• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie zoo ponownie otwarte. Deszczowy dzień nie odstraszył miłośników zwierząt

Gdańskie zoo ponownie otwarte. Deszczowy dzień nie odstraszył miłośników zwierząt

W kaloszach i z parasolami, stęsknieni mieszkańcy Trójmiasta przyszli we wtorek, 19 maja, do ponownie otwartego Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Kasy biletowe przed bramą główną są jednak wciąż zamknięte. Bilety do zoo można kupić jedynie przez internet w ograniczonej liczbie do 500 dziennie.
( 20.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Iwona, Adam i Basia Hennig to stali bywalcy zoo. Wizyta w ogrodzie raz do roku stała się tradycją w tej rodzinie
Iwona, Adam i Basia Hennigowie - to stali bywalcy zoo. Wizyta w ogrodzie raz w roku stała się tradycją w ich rodzinie
fot. Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo. Gacek i kangury Benetta

 

Bramy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego z powodu epidemii były zamknięte przez ponad dwa miesiące. We wtorek, 19 maja, zoo ponownie zaprosiło gości, którzy mimo deszczowej pogody przyszli do ogrodu. W ciągu trzech godzin od otwarcia bram, licznik umiejscowiony na wejściu wskazywał 121 osób. Wśród nich znalazła się rodzina Hennigów, czyli mama Iwona i dzieci: Basia oraz Adam. Zaopatrzeni w kalosze, parasole i kurtki chroniące przed deszczem zapewniali, że tak bardzo tęsknili za wizytą w zoo, że żadna pogoda im nie straszna. 

- Nie mogliśmy sobie odpuścić, żeby nie być w zoo w pierwszym dniu jego otwarcia - mówi Iwona Hennig. - Mamy taką rodzinną tradycję, że zawsze między pierwszym a trzecim maja odwiedzamy zoo. Tak robimy co roku, od szesnastu lat. Tym razem jesteśmy z trzytygodniowym opóźnieniem, ale się udało. 

Tęsknota za coroczną wizytą w zoo nie była jedynym powodem, dla którego rodzina Hennigów wybrała się odwiedzić zwierzęta akurat tego dnia. 

- Wczoraj miałem urodziny i ta wizyta to urodzinowy prezent - dodał Adaś. 

 

ZOO PONOWNIE OTWARTE - ZOBACZ FILM

 

Choć Gdański Ogród Zoologiczny jest już otwarty, kasy biletowe, które znajdują się przed bramą główną ogrodu, są i będą zamknięte. W praktyce oznacza to, że bilety wstępu kupimy wyłącznie przez internet. Gdański Ogród Zoologiczny zadecydował, że w najbliższym czasie takich biletów sprzeda nie więcej niż 500 dziennie. 

Bilety są dostępne na stronie zoo w cenie 25 zł. za bilet ulgowy, 30 zł. za bilet normalny.

- Oczywiście zachowujemy prawo bezpłatnego wejścia dla emerytów i rencistów powyżej 70. roku życia, grupy inwalidzkie zgodnie z przepisami w prawie polskim, dzieci do lat trzech wchodzą za darmo - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Myślę że jednorazowo na terenie zoo nie będzie przebywać więcej niż 800 - 900 osób. Przy przestrzeni jaką mamy powinna być to gwarancja bezpieczeństwa, ale będzie to też zależało od zwiedzających. 

Ze względu na konieczność unikania zgromadzeń, w najbliższym czasie nie będą honorowane wejścia na karty, np. mieszkańca, turysty, dużej rodziny. Nieczynne też będzie małe zoo, park linowy, kolejka retro i wypożyczalnia wózków dla najmłodszych.

- Z powodu zapewnienia bezpieczeństwa naszym gościom, także wszystkie pawilony są zamknięte, natomiast większość zwierząt jest widoczna na zewnątrz. Póki co na pewno nie zobaczymy gadów: krokodyli, żółwi, które są w terrariach, natomiast inne zwierzęta, jak żyrafy, które mają duże wybiegi, zobaczymy - mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 

 
Pawilion z żyrafami jest zamknięty, ale zobaczymy je wybiegu. Gdański Ogród Zoologiczny ponownie jest otwarty dla zwiedzających - codziennie, w godz. 9.00 - 19.00
Pawilion z żyrafami jest zamknięty, ale zobaczymy je wybiegu. Gdański Ogród Zoologiczny ponownie jest otwarty dla zwiedzających - codziennie, w godz. 9.00 - 19.00
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.

 

To prawda - żyrafy pierwszego dnia po ponownym otwarciu prezentowały się na dworze. Tak samo, jak Wiki i Katka, czyli wiekowe słonie. Właśnie w ich pobliżu spotkaliśmy Matyldę, Nikolaosa, Leonidasa i ich mamę Ulę. 

- Czekaliśmy na otwarcie, w zoo jesteśmy średnio raz w miesiącu - powiedziała pani Ula. 

Dlaczego ta rodzina tak często odwiedza Gdański Ogród Zoologiczny? Odpowiedź jest oczywista - bo dzieci kochają zwierzęta. 

 
Matylda, Nikolaos i Leonidas dotychczas odwiedzali zoo raz w miesiącu. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdy nie rodzice, którzy ukryli się poza kadrem
Matylda, Nikolaos i Leonidas dotychczas odwiedzali zoo raz w miesiącu. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdy nie rodzice, którzy ukryli się poza kadrem
fot. Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

Przebywając na terenie zoo należy pamiętać o obowiązku noszenia maseczek, dobrze też nie zapominać o rękawiczkach. Na terenie ogrodu pojawiły się informacje, które przypominają o zakazie dotykania szyb czy barierek, które raz na godzinę są dezynfekowane. 

- Myślę, że pogoda niedługo się poprawi, ale ona wbrew pozorom też nam sprzyja, bo teraz pada, jutro ma być ładniej, więc to też będzie takie dawkowanie emocji i liczby osób w ogrodzie - mówi Michał Targowski. - I dobrze, bo będziemy obserwować czy gdzieś jakichś błędów nie popełniliśmy, czy nie powinniśmy czegoś poprawić. Wiadomo że z taką sytuacją zetknęliśmy się pierwszy raz w życiu. 

 

Historie zwierząt z gdańskiego zoo - Liza i jej szympansia rodzina

 

Do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego od wtorku, 19 maja, można dojechać autobusami sezonowej linii 622, która kursuje na trasie: Oliwa Pętla Tramwajowa - Oliwa ZOO. Aktualny rozkład jazdy