• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk testuje zeroemisyjny autobus Mercedes-Benz eCitaro G - spotkasz go od niedzieli

Gdańsk testuje zeroemisyjny autobus Mercedes-Benz eCitaro G - spotkasz go od niedzieli

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie testował elektryczny autobus przegubowy marki Mercedes-Benz eCitaro G. Na gdańskie ulice wyjedzie w najbliższą niedzielę, 19 września. Tego dnia będzie kursował na trasie Jasień PKM - Oliwa PKP. W kolejnych dniach pojawi się także na innych gdańskich liniach.
( 18.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie testował elektryczny autobus przegubowy marki Mercedes-Benz eCitaro G
Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, będzie testował elektryczny autobus przegubowy marki Mercedes-Benz eCitaro G
Fot. GAiT

 

Testowany przez Gdańsk autobus miejski, z napędem elektrycznym, Mercdes eCitaro G to pojazd o długości 18,125 metra i ważący około 20 ton. Zasilany jest akumulatorami litowo-polimerowymi o łącznej mocy do 441 kWh. Mają one budowę modułową - akumulatory zostały podzielone na siedem modułów, z których każdy dostarcza około 63 kWh. Pięć modułów znajduje się na  dachu pojazdu, natomiast dwa zestawy z tyłu autobusu. Jak zaznacza producent, w każdym szczególe zoptymalizowana została kwestia zarządzania temperaturą w pojeździe, co przekłada się na obniżenie zużycia energii. W porównaniu z obecnym Citaro z silnikiem spalinowym, zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji spadło o około 40 proc. Bardzo dobrą trakcję pojazdu ma zapewniać z kolei napęd dwóch osi.

Autobus wyposażony jest zarówno w asystenta skrętu (Sideguard Assist), jak i w aktywnego asystenta hamowania (Preventive Brake Assist). Asystent skrętu znacznie ogranicza ryzyko kolizji -  zwłaszcza w miastach, ponieważ pomaga kierowcy odpowiednio wcześnie rozpoznać krytyczne sytuacje podczas wykonywania manewru skrętu.  Asystent hamowania zastosowany w pojeździe to pierwszy na świecie aktywny asystent hamowania dla autobusów miejskich. Nowy system wspomagania ostrzega przed kolizją, a w przypadku poważnego zagrożenia kolizją automatycznie inicjuje hamowanie częściowe.

 

Gdańsk śledzi trendy na rynku elektromobilności i testuje kolejne pojazdy. Pierwszy autobus elektryczny testowany był w 2012 roku, rok później następny. W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro.

- W tym roku testujemy już trzeci autobus elektryczny. Testowaliśmy autobus Yutong E12 oraz - jako pierwsze miasto w Polsce - całkowicie nowy model autobusu elektrycznego MAN Lion’s City E. Teraz, także jako pierwsze miasto w Polsce, testować będziemy elektryczny autobus przegubowy marki Mercedes-Benz eCitaro G. I co istotne, będzie to pierwszy e-autobus przegubowy, jaki będziemy testować. To dla nas ważne doświadczenie, ponieważ naszą flotę autobusów zeroemisyjnych stanowić będą również pojazdy przegubowe – zaznacza prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów, Maciej Lisicki.

 

Mercedes-Benz eCitaro G wyjedzie na gdańskie ulice w najbliższą niedzielę, 19 września
Mercedes-Benz eCitaro G wyjedzie na gdańskie ulice w najbliższą niedzielę, 19 września
Fot. GAiT

 

Testy elektrycznego autobusu przegubowego Mercedes-Benz eCitaro G w Gdańsku rozpoczynają się 19 września i potrwają do 4 października. 19 września  autobus będzie kursował na trasie Jasień PKM – Oliwa PKP, 20 września obsługiwał będzie z kolei linie 169 i 148. W kolejnych dniach pojawi się także na innych gdańskich liniach.

 

Dzień przed rozpoczęciem testów spółka EvoBus Polska - przedstawiciel producenta autobusu Mercedes-Benz eCitaro G - prezentować będzie pojazd podczas Dnia Elektromobilności, który odbędzie się w sobotę, 18 września, w godz. 10 - 18 na Wyspie Ołowianka.

Oprac. KG