Elita światowego triathlonu w Gdańsku. Polak i Niemka najlepsi w najważniejszym wyścigu

Lotto Challenge Gdańsk powered by PGE w dniach 14-16 czerwca po raz czwarty odbywały się w Gdańsku. W niedzielę - ostatniego dnia zawodów - rywalizację profesjonalistów na zaliczanym do prestiżowego cyklu Challenge Family dystansie średnim wygrali wśród mężczyzn Kacper Stępniak oraz wśród kobiet Niemka Julia Skala.
16.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób wbiega do wody w piankach (widok z boku)
Triathlon to pływanie, jazda na rowerze i bieg. Zawody uczestnicy zaczynali od wbiegnięcia do wody a popłynięcia
fot. Przemek Świderski

Lotto Challenge Gdańsk po raz czwarty

Przez cały weekend sportsmenki i sportowcy PRO oraz zawodniczki i zawodnicy uprawiający triathlon amatorsko rywalizowali w wodach Zatoki Gdańskiej, na trasie kolarskiej biegnącej m.in. tunelem pod Martwą Wisłą, kończąc etap biegowy na molo w Gdańsku Brzeźnie. 

– Od pierwszej edycji stawiamy na najwyższe standardy organizacji zawodów, ale zapewnienie przyjaznej, rodzinnej atmosfery podczas imprezy jest dla nas równie ważne. I są tego efekty: w tym roku pierwszy raz przekroczyliśmy próg tysiąca uczestników i uczestniczek – mówi dyrektor LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE Adam Greczyło.

Dystans sprinterski

Czwarta edycja zawodów w Gdańsku rozpoczęła się od sprintu (750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze i bieg na 5 kilometrów). Z etapem pływackim w wodach Zatoki Gdańskiej Bałtyk najlepiej poradził sobie Igor Mentel, a kilkanaście sekund za nim z wody wyszła najszybsza wśród kobiet Karolina Szalast. Rower to już był popis posiadającego polskie i holenderskie obywatelstwo Tymona Horstena oraz Agnieszki Gadomskiej, którzy przewagę wypracowaną na tym etapie wyścigu „dowieźli” do końca. Na trasie biegowej Horstena mocno gonił Niemiec Mattes Kuntermann, ale jego straty po pływaniu i rowerze były zbyt duże, by udało się je odrobić. 

– Wiedziałem, że na rowerze muszę zaatakować i uciec rywalom. Miałem plan, żeby tu wypracować co najmniej minutę przewagi i wszystko poszło zgodnie z planem. Na Challenge Gdańsk jestem już po raz trzeci i oceniam atmosferę tych zawodów bardzo dobrze. Z każdym rokiem jest coraz lepiej, to naprawdę światowa klasa – powiedział Horsten.

– Jestem bardzo wzruszona i są to łzy szczęścia. Wracam po kontuzji, nie wiedziałam, czego się spodziewać. A tutaj mam zdecydowane zwycięstwo. Jeszcze kilka tygodni temu nie byłam pewna, czy uda mi się wystartować w Gdańsku. Rower to teraz moja najmocniejsza strona i tam zdecydowały się losy dzisiejszej rywalizacji. Bardzo się cieszę, że w końcu się dogadałam ze „swoją kozą” – mówiła na mecie Gadomska, która wygrała w Gdańsku po raz trzeci z rzędu.

Dystans Olimpijski

Na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania /40 km na rowerze/10 km biegu) wśród mężczyzn doszło do nietypowej sytuacji. Zawodnicy startowali co 10 sekund w formule rolling start. Marcin Paszkiewicz zastosował zabieg taktyczny i opóźnił swój start o 2 minuty, co spowodowało, że w wynikach na żywo jego nazwisko cały czas pojawiało się na prowadzeniu.

– Tak zaplanowałem, by wystartować później. Chciałem jednak by było to ok. półtorej minuty, a wyszły dwie – opowiadał na mecie Paszkiewicz.

Na metę wbiegł trzeci, ale finalnie sklasyfikowany został jako drugi, choć na wirtualnym prowadzeniu znajdował się przez większość dystansu. Ostatecznie triumfował Rafał Wąsowski. 

– Ktoś mi krzyknął, że coś tam się dzieje, ale nie do końca to zrozumiałem. Dopiero na 500 metrów przed metą dostałem informację, że to Marcin jest liderem. Co wtedy się zaczęło dziać, to trudno sobie wyobrazić. Ciężkie i szalone dwie minuty. A potem czekanie na mecie – opowiadał już na spokojnie zwycięzca dystansu olimpijskiego.

Wśród pań nie było aż takich emocji. Aleksandra Grochowska od pierwszej dyscypliny ruszyła jak po swoje, a na rowerze i w biegu z każdym kilometrem zwiększała już tylko swoją przewagę. 

– Wiedziałam od początku, że mam przewagę. Jak tylko wyszłam z wody, trener do mnie krzyknął, że jestem pierwsza. Na rowerze też nikt mnie nie mijał. Pływanie było jednak bardzo ciężkie, a w trakcie jazdy na rowerze wiało, więc to był mimo wszystko wymagający start. Miałam umiarkowane tempo i na rowerze, i w trakcie biegu zgodnie z planem trenera, ciężko zresztą się zmobilizować do maksymalnego wysiłku ze świadomością, że ma się dużą przewagę. Oceniam te zawody bardzo dobrze. Rok temu startowałem na „połówce”. Uwielbiam startować w Gdańsku, bardzo lubię też Challenge Family, czuję się blisko tych zawodów – tłumaczyła Grochowska. 

Dystans średni

Puntem kulminacyjnym LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE była niedzielna rywalizacja zawodniczek i zawodników PRO na dystansie średnim. Wśród panów po raz drugi z rzędu w Gdańsku zwyciężył Kacper Stępniak, którego czas – 3:40:28 – był o prawie 4 minuty lepszy, niż w ubiegłym roku. Drugi na mecie Niemiec Finn Große-Freese stracił do zwycięzcy ponad 2 minuty. Podium uzupełnił Szwed Jesper Svensson (3:44:17). 

Mężczyzna z szarfą wbiega na metę
Kacper Stępniak najlepszy wśród mężczyzn na średnim dystansie
fot. Przemek Świderski

– Chciałem zrobić dobry wynik na rowerze i się udało – rok temu czas miałem podobny. Za to mój bieg był dzisiaj zdecydowanie lepszy – pobiegłem około 10 sekund na kilometr szybciej, więc jestem z siebie zadowolony. Chociaż tydzień temu na zawodach w Warszawie trochę zwątpiłem w to, że mogę dobrze biegać, to dzisiaj udowodniłem sobie, że jestem pełnym triathlonistą – powiedział na mecie Stępniak. – Obawiałem się trochę tych zawodników, którzy mnie gonili. Wiedziałem jednak, że nawet jeśli mnie dogonią, ale będę biegł swoim stałym tempem, to i tak będę zadowolony, bo naprawdę zrobiłem to, na co mnie dzisiaj stać. Wywodzę się z krótszych dystansów – ze sprintu i olimpijki, gdzie strefa zmian jest kluczowa, bo opóźnienie może bardzo dużo kosztować. I to szybkie tempo zmian mi zostało, dzięki czemu w strefie dołożyłem kolejnemu zawodnikowi ponad 20 sekund. Dzisiaj pogoda była dla zawodników idealna, poniżej 20 stopni, bez słońca i możliwe, że to mi pomogło poprawić wynik z zeszłego roku. Ale jestem też w tym roku mocniejszy i lepiej przygotowany do sezonu. Impreza spełniła moje oczekiwania, wszystko na trasie było świetnie przygotowane, miałem mnóstwo kibiców z Gdańska i innych miast, więc cieszę się z tego podwójnie. Ostatnia część imprezy jeszcze przede mną, bo strefa finiszera na tych zawodach należy do najlepszych na świecie. 

Wśród zawodniczek PRO na dystansie średnim najlepsza okazała się reprezentantka Niemiec - Julia Skala (4:18:45). Druga była Brytyjka Rosie Weston (4:22:51), a na trzecim miejscu uplasowała się jej rodaczka Claire Hann (4:25:07). 

Kobieta z szarfą wbiega na metę
Wśród kobiet na tym samym dystansie zwyciężyła Niemka Julia Skala
fot. Przemek Świderski

– To dla mnie pierwsze zwycięstwo w zawodach formuły Challenge. To był bardzo ciężki dzień, zwłaszcza odcinek jazdy na rowerze. Wbrew temu, co się mówi, że trasa rowerowa w Gdańsku jest łatwa, to okazała się ona bardzo trudna. Na odcinku biegowym było już dużo łatwiej – powiedziała zwyciężczyni z Niemiec.

 

W piątek, 14 czerwca, odbyły się biegi dzieci

Komplet wyników z 15.06.2024 

Komplet wyników z 16.06.2024 

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA