• Start
 • Wiadomości
 • Gdańsk gospodarzem Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim 2024

Gdańsk gospodarzem Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim 2024

W dniach 20-23 czerwca Gdańsk jest gospodarzem Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim 2024. To prestiżowe wydarzenie przyciągnęło najlepszych europejskich wioślarzy, którzy zmierzą się w widowiskowych wyścigach na wodach Zatoki Gdańskiej. W środę, 19 czerwca, na stadionie Letnim w Brzeźnie odbyła się ceremonia otwarcia zawodów.
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę uśmiechniętych sportowców ubranych w czerwone dresy z polskimi emblematami. Wykonują oni gest przypominający wiosłowanie, co sugeruje, że mogą to być wioślarze.
Polscy wioślarze i wioślarki podczas uroczystości otwarcia Morskich Mistrzostw Europy w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Dyscyplina olimpijska od 2028 roku

Wioślarstwo morskie to coraz bardziej popularna dyscyplina sportu, która znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku. W dniach 20-23 czerwca w Gdańsku - na wodach Zatoki Gdańskiej w okolicach brzeźnieńskiej plaży - odbywają się mistrzostwa Europy. Do rywalizacji przystąpiło blisko 300 zawodników z 22 krajów, w tym siedmioro Polaków.

W środę, 19 czerwca, w godzinach wczesno wieczornych na Stadionie Letnim w Brzeźnie odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim. Udział wzięli m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski, Adam Korol - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich i dyrektor Biura ds. Sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz przedstawiciele europejskiej federacji wioślarskiej.   


ZOBACZ ZDJĘCIA Z CEREMONII OTWARCIA MISTRZOSTW EUROPY W WIOŚLARSTWIE MORSKIM

 

Reprezentacja Polski na mistrzostwa Europy

W zawodach w Gdańsku weźmie udział 7-osobowa reprezentacja Polski, która została utworzona po czerwcowych regatach I edycji Pucharu Polski w wioślarstwie morskim rozgrywanych na wodach Zatoki Gdańskiej.

konkurencja beach sprint:

 • Adam Bujnowski (CM1x)
 • Maria Taczek (CW1x)
 • Łukasz Zub i Małgorzata Król (CMix2x)

konkurencja endurance:

 • Kacper Polański (MCM1x)
 • Marta Pluta i Piotr Bagniak (MCMix2x)
Na zdjęciu widoczni są dwaj mężczyźni, jeden w garniturze, a drugi w niebieskiej koszulce polo, trzymający mikrofon i przemawiający. W tle znajdują się dwa czerwone banery z napisem "Gdańsk" oraz herbem miasta na tle nieba.
Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska (z lewej) i Adam Korol - prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Piotr Borawski: - "Organizacja mistrzostw to wyróżnienie i okazja"

- Organizacja Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim w Gdańsku to ogromne wyróżnienie i wyjątkowa okazja dla naszego miasta - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Fakt, że sprint wioślarski został włączony do programu igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku, nadaje dodatkowego prestiżu temu wydarzeniu. Dla Gdańska to szansa, aby pokazać nasze zaangażowanie w rozwój sportów wodnych na arenie międzynarodowej. Wierzę, że to również przyciągnie do nas jeszcze więcej sportowców i kibiców z całego świata, co przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki i gospodarki naszego regionu. 

Ponad 8 mln dofinansowania budowy basenu we Wrzeszczu. Ma być gotowy za 18 miesięcy

Prezydent Borawski podkreślił, że wydarzenie tej skali zwiększa świadomość i zainteresowanie sportami wodnymi, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy mogą zobaczyć na własne oczy, jak emocjonujący i wymagający jest ten sport. Dodatkowo, takie wydarzenia inspirują lokalnych sportowców do podjęcia wyzwań i dążenia do udziału w międzynarodowych zawodach, w tym także w igrzyskach olimpijskich. 

- Mam nadzieję, że za cztery lata będziemy mogli z dumą kibicować przedstawicielom Gdańska na igrzyskach w Los Angeles, pokazując, że nasza społeczność wioślarska jest silna i pełna talentów - dodał.

Na zdjęciu widoczny jest mężczyzna w średnim wieku z siwymi włosami, ubrany w różową koszulę z przypiętym znaczkiem i trzymający mikrofon. W tle znajduje się czerwony baner z napisem Gdańsk na tle niebieskiego nieba
Rafał Zakrzewski, dyrektor zawodów podkreśla, że wodna infrastruktura jest gotowa, zawodnicy już się zjeżdżają, od 19 czerwca zaczynają się oficjalne treningi
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie w Gdańsku. Jakie formuły?

W Gdańsku Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie obejmą dwie główne formuły: Endurance Championships oraz Beach Sprint Championships, każda z nich oferująca wyjątkowe wyzwania i emocje.

Endurance Championships to długodystansowe wyścigi, wymagające od zawodników wytrzymałości oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych, morskich warunkach. Uczestnicy będą rywalizować na dystansach 4 i 6 kilometrów.

Beach Sprint Championships to krótsze, dynamiczne wyścigi. Zawodnicy muszą przebiec kilkadziesiąt metrów po plaży, szybko wsiąść do łodzi, przepłynąć wyznaczony dystans, a następnie wrócić na brzeg, aby nacisnąć przycisk zatrzymujący stoper. To widowiskowa formuła, która dostarcza wielu emocji zarówno uczestnikom, jak i widzom.

Moc atrakcji wakacyjnych dla dzieci w ramach Akcji Lato 2024

- W Gdańsku odbędą się Mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim, a to pokazuje, jak dużym zaufaniem cieszy się Polski Związek Towarzystw Wioślarskich - mówił Adam Korol. - Nasi zawodnicy wciąż się przygotowują. Do Gdańska na Mistrzostwa przyjechały 22 reprezentacje narodowe liczące ponad 300 zawodników. Przed nami duże wyzwanie. Będziemy robić wszystko, żeby ten typ wioślarstwa był bardziej popularny. Wioślarstwo morskie ze względu na rodzaj łodzi, na jakich pływają wioślarze, że jest trochę bardziej dostępne dla zwykłego mieszkańca. Łódź jest szeroka, bezpieczna, nie tak wywrotna jak łódź typowo wioślarska do ścigania się na klasycznym dystansie.

Baza żeglarska w gdańskim Jelitkowie  

W gdańskim Jelitkowie otwarta zostanie baza żeglarska, w której również będzie można spróbować wioślarstwa morskiego.

- Mamy idealne miejsce, myślę, że nasze wybrzeże jest doskonałe do organizacji takich regat - podkreśla Rafał Zakrzewski, dyrektor zawodów. - Trzymajmy kciuki za pogodę, bo organizacyjnie, przy wsparciu miasta, przy niebywałym doświadczeniu pana prezesa Korola, z pewnością sobie poradzimy. Infrastruktura jest gotowa, zawodnicy już się zjeżdżają, od jutra zaczynają się oficjalne treningi, a na zawody zapraszamy od czwartku.

Na zdjęciu widać szeroką, piaszczystą plażę nad morzem, na której ustawiono biało-czerwony namiot z napisem "Polish Rowing" oraz liczne bariery reklamowe z logotypami sponsorów, w tym "Enea" i "Concept 2". W tle widoczne są drzewa oraz infrastruktura plażowa, a na brzegu stoi czerwoną terenówka ratownicza z pomarańczową deską ratunkową
Od czwartku, 20 czerwca, na plaży Gdańsk-Brzeźno będzie można podziwiać niezwykłe sportowe zmagania w widowiskowej formule eliminacji i finałów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk, ze swoją bogatą historią i pięknymi plażami, jest idealnym miejscem do organizacji tego prestiżowego wydarzenia. Ponadto właśnie tutaj znajduje się baza wioślarstwa morskiego w Polsce. Popularna plaża Gdańsk-Brzeźno, znana z doskonałej infrastruktury, zapewni idealne warunki do rozegrania zawodów tej rangi.

Elita światowego triathlonu w Gdańsku. Polak i Niemka najlepsi w najważniejszym wyścigu

Mistrzostwa przyciągną nie tylko licznych zawodników, ale także miłośników sportowych emocji, co przyczyni się do promocji Gdańska jako doskonałej lokalizacji do organizacji międzynarodowych wydarzeń sportowych. Jest to również doskonała okazja do promocji wioślarstwa morskiego jako stosunkowo młodej, ale bardzo widowiskowej i szybko rozwijającej się dyscypliny sportu.

Program zawodów

Środa, 19.06.2024 r.

 • 18.30 - Ceremonia otwarcia

Czwartek, 20.06.2024 r.

 • 9.00-15.30 - Coastal Championships Endurance HEATS (4km)
 • 16.30 Próba ceremonii dekoracji

Piątek, 21.06.2024 r.

 • 9.00 - Coastal Championships Endurance FINALS (4km)
 • 10.00-16.40 - Coastal Championships Endurance FINALS (6km)
 • 17.30-19.00 - Ceremonia dekoracji Coastal Championships Endurance

Sobota, 22.06.2024 r.

 • 10.00-14.40 - Beach Sprint Championships PR. TIME TRIALS

Niedziela, 23.06.2024 r.

 • 9.00-9.15 - Beach Sprint Rep
 • 10.00-10.55 - Beach Sprint Championships LAST 16
 • 12.30-17.30 - Beach Sprint Championships LAST 8
 • 18.30 - Ceremonia dekoracji Beach Sprint Championships
 • 19.30 - Ceremonia zamknięcia

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA