• Start
 • Wiadomości
 • Wieczór dla Przyjaciela. Prezydent Paweł Adamowicz - 3. rocznica śmierci. Program

Wieczór dla Przyjaciela. Prezydent Paweł Adamowicz - 3. rocznica śmierci. Program

Wydarzenia w reżimie pandemicznym i transmisje online na 3. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Transmisje online przygotował portal gdansk.pl. W czwartek, 13 stycznia, minęły trzy lata od zamachu. Piątek, 14 stycznia, to trzecia rocznica śmierci prezydenta Gdańska. Poniżej zamieszczamy pełny program zaplanowanych głównych obchodów, a także wydarzeń towarzyszących - do soboty, 15 stycznia, włącznie. Dzisiaj, o godz. 17 - "Wieczór dla Przyjaciela", z którego również przeprowadzimy transmisję.
14.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcia prezydenta Pawła Adamowicza, wyświetlane na fasadzie budynku
Zdjęcia prezydenta Pawła Adamowicza, wyświetlane na fasadzie ECS w styczniu 2021
Fot. Archiwum ECS

 

- Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Do wielu wydarzeń można dołączyć w rygorze sanitarnym lub online. Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Część wydarzeń związanych z rocznicą zabójstwa prezydenta Gdańska odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Centrum po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza postanowiło, że co roku w styczniu będzie zapraszało do rozmowy o sprawach ważnych dla wspólnoty. Przez sześć kolejnych dni, od 11 do 16 stycznia, w ECS odbędą się wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE. 

Refleksji nad ich siłą będą poświęcone warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Słowa staną się tworzywem dla instalacji artystycznych Magdaleny Peli. Od 11 do 16 stycznia na fasadzie ECS będą wyświetlane zdjęcia Pawła Adamowicza. W sobotę, 15 stycznia, gościem WIECZORU DLA PRZYJACIELA będzie Michał Rusinek, a w drugiej części wieczoru organizatorzy zapraszają na DOBROSŁÓW. 

 

Młoda kobieta w czapce siedzi przy stole
W październiku 2019 roku, również w ogrodzie zimowym ECS, stanęła skrzynka na dobre słowa, skrzynkę opróżniono kilkukrotnie. Z zebranych słów artystka Magdalena Pela kończy w tej chwili tworzyć instalację w postaci stołu o średnicy trzech metrów. Na pleksi pomalowanym jednolitym kolorem ryje dobre słowa - oddając nawet charakter pisma ofiarodawców. 
Fot. Archiwum ECS

 

- Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić - mówi Magdalena Mistat, zastępczyni dyrektora ECS. - Trzeba o nich rozmawiać, bo w strefie prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza 

 

PROGRAM WYDARZEŃ

 

15 STYCZNIA (SOBOTA)

 

 • godz. 17.00, Europejskie Centrum Solidarności

"Wieczór dla Przyjaciela" poświęcony dobrym i złym słowom. Wśród gości w Ogrodzie Zimowym ECS m.in. Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. 

Organizatorzy zapraszają do posłuchania i pomyślenia o słowach. O ich mocy, ale i banalizacji. Odbieraniu im znaczeń, ale i wielkim wpływie na wszelkie sfery życia. Czy słowa są dobre lub złe, a może to my czynimy z nich narzędzia dobra lub zła?

Transmisja na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl oraz kanały FB i YouTube ECS. Sobota, 15 stycznia, godz. 17.00.

 

13 STYCZNIA (CZWARTEK)

 

 • godz. 19.30, okolice Katowni

W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Transmisja na www.gdansk.pl.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. 

 

 • godz. 20.15, Bazylika Mariacka

Złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis. Transmisja na www.gdansk.pl.

 

 

14 STYCZNIA (PIĄTEK)

 

 • godz. 10.00, Biblioteka Główna UG, sala kinowa

Uroczystość Święta Szkoły 

W programie prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przemowy zaproszonych gości, w tym: europoseł Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka oraz rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.  

Z uwagi na obostrzenia covidowe, wydarzenie adresowane jest do społeczności szkolnej.

 

 • 14.01. godz. 12.00

Ogłoszenie w formule online laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej.

Informacja o laureacie ukaże się 14 stycznia o godz. 12.00 w mediach społecznościowych partnerów nagrody (Miasto GdańskEuropejski Komitet Regionów i ICORN) i na miejskim portalu gdansk.pl. Nie odbędzie się wcześniej zapowiadana uroczystość ogłoszenia laureata podczas spotkania bibliotece w ECS. 

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

 

Wnętrze budynku, ruchome schody, drzewo, w oddali oświetlona scena, na krzesłach siedzą ludzie, obserwują to co dzieje się na scenie
Wieczór dla przyjaciela poświęcony Pawłowi Adamowiczowi zorganizowany w styczniu 2020 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku
Fot. Archiwum ECS

 

 • godz. 14.00, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta

Uroczystość otwarcia wystawy „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”

Inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

UWAGA!

Wstęp na wernisaż wystawy 14 stycznia o godz. 14.00 obejmują akredytacje. Liczba miejsc ograniczona, chęć udziału należy zgłaszać do Andrzeja Gierszewskiego, rzecznika Muzeum Gdańska, mail a.gierszewski@muzeumgdansk.pl, tel. 512 418 751.

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta.

W sobotę, 22 stycznia o godz. 11:00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wstawie, które poprowadzi Karolina Misztal. Zapisy będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Ceny biletów:

sama Galeria Palowa (wystawa czasowa Cisza / Silence) – 1 zł 

W cenie biletu do Ratusza: normalny: 16 zł, ulgowy: 12 zł, rodzinny: 45 złotych

Bezpłatnie: Karta Mieszkańca (raz w roku), Darczyńcy Muzeum Gdańska i inni zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Muzeum Gdańska  

 

 • godz. 18.00, Bazylika Mariacka

Msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta, odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja wydarzenia na stronie www.gdansk.pl

 

 • Zdjęcia pamięci na ECS

11-16 stycznia (wtorek – niedziela), godz. 17.00–23.00, Iluminacja fasady ECS

Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności - które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie - wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

 

Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

 

Koncerty carillonowe 

14 stycznia (piątek), godz. 11.00–11.40 , wieża kościoła św. Katarzyny

15 stycznia (sobota), godz. 11.00–11.40, wieża Ratusza Głównego Miasta

Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. 

Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.

 

Program koncertów:

Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) - Epitafium (14.01.2019)

Henry Purcell - Musick for a While (opr. A. Abbenes)

Johann Ephraim Eggert (1728–1803) - opracowanie chorału „Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy” (Mitten wir in Leben sind), granego w dawnym Gdańsku na śmierć burmistrzów

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791) - „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 (opr. B. Winsemius)

Henry Purcell (1659–1695) - „Lament Dydony” z opery „Dydona i Eneasz” (opr. M. Kaźmierczak)

Gabriel Faure (1845–1924) - „Pie Jesu” z Requiem (opr. R. Kroezen)

Arvo Pärt (*1935) - Für Alina (opr. F. Deleu)

Karl Jenkins (*1944) - „In Paradisum” z Requiem (opr. T. Takao)

 

PROJEKT DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Dwie instalacje artystyczne

Punktem wyjścia do debaty są dwie instalacje artystyczne, dzieło gdańskiej artystki Magdaleny Peli. Pierwsza dedykowana jest złym słowom. Prezentowana będzie w galerii Mesa w ECS, tuż obok muzealnego sklepu, w postaci wizualnej i dźwiękowej. To uplecione ze złych słów koło o średnicy 80 cm, które artystka ochrzciła mianem „Keloidu” (keloidy to łagodne nowotwory tkanki, będące odpowiedzią na nieprawidłowy proces gojenia się ran).

- Obraz składa się z ręcznie wyszywanych przeze mnie słów - keloidów, które przekazało mi kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia. Poprosiłam ich o podzielenie się najbardziej bolesnymi słowami, które usłyszeli w życiu. Słowami, które jak blizny nigdy nie znikną -  opowiada Magdalena Pela.

Złe słowo stanowią również ścieżkę dźwiękową. Głosu użyczyli: Ignacy Białas, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Jerzy Kiszkis. 

Antidotum na złe słowa są dobre słowa. Z inspiracji ECS powstał „Stół dobrych słów”, który będzie eksponowany w ogrodzie zimowym.

W październiku 2019 roku, również w ogrodzie zimowym ECS, stanęła skrzynka na dobre słowa. Liczba zebranych dobrych słów przerosła najśmielsze oczekiwania. Skrzynkę opróżniono kilkukrotnie, w grudniu ostatecznie zdemontowano. 

Z zebranych słów artystka Magdalena Pela kończy w tej chwili tworzyć instalację w postaci stołu o średnicy trzech metrów. Na pleksi pomalowanym jednolitym kolorem ryje dobre słowa - oddając nawet charakter pisma ofiarodawców. 

To wzruszająca, przejmująca, frapująca lektura, np. „Jest pani wspaniałym inżynierem”, „Mamo, jestem w ciąży”, „Nikt nie zabierze ci talentu”, „Raz na jakiś czas nachodzi mnie taka myśl, że bardzo się cieszę, że mam taką przyjaciółkę jak ty”.

- Słowa momentami na siebie nachodzą, plączą się, zamazują. Jednak sensem tej pracy nie jest ich czytelność. Chodzi o sam gest, ślad dobra, mnogość charakterów pisma, wielkość liter, temperament autorki, autora słów - mówi Magdalena Pela.

Każdy może przyjść do ECS, porozmawiać z artystką i obejrzeć stół. Warto zdradzić, że ostatecznie blat nieco zmieni strukturę - sala G wystawy stałej, 1 piętro, wejście bez biletu wstępu na wystawę stałą. 10 stycznia o godzinie 14.00 artystka przeniesie się ze swoją pracą do ogrodu zimowego ECS i tam będzie pracować nad stołem do 13 stycznia.

 

11 STYCZNIA (WTOREK)

 • godz. 19.00–21.00

Jak wychowywać dziecko do dialogu?

Warsztaty dla rodziców dzieci w wieku 5–10 lat

ECS, ogród zimowy

wstęp wolny + rezerwacja miejsc

 

12 STYCZNIA (ŚRODA)

 • 19.00–21.00

Jak za pomocą słów budować dobre relacje PARTNERSKIE?

Warsztaty dla par

ECS, ogród zimowy

wstęp wolny + rezerwacja miejsc

 

13 STYCZNIA (CZWARTEK)

 • 19.00–21.00

Jak rozmawiać, żeby otwierać, a nie zamykać?

Warsztaty dla rodziców nastolatków

ECS, ogród zimowy

wstęp wolny + rezerwacja miejsc

 

14 STYCZNIA (PIĄTEK)

 • 19.00–21.00

JAK UŻYWAĆ SŁÓW, ŻEBY budować dobre relacje?

Warsztaty dla młodzieży i dorosłych

ECS, ogród zimowy

wstęp wolny + rezerwacja miejsc

 

15 STYCZNIA (SOBOTA)

 • godz. 16.00

DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE

Na kuratorskie oprowadzanie po dwóch instalacjach zaprasza autorka - Magdalena Pela, artystka wizualna, malarka, autorka obiektów, antropolożka

ECS, galeria Mesa i ogród zimowy

wstęp wolny

 

 • godz. 17.00

WIECZÓR DLA PRZYJACIELA

Dobrym i złym słowom poświęcimy ten wieczór, wśród gości m.in. Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej

ECS, ogród zimowy. Brak miejsc. Transmisja na www.gdansk.pl.

 

 • 18.00 - 19.30

DOBROSŁÓW

Wszystko wskazuje na to, że takiej akcji poetyckiej jeszcze w Gdańsku nie było - 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. Zamysł jest taki, aby każdy gość jednego wieczoru odwiedził kilku aktorów. Ci będą czekać w trzech przestrzeniach ECS

ECS, galeria MESA (parter), sala wystawy KULTURA POKOJOWYCH PRZEMIAN (1 piętro), biblioteka ECS (1 piętro)

wstęp wolny