• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk w czerwonej strefie. Co dla mieszkańców zmieniło się od soboty, 17 października?

Gdańsk w czerwonej strefie. Co dla mieszkańców zmieniło się od soboty, 17 października?

Od podstaw pojedynczych obywatelek i obywateli zależy, jak sobie poradzimy. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych - nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń i trzymajmy dystans społeczny – apelowała Aleksandra Dulkiewicz. Podczas spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem w Gdańsku czerwonej strefy. W piątek, 16 października, w sprawie czerwonej strefy konferencję prasową zorganizowały władze Gdańska.
16.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z jej zastępcami: Piotrem Kowalczukiem i Piotrem Borawskim, opowiadali podczas piątkowej konferencji o nowych zasadach obowiązujących w naszym mieście od 17 października
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wspólnie z jej zastępcami: Piotrem Kowalczukiem i Piotrem Borawskim, mówili podczas piątkowej konferencji o nowych zasadach obowiązujących w naszym mieście od 17 października
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W związku z coraz większą liczbą zakażeń COVID-19 w naszym mieście, od soboty, 17 października, Gdańsk zostanie objęty tzw. czerwoną strefą. W związku z tym, w piątek, 16 października, zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Wzięli w nim udział przedstawiciele miejskich jednostek oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wśród  poruszanych kwestii znalazły się zarówno sprawy bezpieczeństwa, współpracy Policji i Straży Miejskiej oraz zabezpieczenia pojazdów w komunikacji miejskiej. Omówiono także kwestie związane z edukacją, usługami społecznymi, a także sportem i kulturą. Po tym spotkaniu władze Gdańska zorganizowały konferencję prasową.

- Dzisiaj padł kolejny rekord zakażeń. Sytuacja jest coraz bardziej poważna i jako troskliwy gospodarz proszę nas wszystkich, żebyśmy świadomie korzystali z własnej wolności - zaapelowała Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych: nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń i trzymajmy dystans społeczny. Te zasady powinniśmy stosować nie tylko w pracy czy w sklepie, ale też w życiu prywatnym. To od codziennych postaw obywatelek i obywateli zależy, jak jako wspólnota poradzimy sobie z epidemią.

Prezydent Gdańska podkreśliła także, że Miasto wciąż czeka na oficjalne wytyczne rządu RP.

- Wczoraj, podczas zapowiadanej od rana i wielokrotnie przesuwanej konferencji Rządu dowiedzieliśmy, że ponad 70 proc. Polaków znajduje się w strefie czerwonej, w tym również Gdańsk - powiedziała prezydent Dulkiewicz. - Aby precyzyjnie przygotować się do działania potrzebujemy przepisów prawnych, a do tej pory rozporządzeń nie ma. Zakończyliśmy właśnie spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym zastanawialiśmy się, jakie przepisy będą obowiązywały, a fizycznie ciągle ich nie mamy. Wzywam o odpowiedzialność rządzących, bo jeśli mamy się precyzyjnie przygotować do działania potrzebujemy przepisów. 


Edukacja

W Gdańsku od poniedziałku, 19 października, naukę zdalną rozpocznie około 26 tys. uczennic i uczniów. Aktualnie dyrektorzy poszczególnych szkół pracują nad przejściem na nauczanie zdalne. Od czasu nastania pandemii uzupełniane były zasoby komputerowe placówek edukacyjnych. Do szkół ponadpodstawowych trafiło w ostatnich miesiącach blisko 500 komputerów i laptopów. Dyrektorów placówek oświatowych obowiązują opublikowane na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej zalecenia dla szkół i placówek ze strefy czerwonej.

- Wiosną zakupiliśmy komputery, które przekazaliśmy do placówek oświatowych. Każdy dyrektor szkoły może wypożyczyć ten sprzęt, jeśli on jest teraz nauczycielowi lub uczniowi potrzebny. Nie chcemy, aby ktokolwiek czuł się wykluczony podczas nauki z domu i czasu, który nas czeka. Bardzo ważne jest także wsparcie i pomoc tym, którzy są w potrzebie - mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. 

 

Piątkową konferencję zorganizowano, ze względów bezpieczeństwa, na świeżym powietrzu, na parkingu wewnętrznym Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Piątkową konferencję zorganizowano, ze względów bezpieczeństwa, na świeżym powietrzu, na parkingu wewnętrznym Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Usługi społeczne

Już od czasu wprowadzenia tzw. żółtej strefy Domy Pomocy Społecznej, zgodnie z zaleceniami ministerialnymi i własnymi procedurami, nie wpuszczają na teren Domów osób z zewnątrz w tym rodzin, wolontariuszy czy księży. Kontakt z rodzinami jest możliwy z udostępnionych komputerów i telefonów.

Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń oraz  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie cały czas pracują na rzecz mieszkanek i mieszkańców Gdańska.

Nieprzerwanie funkcjonuje telefon interwencyjny MOPR: 500 218 337, pod którym udzielane jest wsparcie wszystkim tym, którzy go potrzebują. Możliwy jest również kontakt mailowy, pod adresem: wsparcie@mopr.gda.pl.

Komunikacja

Zmiana limitów pasażerów, wstrzymanie sprzedaży karnetów w autobusach i tramwajach oraz dodatkowa oferta przewozowa na liniach tramwajowych i autobusowych. Nowe rozkłady jazdy na wybranych liniach obowiązywać będą od poniedziałku, 19 października. 

- W ciągu ostatnich dni przygotowaliśmy gdańską komunikację do funkcjonowania w strefie czerwonej.  Dbamy o wysokie poczucie bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji miejskiej. Każdego dnia, wszystkie tramwaje i autobusy, które wracają do bazy są dodatkowo sprzątane i dezynfekowane. Z większą częstotliwością czyszczone i dezynfekowane są także wiaty przystankowe – podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.


Wprowadzenie na terenie Miasta Gdańska strefy czerwonej przekłada się na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, w sieci transportu organizowanej przez ZTM w Gdańsku. W autobusach i tramwajach od najbliższej soboty będzie mogło podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym nadal będzie obowiązywał zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących.

Dla przykładu: jeśli dany pojazd fabrycznie jest przystosowany do przewozu 140 osób, to od soboty, w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie tylko 42 osoby. Co ważne, zgodnie z rozporządzeniem limit 30 proc. odnosi się do dokumentacji technicznej pojazdu (nie składu), dlatego np. w przypadku składu trzywagonowego trzeba każdy pojazd indywidualnie obliczyć i następnie sumować.

 

To limity liczby pasażerów obowiązujące od soboty, 17 października, w pojazdach komunikacji miejskiej
To limity liczby pasażerów obowiązujące od soboty, 17 października, w pojazdach komunikacji miejskiej

 

Prezydent Borawski poinformował również, że od soboty, 17 października, nie będzie możliwości zakupu biletu u prowadzącego pojazd.

- Wstrzymujemy sprzedaż karnetów w autobusach i tramwajach. Prosimy o zakup biletów przed podróżą. Można to zrobić w punktach sprzedaży, biletomatach oraz poprzez aplikację mobilną. Od pół roku funkcjonuje także wspólny bilet na komunikację miejską. Za 99 zł miesięcznie można podróżować w obrębie miasta także SKM, PKM i Polregio, zachęcam do wyboru tego środka transportu, żeby odciążyć tramwaje i autobusy zaznaczał Piotr Borawski.

Co zmieni się od soboty w gdańskiej komunikacji miejskiej?

  1. Przypominamy o obowiązywaniu spersonalizowanej Karty Mieszkańca z imiennym biletem okresowym ZTM w pociągach SKM i POLREGIO na obszarze Gdańska.
  2. Do odwołania zawieszona zostaje sprzedaż karnetów u prowadzących pojazdy komunikacji miejskiej. Prosimy o korzystanie przy zakupie biletów jednorazowych z  automatów biletowych oraz aplikacji mobilnych na telefony komórkowe  – pełna lista Punktów Obsługi Klienta ZTM w Gdańsku oraz placówek, prowadzących sprzedaż m.in. jednorazowych biletów komunikacji miejskiej - na stronie ZTM.  
  3. Wszystkie tramwaje i autobusy, stanowiące flotę operatorów ZTM, tj. spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz BP Tour, codziennie po zjeździe do zajezdni są dezynfekowane.  
  4. We wszystkich autobusach i tramwajach w sieci transportu, organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, obowiązywać będzie nowy limit rządowy dotyczący liczby przewożonych pasażerów! Maksymalna liczba pasażerów w pojeździe nie może przekroczyć 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących łącznie. Tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.


Specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści

O zasadach bezpieczeństwa przypominać będą specjalne komunikaty na tablicach zmiennej treści Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR. Komunikaty wyświetlane na tablicach brzmią: komunikat „Gdańsk w czerwonej strefie - zachowaj dystans, zakrywaj usta i nos, unikaj zgromadzeń”.

W miejscach szczególnie uczęszczanych przez pieszych staną mobilne tablice zmiennej treści wyświetlające komunikat „Gdańsk w czerwonej strefie - zachowaj dystans, zakrywaj usta i nos, unikaj zgromadzeń”. Mobilne tablice pojawią się:

Baseny i obiekty sportowe

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w strefie czerwonej wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje również działalność basenów i siłowni.  Zgodnie z tymi zasadami miejskie pływalnie zostaną od soboty, 17 października zamknięte.

Pomniki znowu zakładają maseczki

Wiosną w dowód solidarności gdańskie pomniki założyły maseczki. Teraz kiedy obostrzenia związane z COVID-19 powracają, również maseczki powracają na pomniki. 

Neptun, symbol Gdańska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich zabytków, aby być jak najbliżej mieszkańców od lat symbolicznie angażuje się w wiele inicjatyw. Teraz ponownie zakrywa twarz maseczką, aby wspierać mieszkańców w trudnym czasie. Także stojący na Targu Drzewnym pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik doktora Stefana Michalaka, pomnik z Oskarkiem, a także pomnik gdańskiego rajcy i wielkiego astronoma Jana Heweliusza zasłonią twarze, by wspólnie z mieszkańcami gdańska przetrwać ten trudny czas.

Dbajmy o Gdańsk

Pamiętajmy, żeby zużyte maseczki i rękawiczki wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, tak aby nie zanieczyszczały one trójmiejskich chodników oraz ulic.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku ostrzega  przed fałszywymi SMS-ami

"Inspekcja Sanitarna: Proszę o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJĘ".

Informujemy, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo!

W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję.

 

TV

Już 85 lat od wybuchu II wojny światowej