„Gdańsk czyta: Talita”. Na trudny czas biblioteka proponuje prozę zakochanego w Gdańsku pisarza

Trwa akcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku „Gdańsk czyta: Talita”, w ramach której - w tym roku - sięgamy po najnowsze dzieło Pawła Huellego. Na profilu FB instytucji nie brakuje zachęt do wspólnego czytania i dzielenia się wrażeniami na temat doskonałej prozy autora.
05.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Krytyk literacki Jan Kott: - „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury
Krytyk literacki Jan Kott: - „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury
fot. mat. WiMBP

Paweł Huelle to prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg, którego twórczość, choć różnorodna pod względem tematycznym i formalnym, związana jest zawsze z “małą ojczyzną”. Zakochany w Gdańsku pisarz urodził się 10 września 1957 roku i tu ukończył filologię polską na UG. 

Autor “Opowieści chłodnego morza”, “Śpiewaj ogrody” czy “Opowiadań na czas przeprowadzki” uznawany jest za mistrza krótkiej formy. Podczas lutowego spotkania w Bibliotece Ratuszowej, inaugurującego czytelniczy cykl, Huelle przyznał, że “uważa się za ucznia mistrzów rosyjskiej krótkiej formy – Czechowa, Bunina, Leskowa”. Zdradził też, że “zawsze dopieszcza pierwsze zdanie, bo uważa je za otwierające oraz zapraszające.” 

O uwagę pisarza zabiegało też kino: jego powieść “Weiser Dawidek” została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 roku, Huelle współtworzył również scenariusz do filmu “Wróżby kumaka” Roberta Glińskiego. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, jest m.in. laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w 2021 roku, za całokształt pracy literackiej.

Paweł Huelle, gdański pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad 20 języków
Paweł Huelle, gdański pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad 20 języków
fot. mat. WiMBP

Najnowsze dzieło Pawła Huellego to właśnie "Talita", książka zawiera zbiór 12 opowiadań.

Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński, tak je ocenia:” Opowiadania te są bardzo różne stylistycznie, dramatycznie, topograficznie również, bo tylko część z nich rozgrywa się w Gdańsku, a część na Kaszubach albo niedaleko tego miejsca, które tradycyjnie jest matecznikiem pisarskim Pawła Huelle. Można by więc zapytać, co właściwie łączy ze sobą te opowiadania. Moim zdaniem jedna rzecz, czy jedna prawda widoczna w powracających w niektórych z tych opowiadań obrazach, znanych nam już z innych tekstów Huelle. To jest obraz zburzonych wiaduktów dawnej kolei kokoszkowskiej (jeszcze w niektórych miejscach Gdańska można się na nie napatrzeć). Myślę, że to jest obraz, który tak naprawdę pokazuje obraz świata opisywanego przez pisarza i w tych opowiadaniach, a może we wszystkich jego tekstach. To jest obraz świata jakby na dwóch przęsłach. Po tej stronie jest ten świat, który znamy, doświadczamy go, widzimy, dotykamy, rozumiemy. A po drugiej stronie, jest świat, którego się domyślamy, widzimy niejasno. I to jest świat, do którego pisarz w tych opowiadaniach jak gdyby nas przeprowadza, po niewidocznym moście.

„Gdańsk czyta: Talita” jest wydarzeniem zainspirowanym akcją amerykańską „One City, One Book”, której założeniem jest zachęcenie do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką, jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta. 

Gdańszczanie w 2022 roku czytają “Talitę”, wydany w 2020 roku, nakładem wydawnictwa Znak, zbiór 12 opowiadań. Opowiadania są osadzone w przestrzeni, a także historii Gdańska i całego Pomorza.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole