Gdańska Karta Mieszkańca z nową funkcją - wypożyczania książek w bibliotece

Na to czekało wielu pasjonatów czytelnictwa. Od teraz wypożyczanie książek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (WiMBP) w Gdańsku staje się jeszcze prostsze. Nie trzeba mieć przy sobie karty bibliotecznej - wystarczy Karta Mieszkańca lub telefon z aplikacją Jestem z Gdańska, aby korzystać z oferty każdej filii WiMBP. Ruszyła także kolejna edycja akcji #gdanskczyta. Do 14 marca trwa plebiscyt, w którym to czytelnicy decydują, którą książkę Gdańsk będzie czytał w 2023 roku. Swój głos na lekturę tegorocznej edycji akcji można oddać na „Nieczułość” Martyny Bundy lub na „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer.
28.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uśmiechnięta kobieta w okularach wypożyczająca książkę na aplikacji w smartfonie
Za pomocą aplikacji Aleksandra Dulkiewicz wypożyczyła „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer. Jak wyjaśniła "Nieczułość" Martyny Bundy zdążyła już wcześniej przeczytać
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

O ile wzrosło czytelnictwo w ubiegłym roku?

O nowej funkcji Karty Mieszkańca, oraz dlaczego warto z niej korzystać, opowiedzieli podczas konferencji prasowej we wtorek, 28 lutego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Elżbieta Korybut-Daszkiewicz, wiceprezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

W Gdańsku po ukraińsku. Biblioteka dla uchodźców przy Grunwaldzkiej 5

- Nasze gdańskie biblioteki są coraz bliżej mieszkańców i mam nadzieję, że dodatkowa funkcjonalność Karty Mieszkańca posłuży jeszcze bliższemu związaniu mieszkańców Gdańska ze słowem pisanym. W ubiegłym roku, w porównaniu do roku 2021, wypożyczeń w gdańskich bibliotekach było o jedną czwartą więcej. Nowa funkcjonalność Karty Mieszkańca to także wkroczenie nowoczesności i biblioteki bliżej mieszkańców. Takie usługi jak książkomaty, książka do domu dla osób z trudnością w poruszaniu się, a także teraz nowa funkcja w naszej aplikacji służą temu, żeby dostęp do biblioteki był jeszcze łatwiejszy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
Prezydent Gdańska była także pierwszą osobą, która wypożyczyła książkę za pomocą nowej funkcjonalności Karty Mieszkańca. Wybór padł na „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer. Jest to jedna z dwóch propozycji biorących udział w tegorocznym plebiscycie akcji #gdańskczyta i ma szanse zostać książką, wokół której będą prowadzone akcje propagujące czytelnictwo w naszym mieście. W ubiegłej edycji akcji bohaterką była „Talita” Pawła Huelle.

Pakiet biblioteczny - jak dodać?

- Misją Gdańskiej Karty Mieszkańca od samego początku było ułatwienie dostępu do kluczowych usług. Na początku tego roku udało nam się dołączyć do pakietu kartę Gdańskich Dużych Rodzin. Od dwóch tygodni istnieje możliwość dokonywania zgłoszeń bezpośrednio do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Dzisiaj uruchamiamy kolejne funkcjonalności dla czytelników. Jest to bardzo prosty i przyjazny system - wyjaśniła Elżbieta Korybut-Daszkiewicz.

„Książka do domu”. Biblioteka przypomina o wyjątkowej akcji dla gdańszczan

Wystarczy, że użytkownik zaloguje się do swojego konta na www.jestemzgdanska.pl lub w aplikacji Jestem z Gdańska i doda do niego bezpłatne pakiety biblioteczne. Następnie, za pomocą jednego kliknięcia, wyrażając odpowiednie zgody, system albo połączy konto Gdańskiej Karty Mieszkańca z istniejącym już kontem w systemie bibliotecznym, albo jeżeli jest to nowy czytelnik, takie konto zostanie w systemie bibliotecznym utworzone automatycznie.
 
Dużą nowością jest to, że oprócz korzystania z plastikowej Karty Mieszkańca będzie można również wypożyczać książki z aplikacją mobilną.
 
- Zależy nam na tym, żeby nasze biblioteki były otwarte, przyjazne i bliskie gdańszczanom i gdańszczankom - dodał Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. 
 
Poinformował, że o popularności biblioteki świadczy m.in. liczba osób, które korzystają z pomocy polegającej na dowozie książki do domu. - Przekroczyła ona setkę. To więcej niż w Warszawie - podkreślił szef WiMBP.

Metropolitalna Karta do Kultury zachowuje swoją ważność

Osoby, które wolą skorzystać z pomocy pracowników obsługujących Kartę Mieszkańca mogą przyjść do Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148.
 
Aby dodać pakiet biblioteczny, konieczne jest posiadanie aktywnej Karty Mieszkańca. W tym celu należy dodać pakiet mieszkańca 2023.
 
Metropolitalna Karta do Kultury pozostaje aktualna i zachowuje wszystkie swoje dotychczasowe funkcje, a dodanie pakietu bibliotecznego do Karty Mieszkańca jest dodatkową usługą, którą można wykonać dobrowolnie.

Karta Mieszkańca to dodatkowe rabaty

Możliwość korzystania z jednej zamiast dwóch kart i ograniczanie plastiku to nie jedyne bonusy. Z Kartą Mieszkańca lub aplikacją mobilną czekają atrakcyjne zniżki u wybranych partnerów Metropolitalnej Karty do Kultury: w teatrach, księgarniach czy kawiarniach.
Szczegółową listę partnerów oraz proponowane przez nich zniżki znaleźć można na stronie www.jestemzgdanska.pl.

Konkurs czytelniczy dla użytkowników Karty Mieszkańca

- Przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych czytelników. Osoby, które wypożyczą 50 książek z Kartą Mieszkańca i w terminie zwrócą wypożyczone pozycje, będą mogły wziąć udział w konkursie i wygrać - jak na konkurs czytelniczy przystało – książki. Na start Biblioteka przygotowała 500 egzemplarzy z gatunku literatura piękna, kryminał, horror, literatura faktu i wiele innych – mówił Jarosław Zalesiński.
 
Dwie kobiety oraz mężczyzna występujący na konferencji prasowej w bibliotece
Konferencja prasowa w siedzibie WiMBP na Targu Rakowym, od lewej: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Elżbieta Korybut-Daszkiewicz i dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Odbiór nagrody będzie możliwy w czytelni Biblioteki Głównej na Targu Rakowym po 50 terminowych zwrotach i wcześniejszym dokonaniu rezerwacji na stronie www.jestemzgdanska.pl.
 
Szczegóły konkursu można znaleźć w Regulaminie na stronach Biblioteki oraz Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Co Gdańsk będzie czytać w 2023 roku?

O tym zadecydują mieszkańcy. Swój głos na lekturę tegorocznej edycji #gdanskczyta można oddać na: „Nieczułość” Martyny Bundy albo na „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer.
 
"Gdańska czyta" jest wydarzeniem  w ramach popularnej, wywodzącej się z USA akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką.
 
Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora.

W Gdańsku stanęły cztery książkomaty. Działają cały czas, także w godzinach zamknięcia biblioteki

I tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej przez bibliotekarzy urny na stoisku WiMBP w Gdańsku.
 
II tura plebiscytu odbywa się online. Rozpoczęła się we wtorek, 28 lutego, o godz. 15.00 i potrwa do 14 marca, także do godz. 15.00.
 
Głosować będzie można na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańska Miasta Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Dwie książki do wyboru

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy. Powieść o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum są Rozela i jej córki - Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie powieści powstał bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów spektakl, który można oglądać w Teatrze Wybrzeże.

Teatr Wybrzeże. Prace budowlane w toku, ale można zobaczyć, jak wygląda nowa widownia

„Gdańskie wspomnienia młodości” to barwny pamiętnik niezwykłej kobiety, gdańszczanki, matki słynnego filozofa i bystrej obserwatorki życia społecznego, której niezwykła osobowość przyciągała najbardziej znane postaci XVIII-wiecznego Gdańska. Bogaty materiał ilustracyjny towarzyszący tej pięknej opowieści o latach minionych tworzą ryciny autorstwa Daniela Chodowieckiego, przedstawiające dawny Gdańsk i jego mieszkańców. Smaczku dodaje fakt, że miejscem urodzenia autorki była kamienica, w której obecnie mieści się "Biblioteka pod Żółwiem".

Kilka słów o autorkach nominowanych książek

Martyna Bunda – autorka dwóch książek – „Nieczułość” i „Kot niebieski”, przełożonych na pięć języków. Jej pierwsza książka została nagrodzona m.in. „La Grande Ourse”, nagrodą francuskich czytelników. W Polsce zdobyła Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką "Wiatr od Morza" i była nominowana do kilku innych ważnych nagród – „Nike”, Nagrody Gdynia, Nagrody Conrada. Druga książka była nominowana do Warszawskiej Nagrody Literackiej. Trzecia książka, „Podwilcze”, ukaże się w marcu 2023 r.

„Gdańsk czyta: Talita”. Na trudny czas biblioteka proponuje prozę zakochanego w Gdańsku pisarza

Johanna Schopenhauer – autorka pamiętników, powieści i wierszy. Urodziła się w 1766 roku w Gdańsku. Była matką wybitnego filozofa, Arthura Schopenhauera. W 1806 roku wraz z rodziną osiadła w Weimarze, gdzie prowadziła salon literacko-artystyczny. Przyjaźniła się z wybitnymi postaciami swojej epoki, m.in. z Johannem Wolfgangiem von Goethe. Zmarła w 1837 roku w Jenie. Rok później został opublikowany jej pamiętnik: „Gdańskie wspomnienia młodości”.
 
oprac. RP