• Start
 • Wiadomości
 • Gdańskie Dni Seniora 2023. W programie liczne atrakcje przez cały październik

Gdańskie Dni Seniora 2023. W programie liczne atrakcje przez cały październik

Rozpoczęła się kolejna edycja Gdańskich Dni Seniora. Podczas trwającego przez miesiąc wydarzenia zaplanowano m.in. na koncerty, konkursy oraz Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów. W programie są także 33 inicjatywy zgłoszone przez samych seniorów w ramach jesiennej edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego.
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna siedzący koło dwóch kobiet podnoszący rękę do góry
Gdański Dzień Seniora to wiele imprez zaplanowanych na cały październik
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Gdańskie Dni Seniora przez cały październik

Gdańskie Dni Seniora 2023 ruszyły oficjalnie w niedzielę, 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. Na cały październik Miasto przygotowało dla seniorów dziesiątki wydarzeń.

- Chcemy inspirować gdańskich seniorów do działania. Zapewniamy przyjazne środowisko i bogaty program aktywności - mówi Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. seniorów.

Ze względu na fakt, że ciągle pojawiają się nowe propozycje warto je sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej miasta gdansk.pl w zakładce seniorzy.

Jakie atrakcje przygotowano w tym roku?

Oto wybrane z nich:

 • Konkurs Aktywni Seniorzy 2023 (zgłoszenia do 6 października, szczegóły na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu), który ma na celu docenienie aktywności w kategoriach takich, jak aktywny senior czy aktywna seniorka
 • Koncert Weterana (8 października, Europejskie Centrum Solidarności)
 • Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów (19 października, Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo, organizowany przez Gdański Urząd Pracy)
 • XV Miejski Bal Seniora (19 października, Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo)
 • Gala Benefis Dojrzałości (31 października, Filharmonia Bałtycka)

Na 5. miejscu pod względem liczby seniorów. Gdańsk wspiera najstarszych mieszkańców

Aktywni z wiekiem i Gdański Fundusz Senioralny

Bezpłatne zajęcia, warsztaty i spotkania edukacyjne w ramach Programu Aktywni z wiekiem, w ośmiu lokalizacjach Gdańska (m.in. Zaspa, Suchanino, Orunia Górna, Siedlce, Wyspa Sobieszewska, Chełm), a także w nowo otwartym Centrum Dolna Brama 8. W programie m.in. zajęcia artystyczne, rekreacyjne, sportowe, cyfrowe i profilaktyka zdrowia. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Informacje na temat zajęć w ramach programu Aktywni z Wiekiem oraz inicjatyw senioralnych w ramach Gdańskiego Funduszu Senioralnego będą zamieszczane sukcesywnie na stronie miasta Gdańska ww.gdansk.pl/seniorzy.

 Zachęcamy do sprawdzania nowych propozycji. Wyłonione projekty dotyczą: 

 • integracji społecznej
 • współdziałania międzypokoleniowego
 • edukacji i rozwoju osobistego
 • kultury i sztuki
 • działania na rzecz społeczności lokalnej 
 • aktywności obywatelskiej

Międzypokoleniowy Festyn Integracyjny

Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” zaprasza w środę, 4 października, w godzinach 12:00 – 15:00 na Międzypokoleniowy Festyn Integracyjny.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych seniorów wraz z rodzinami z okolic Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich, i nie tylko, do odwiedzenia ogrodu Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4.

Kilkaset osób na Paradzie i Pikniku Seniorów 2023. “Chodźcie z nami, też będziecie seniorami!”

Podczas festynu zaplanowano m.in. występ Grupy Artystycznej Retro z premierowym spektaklem pt. „Grunt to rodzina”, zabawy przy muzyce z DJ FALA, warsztaty rękodzieła dla młodszych i starszych, trening fitness, stoiska informacyjne dla seniorów i ich rodzin, konkursy z nagrodami oraz poczęstunek. Wstęp wolny.

Zajęcia rehabilitacyjne na basenie

Gdański Ośrodek Sportu - Pływalnia Orunia, ul. Smoleńska 6/8 zaprasza na zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów w piątek, 6 października.

Trzy starsze uśmiechnięte kobiety
Gdańskie Dni Seniora w tym roku to m.in. Koncert Weterana, Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów, XV Miejski Bal Seniora oraz Gala Benefis Dojrzałości
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Ćwiczenia w wodzie są łagodne dla stawów, mięśni i kręgosłupa, a jednocześnie wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera, nauczyciela wychowania fizycznego, który dostosuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników.

Zajęcia odbywają się w małej grupie do 15 uczestników, co sprzyja integracji i tworzeniu przyjaznej atmosfery. Zajęcia rehabilitacyjne dla seniorów na basenie to świetna okazja do poprawy zdrowia i nawiązania nowych znajomości. Aby się zapisać, zadzwoń pod numer +48 515-090-217 lub napisz na adres: biuro@koloseumgdansk.pl.

Oferta Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Gdański Archipelag Kultury i Centrum Sztuki Łaźnia przygotowały z myślą o gdańskich seniorkach i seniorach ofertę kulturalno-artystyczną.

Seniorzy nie chcą być nazywani dziadersami. To przykre określenie, negatywnie wpływa na ich samopoczucie

Łaźnia przygotowała m.in. oprowadzania po wystawie TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna, w każdą niedzielę października. Środa z ceramiką - Warsztaty dla osób 60+ czy Rodzinny Spacer po Dolnym Mieście: Dwór Uphagena - Szpital – Hotel. Seniorzy mogą także korzystać z biletów do kina KinoPort w Nowym Porcie za cenę 10 złotych. KinoPort to małe kino studyjne z interesującym repertuarem.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów po raz pierwszy odbył się w 2018 r. Jego organizatorem jest Gdański Urząd Pracy, który w ten sposób pragnie zachęcić dojrzałych mieszkańców Trójmiasta do szeroko rozumianej aktywności, zarówno zawodowej, społecznej i kulturalnej.

Wydarzenie od samego początku spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony seniorów. Jego pierwsza odsłona przyciągnęła do AmberExpo blisko 7 tys. osób poszukujących dla siebie atrakcyjnych ofert zatrudnienia, nowinek ze świata technologii oraz mody. Co roku nie brakuje również bezpłatnych badań medycznych i bogatej części rozrywkowej w tym pokazów, spotkań z gwiazdami i występów muzycznych. Podobnie będzie w 2023 r. Szczegóły na stronie internetowej organizatora.

oprac. RP