6,5 tysięcznej gminy położonej na południowy wschód od Białegostoku, tuż przy granicy z Białorusią - stało się głośno w związku z trwającym kryzysem humanitarnym na granicy z Białorusią. 

Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław - miasta Literatury UNESCO, należące również do sieci ICORN. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników Jury, 21 stycznia 2023 r., w Europejskim Centrum Solidarności, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury tak uzasadniał decyzję Jury: - Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Chcielibyśmy podziękować za odwagę obywatelską, europejską solidarność, za sprawiedliwość i niezłomną postawę. Za zmierzenie się ze „strachem, ignorancją, stereotypem i antyimigracyjnym populizmem.

- Już sama nominacja dla tak małej gminy gdzieś na skraju Polski, tuż przy granicy z Białorusią, jest dla nas ogromnym wydarzeniem - dziękował tego dnia Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa. - To jest nagroda dla wszystkich mieszkańców i będzie tak wyeksponowana, żeby każdy mógł ją zobaczyć, poczuć, że należy do niego. To wyróżnienie dla tych osób, które doświadczając szykan, prześladowania i pogróżek nie przestawały pomagać. Solidarność jest w każdym z nas i dotyczy każdego elementu naszego życia. I tak powinno być zawsze. 

Specjalne wyróżnienie Jury przyznało też Oleksandrowi Babychowi, więzionemu i torturowanemu przez Rosjan burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan.

20230113_nagroda-adamowicza-ecs_001_949x633-min
Statuetka Nagrody im. Pawła Adamowicza jest dziełem rzeźbiarza, Krzysztofa Bednarskiego
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Warto dodać, że Miasto Gdańsk w najtrudniejszym na Michałowa i ludziom na granicy czasie, zaoferowało gminie pomoc finansując Mobilny Punkt Pomocy, który wyposażono w podstawowy sprzęt medyczny, ubrania, koce, prowiant, artykuły higieniczne. Wydawano też tam ciepłe posiłki potrzebującym.

O Nagrodzie im. Pawła Adamowicza

Europejski Komitet Regionów ustanowił nagrodę im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i Miastem Gdańsk ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku podczas wypełniania swoich publicznych obowiązków.

Nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Laureatką I edycji nagrody została burmistrz Kolonii Henriette Reker.

Burmistrz Kolonii Henriette Reker odbiera Nagrodę im. Pawła Adamowicza

Decyzję Jury II edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza ogłoszono 13 stycznia w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności.

Gdańsk stawia na rozwój czytelnictwa i powalczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO

TV

100-lecie ulicy Krętej