• Start
  • Wiadomości
  • Gdzie jest najlepszy klimat rowerowy w Polsce? Ponownie w Gdańsku

Gdzie jest najlepszy klimat rowerowy w Polsce? Ponownie w Gdańsku

Gdańsk uzyskał najlepsze noty w odbywających się co dwa lata Badaniach Klimatu Rowerowego, w którym oceny dokonują internauci. Nasze miasto uzyskało najwyższą ocenę rowerzystów w kategorii ponad 200 tys. mieszkańców, a jednocześnie najwięcej osób w skali kraju zdecydowało się na udział w ankiecie właśnie w Gdańsku.
23.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
tłum dzieci na rowerach na drodze rowerowej
Oficjalne otwarcie Nowej Warszawskiej, marzec 2023
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Gdańsk znowu najlepszy w Badaniach Klimatu Rowerowego

Gdańsk uzyskał najlepszą ocenę internautów w kategorii miejscowości powyżej 200 tys. mieszkańców,  w tworzonym na podstawie wyników badania Rankingu Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom stolica Pomorza zajęła więc pierwsze miejsce.

Na dalszych pozycjach znalazły się Poznań i Kraków.

Wyniki badania zaprezentowano 23 maja, podczas 2. edycji konferencji Samorządy Przyjazne Życiu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

- Sukces w tegorocznej edycji Badań Klimatu Rowerowego jest dla nas szczególnie ważny w kontekście przygotowań do światowego kongresu rowerowego Velo-city 2025, który odbędzie się właśnie w Gdańsku - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Bardzo nam zależy, aby poznać opinię mieszkańców, którzy korzystają z rowerów zarówno na co dzień, jak i rekreacyjnie. Ta perspektywa dostarcza nam wielu cennych informacji, dzięki którym wiemy, jak rozwijać politykę rowerową.

Warto podkreślić, że w poprzedniej, przeprowadzonej w 2020 roku edycji badania, nasze miasto również wygrało, wyprzedzając takie metropolie jak Białystok, Kraków czy Poznań. 

Velo-city 2025. Za dwa lata Gdańsk gospodarzem najważniejszej konferencji rowerowej

wymieniona osoba stoi przed kamerą, obok kilka mikrofonów, w tle kilku mężczyzn
Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych w ogniu pytań dziennikarzy w Poznaniu
Fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Najwięcej uczestników badania? Z Gdańska!

Gdańsk nie miał sobie równych również jeżeli chodzi o frekwencję w grupie miast powyżej 200 tys. mieszkańców.

Liczba prawidłowo wypełnionych ankiet wyniosła ponad 2,5 tys. Współczynnik liczby osób biorących udział w badaniu na każdy tysiąc mieszkańców wyniósł u nas aż 5,22. To zdecydowanie więcej niż w 2020 roku, kiedy ten wynik kształtował się na poziomie 1,56.

- Z dużą satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o tym, że nasze miasto uzyskało w badaniu tak znakomitą frekwencję. To sprawia, że wyniki są miarodajne i mogą stanowić dla nas ważny punkt odniesienia – dodaje Piotr Kryszewski.

Warto podkreślić, że w skali całego kraju liczba respondentów wyniosła 13 320 - o 37 proc.  więcej w porównaniu z badaniami w 2020 roku.

Aktualizacja Systemu Tras Rowerowych dla Gdańska - zobacz gotowy projekt STeR 2.0

Badania Klimatu Rowerowego - co to jest? 

Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w Polsce przez stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA). Przeprowadzane są według sprawdzonej i rozwijanej od 1998 roku metodologii Fahrradklima-Test. Z zastosowaniem tej metody w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.

Dzięki badaniom klimatu rowerowego uzyskiwane są dane w postaci subiektywnych opinii osób korzystających z roweru.

Ogólnopolskie badania przeprowadzane są w cyklu dwuletnim i odbyły się po raz drugi. Narzędziem badania jest kwestionariusz ankietowy w wersji online. Zawiera on 27 podstawowych pytań podzielonych na pięć obszarów tematycznych, a także pytania dodatkowe i metryczkowe.
Kwestionariusz jest wypełniany anonimowo, a system posiada zabezpieczenia przeciw wielokrotnemu wypełnianiu ankiet przez jedną osobę. By ułatwić wyniki polskich miast z wynikami innych miast Europy, przyjęta skala ocen zakłada, że 1 jest oceną najwyższą, a 6 najniższą.

Co sprawdzają Badania Klimatu Rowerowego?

Obszary tematyczne ankiety internetowej:

  • Wartościowanie korzystania z rowerów
  • Bezpieczeństwo osób korzystających z rowerów
  • Rower i klimat ruchu drogowego
  • Komfort jazdy rowerem
  • Infrastruktura i sieć udogodnień do jazdy rowerem

Kto zgłasza miasto do udziału w Badaniach KIimatu Rowerowego?

Chęć udziału miasta lub gminy w badaniach zgłaszają samorządy, które dystrybuują informację o przeprowadzaniu badania wśród swoich mieszkańców. Udział samorządów w badaniach jest bezpłatny.

Użytkownicy rowerów jako eksperci w zakresie codziennych podróży oceniają swoje lokalne środowisko rowerowe. W badaniu może wziąć udział każdy, niezależnie od tego, jak często korzysta z roweru. Wyniki przedstawiane są w czterech grupach w zależności od liczby mieszkańców miasta lub gminy. Każdy samorząd otrzymuje indywidualny raport z badania, jeśli spełnił minimalny próg liczby wypełnionych ankiet.

Wyniki badań dają wielowymiarowy obraz sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach Polski. Umożliwia to wsparcie argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych. Badania Klimatu Rowerowego  są próbą zebrania opinii o jakości korzystania z roweru w polskich miastach i gminach. Ich wyniki tworzą Ranking Miast i Gmin Przyjaznych Rowerzystom.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska