Gdańskie Lekcje Obywatelskie w VII LO: “Dobrze, że pytacie o waszą codzienność”

Spotkanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z uczniami, realizowane cyklicznie w ramach projektu Gdańskie Lekcje Obywatelskie, w piątek 10 marca 2023 roku odbyło się w VII Liceum Ogólnokształcącym na Chełmie. Uczniowie pytali o m.in o zdrowie psychiczne młodych ludzi na Pomorzu, kwestie komunikacji w Gdańsku i wsparcie dla młodzieżowych teatrów.
10.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230310-lekcja-obywatelska-59_949x633
Nz. Tradycyjne wspólne zdjęcie po zakończonym spotkaniu w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich. Nz. Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Gdańsku z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W drodze do samodzielności. Gdańskie Centrum Integracji wspiera uchodźców z Ukrainy

Gdańskie Lekcje Obywatelskie - na czym polegają? 

VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego przy ulicy Chałubińskiego w Gdańsku jest jedną 60 szkół i przedszkoli uczestniczących w projekcie Gdańskich Lekcji Obywatelskich, których celem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. 

Zajęcia lekcyjne, których scenariusze dla każdego poziomu nauczania przygotowali nauczyciele skupieni w sieci Kreatywna Pedagogika, to część projektu. W programie skierowanym do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych jest także spotkanie z prezydentem Gdańska dające młodym ludziom możliwość zadania nurtujących ich pytań.

- To program stworzony, aby dać wam narzędzia do tego, abyście byli świadomymi obywatelami - tak rozpoczęła spotkanie z uczniami prezydent Gdańska. - Raz w tygodniu spotykam się z młodymi ludźmi, odpowiadam na wasze pytania, a nie ma pytań tabu, czy zbyt trudnych. Ale żeby być świadomym, trzeba mieć wiedzę, stąd na krzesłach książeczka Timothy Snydera "O tyranii", która traktuje o trudnych sprawach. Ja swoją dostałam od prezydenta Adamowicza i mam do dziś. Mam nadzieję, że w weekend przeczytacie chociaż jedną lekcję. 

20230310-lekcja-obywatelska-40_949x633
- Cieszę się, że zadajecie pytania dotyczące waszej codzienności, myślicie o tym, żeby ją poprawić - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska w VII LO
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Co miasto może zrobić dla poprawienia kondycji psychicznej młodych ludzi? 

Pierwsze pytanie dotyczyło największego na Pomorzu odsetka samobójstw wśród młodych ludzi, ich kiepskiego zdrowia psychicznego. 

- Czy Miasto wie, dlaczego tak jest? Jaki ma pomysł na zatrzymanie tego zjawiska - pytał Sambor Godziszewski z III klasy. 

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że w dziedzinie ochrony zdrowia psychicznego miasto nie dysponuje zbyt wieloma narzędziami, samorząd nie ma wpływu na np. większą liczbę specjalistów psychiatrii. 

Rudniki. Pierwsze w dzielnicy boisko dla mieszkańców. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

- To co my w Gdańsku robimy, to jest Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Gdańsk  jest jednym z niewielu miast w Polsce, które mają  taki program. Nie jest na pewno wystarczający, ale jest jakąś ofertą wsparcia. Na lekcjach obywatelskich w jednej ze szkół padła propozycja, aby wprowadzić zajęcia dotyczące zdrowia psychicznego. To dobry pomysł, tylko nie mamy na to finansów. Jednak każdy z nas może coś zrobić  w tym względzie, po prostu nie być obojętnym. Żyjecie w klasie, grupie rówieśniczej czy sąsiedzkiej, jeśli widzicie, że ktoś ma kłopot, postarajcie się nie pozostawiać go samego, na tyle ile możecie. 

Mniejsze klasy i wsparcie dla młodzieżowych teatrów

Barbara, tegoroczna maturzystka zapytała, czy można zrobić coś, aby klasy liczyły mniej uczniów.  

- Tu mamy parę kwestii - tłumaczyła Aleksandra  Dulkiewicz. - Pieniądze, kwestia wahań demograficznych, kumulacji roczników, konsekwencji decyzji i zmian w systemie edukacyjnym. Każdy chciałby być w 15-osobowej klasie, ale na pewno wiązałoby się to z finansami. A dziś z budżetu Gdańska, dodajmy 4 miliardowego, aż 1,5 mld idzie na edukację. Połowę tej kwoty dostajemy z budżetu państwa, drugą finansuje miasto. Niestety na razie o mniejszej liczebności klas nie możemy myśleć. 

Jedna z uczennic VII LO zapytała o pomoc offowym i młodzieżowym teatrom, które nie mają miejsca na próby czy wystawianie sztuk. 

- Mamy różne programy wsparcia - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. - Są stypendia dla młodych twórców, które przyznajemy co roku, sprawdzę też w Wydziale Rozwoju Spraw Społecznych, czy mogłaby znaleźć się jakaś forma wsparcia. Na pewno doradzałabym kontakt z Gdańskim Archipelagiem Kultury, który mógłby użyczyć swoje przestrzenie. To współdzielenie przestrzeni jest elementem kultury współżycia społecznego, bo na pewno takiej możliwości, abyście dostali osobny lokal, nie ma. 

20230310-lekcja-obywatelska-51_949x633
Gdańska Lekcja Obywatelska w VII LO
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Komunikacja czyli jak najlepiej dojechać do szkoły? 

Krystian z Trąbek Wielkich zapytał, czy jest możliwość ulgi dla uczniów i studentów uczących się w Gdańsku, ale dojeżdżających tu z okolic miasta. 

Prezydent Dulkiewicz podkreśliła, że Karta Mieszkańca i związane z nią ulgi, także komunikacyjne, dotyczą m.in tych, którzy mieszkają i płacą podatki w Gdańsku. 

- Intencja karty była taka, żeby mieszkańcy, którzy “składają” się płacąc podatki na drogi, komunikację itp. przez Kartę Mieszkańca mieli możliwość skorzystania z tego, co oferuje Gdańsk - tłumaczyła prezydent. - A ja jako prezydent muszę się rozliczy przed mieszkańcami. I niestety muszę cię zmartwić, nie ma możliwości obecnie wprowadzenie ulg dla uczniów, studentów spoza Gdańska. 

Projekt Fundacji Gdańskiej. Zmieni się przestrzeń w pobliżu ECS i bramy stoczniowej nr 2

Kolejne pytanie dotyczyło dojazdu do chełmskiego liceum - wielu uczniów dojeżdża tu z Kowal, pytali czy da się ulepszyć połączenie Kowale - Gdańsk? Prezydent powiedziała, że priorytetem jest komunikacja szynowa, która połączy Gdańsk Południe. 

Uczniowie pytali też o połączenie Stogi - Łostowice, które działa tylko w wakacje - czy mogłoby działać cały rok? 

- Latem zawsze zmieniamy plany komunikacyjne, ale zobaczę co da się zrobić - powiedziała prezydent Gdańska. - Cieszę się, że zadajecie pytania dotyczące waszej codzienności, myślicie o tym, żeby ją poprawić. Zachęcam Was, żebyście zawsze wiedzieli skąd się biorą publiczne pieniądze i o to pytali.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej