• Start
  • Wiadomości
  • Główna nagroda w loterii PIT wręczona. Elektryczny Peugeot trafił w ręce młodej nauczycielki

Główna nagroda w loterii PIT wręczona. Elektryczny Peugeot własnością młodej nauczycielki

Nie tylko najmłodsi cieszą się dziś z prezentów, jakie zapewne z rana znaleźli w wyczyszczonych butach czy skarpetach. Z uśmiechem nie rozstaje się dziś także pani Katarzyna, która we wtorkowe popołudnie, 6 grudnia, z rąk prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz odebrała kluczyki do elektrycznego samochodu osobowego Peugeot e-208. - Prawdopodobnie będzie to pierwszy "elektryk", który będzie jeździł po Nowym Porcie - stwierdziła.
( 06.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Katarzyna Bałżewska właśnie została właścicielką elektrycznego samochodu - głównej nagrody w miejskiej loterii PIT-owej
Pani Katarzyna właśnie została właścicielką elektrycznego samochodu - głównej nagrody w miejskiej loterii "PIT-owej"
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Kto wygrał główną nagrodę w Loterii PIT w Gdańsku?

Loteria PIT zorganizowana została w tym roku w Gdańsku po raz szósty. Jej celem jest zachęcenie osób, które mieszkają w naszym mieście do rozliczania się z podatków właśnie w Gdańsku. Udział w podatku PIT jest jedną z najważniejszych składowych budżetu miasta. W 2021 roku przychody do budżetu Gdańska z tego tytułu wyniosły dokładnie 1 095 720 624 zł.

Nagrodą główną w tegorocznej loterii był elektryczny samochód marki Peugeot. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz kluczyki do auta oficjalnie przekazała wyłonionej w losowaniu właścicielce we wtorek, 6 grudnia, na placu przed Forum Gdańsk.

Nagrodzeni za zasługi dla seniorów i młodzieży

Pani Katarzyna nie ukrywała radości z wygranej, ale przyznała też, że samochodem elektrycznym nigdy nie jeździła. Po przekazaniu kluczyków obie panie wsiadły więc do samochodu i przejechały "na próbę" kilkanaście metrów.

- Na co dzień jeżdżę częściej rowerem elektrycznym, ale samochód i prawo jazdy też posiadam. Ten elektryczny, jak już ustaliliśmy w rodzinie, będzie wspólny. Będą z niego korzystać także moi rodzice. Miejsce w garażu już jest przygotowane - mówiła podczas uroczystości pani Katarzyna. - Samochód będzie nam służył głównie do poruszania się po mieście. Sporo w nim różnych przycisków. Muszę na spokojnie, już w domu, przeczytać dokładnie instrukcję obsługi.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła oficjalnie kluczyki do nowego samochodu elektrycznego pani Katarzynie Bałżewskiej. Uroczystość odbyła się na placu przy Forum Gdańsk
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła oficjalnie kluczyki do nowego samochodu elektrycznego pani Katarzynie. Uroczystość odbyła się na placu przy Forum Gdańsk
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wygrana była dla niej dużą niespodzianką.

- Wiedziałam, co prawda, kiedy jest losowanie. Tego dnia, kiedy wróciłam z pracy, trzymałam telefon pod ręką, i... po prostu czekałam. Nie ukrywam, że miałam nadzieję "coś" wygrać. Nie spodziewałam się jednak, że będzie to samochód. Mieszkam w Nowym Porcie. To będzie chyba pierwszy "elektryk", który będzie jeździł po tej dzielnicy - śmiała się pani Katarzyna.

Święty Mikołaj przypłynął, iluminacje i choinka na Długim Targu rozświetlone

Dzięki PIT Miasto remontuje, sprząta i buduje

- PIT to główne źródło dochodów gminy. To jest to, czym możemy gospodarować, decydując o tym, jak wygląda nasze miasto. I nie są to tylko inwestycje, ale też takie kwestie, jak to czy droga jest odśnieżona, zamieciona czy ulica jest oświetlona. W przyszłym roku ten PIT będzie bardzo ważny. Dlatego każdy włodarz miasta zachęca do tego, by ci, którzy korzystają z miasta, z różnych usług, płacili PIT tutaj, na miejscu, choć różne manipulacje przy zmianach podatkowych powodują, że jest go coraz mniej w budżecie miejskim, a coraz więcej w budżecie centralnym - zwraca uwagę prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Na 2023 rok, według wyliczeń Ministerstwa Finansów, otrzymamy jedynie 900 milionów złotych.

Ponad 15 tys. osób wzięło udział w loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!"

W 6. edycji loterii "PIT w Gdańsku. Się opłaca!" wzięło udział 15122 osób. W tej liczbie odnotowano 923 zgłoszenia osób, które po raz pierwszy złożyły deklarację podatkową w naszym mieście.

Pieniądze z podatków przeznaczane są m.in. na budowę ścieżek rowerowych, remonty chodników i ulic, zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach czy inwestowanie w nowe miejsca rekreacji - a więc przekłada się to na komfort życia wszystkich mieszkańców.

Udział w loterii mogła wziąć osoba zamieszkała na terenie miasta Gdańsk, która złożyła deklarację podatkową PIT za 2021 rok w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku, "właściwym miejscowo ze względu na adres zamieszkania", czyli wskazała w deklaracji podatkowej PIT Gdańsk jako miejsce zamieszkania.

W puli tegorocznej loterii było 26 nagród. Poza samochodem Peugeot E-208 Active o napędzie elektrycznym, do laureatów loterii trafiło także 15 rowerów trekkingowych i 10 smartfonów. Losowanie nagród odbyło się 16 maja.

Po przekazaniu kluczyków, samochód trzeba było od razu wypróbować...
Po przekazaniu kluczyków, samochód trzeba było od razu wypróbować...
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl