• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Tydzień Wolontariatu rozpoczął się przejażdżką zabytkowym tramwajem

Przejażdżką zabytkowym tramwajem rozpoczął się Gdański Tydzień Wolontariatu

We wtorek, 28 listopada 2023 r., podróż zabytkowym tramwajem Konstal 102N w symboliczny sposób rozpoczęła w mieście Gdański Tydzień Wolontariatu. Wydarzenie zainaugurowało cykl działań promujących tę szlachetną ideę.
28.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-11-28-tramwaj-wolontariat-009_949x633.JPG
Dziś mieszkańcy Gdańska wyruszyli w niezwykłą podróż zabytkowym tramwajem Konstal 102Na, rozpoczynając tym samym Gdański Tydzień Wolontariatu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dzielnicowe choinki rozbłysną od 1 grudnia. Codziennie w innej części Gdańska

Podróż zabytkowym tramwajem, podczas której wolontariusze przyjęli rolę przewodników, stała się okazją do refleksji nad wartością zaangażowania społecznego.

2023-11-28-tramwaj-wolontariat-007_949x633.JPG
Wymiana zdań, inspirujące rozmowy - taka atmosfera panowała wewnątrz pojazdu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezentując urokliwe zakątki Gdańska, wolontariusze dzieli się z pasażerami tramwaju swoimi doświadczeniami. Inspirujące opowieści o działaniach na rzecz innych, tworzyły atmosferę pełną pozytywnej energii. Na pokładzie zapanowała radość, życzliwość i gotowość do dzielenia się historiami. Ludzka interakcja uczyniła tę wspólną przejażdżkę tak bardzo wyjątkową.

2023-11-28-tramwaj-wolontariat-006_949x633.JPG
Motorniczym tramwaju do wolontariatu jest również członkiem stowarzyszenia grupa tramwajowo-autobusowa, bo wolontariat może być jednocześnie sposobem na aktywne zaangażowanie się w życie społeczności lokalnej oraz realizacją pasji
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Motorniczy tramwaju również należał do stowarzyszenia grupa tramwajowo-autobusowa, co potwierdziło, że wolontariat może być jednocześnie sposobem na angażowanie się, jak i na realizację pasji i zainteresowań. Mieszkańcy poznali wiele szczegółów lokalnych inicjatyw społecznych, uzyskali też informacje o sposobach zaangażowania. 

Warto dodać, że trasa tramwajowa prowadziła przez takie dzielnice, jak Oliwa i Siedlce, co pozwoliło nie tylko na podziwianie architektury miasta, ale też na dostrzeżenie zróżnicowania społecznego. 

Jubileusz 30-lecia Gdańskich Wód: 12 medali za zasługi dla obrony przeciwpowodziowej

2023-11-28-tramwaj-wolontariat-004_949x633.JPG
Trasa tramwaju prowadziła m.in. przez Oliwę i Siedlce
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podczas rozmów z jednym z pasażerów - studentem Politechniki Gdańskiej - dyskutowano, jak przekonać wyspecjalizowanych ludzi do wolontariatu. Jego sugestie dotyczące wykorzystania specjalistycznych umiejętności do nauki dzieci trudnej obsługi maszyn czy innych organizacji stanowiły cenne spostrzeżenie na temat potencjalnych obszarów, w których eksperci mogą wnieść istotny wkład.

Pasażerowie mieli szansę odkryć, że każdy gest dobroci i każda chwila poświęcona innym może mieć wpływ na społeczność. 

Tramwajowe przejażdżki odbywały się bezpłatnie, co umożliwiło uczestnictwo w wydarzeniu wszystkim chętnym niezależnie od wieku czy statusu materialnego.

2023-11-28-tramwaj-wolontariat-008_949x633.JPG
Wolontariusze, pełni entuzjazmu, przyjęli rolę przewodników - dzieląc się swoim doświadczeniem równocześnie prezentowali urokliwe zakątki Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdański Tydzień Wolontariatu to nie tylko seria wydarzeń, ale także wyjątkowy moment, w którym społeczność miasta jest zjednoczona w duchu współpracy i solidarności. Nasz tramwaj to symbol wolontariatu, ponieważ zrzesza ludzi jadących w tym samym kierunku i mających wspólny cel. Możemy jechać wspólnie w dalekie trasy albo jechać razem tylko na pewnych odcinkach. 

Zobacz PROGRAM Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w pozostałych wydarzeniach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, aby razem kontynuować tę pozytywną podróż.

Autor: Anna Jastrzębska, wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku 

TV

Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana